Hoşgeldiniz  

admin | 29 Aralık 2018 | Eğitim, Genel, Gündem, Teknoloji, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Üniversitesi Derneği genel kurul toplantısı yapıldı

 

2012’de Akhisar’a bir  Üniversite kazandırmak amacı ile kurulan, geçtiğimiz altı yıl içinde ilçe çapında birçok çalışma, etkinlik gerçekleştirerek belli aşamaya gelinen, ancak oluşumun tamamlanması adına başarı sağlandığı söylenemeyen Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği genel kurul toplantısı Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda yapıldı.

Akhisar’ı ilgilendiren önemli bir konuda izleyici katılımının olmaması dikkat çekerken, gelinen noktanın memnuniyet verici olmadığı, ancak Akhisar’ın  sahiplenmesi durumunda bunun bir hayal olmadığı olgusu toplantıya damga vurdu.

Toplantı öncesi, dernek başkanı,  Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı derneği son durumu hakkında bilgiler verdi. Ardından divan seçimine geçildi ve Divan Başkanlığına Halil İbrahim Doğan katip üyeliğine Gazi Kızılçelik ve muhasip üyeliğine Yusuf Girgin oy birliği ile seçildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Divan Başkanı yeni yönetim kurulu seçimine geçti ve yapılan seçimde asil üyeler Salih Hızlı, Mehmet Ulusoy, Alper Alhat, Ergun Kındıroğlu, Halil İbrahim Doğan, Sebahat Uyar, İsmail Öktem, Ömer İşçi, Latif Çakmak, Ahmet Namal, İsmail Fikirli, Cemal Gürmen, Feride Sakarya, Hasan Genli ve Bahattin Alkın seçildi. Yedek üyeliklere ise; Özkan Kalın, Murat Kalın, Şerif Türkan, Serdar Bakan, Niyazi Edremit, Kadir İbrahim Arat, Gazi Kızılçelik, Yusuf Girgin, Barış Gezici, İbrahim Topaloğlu, Hasan Açık, Nadir Güven, Mustafa Özdemir, Mustafa Ali Erpalabıyık ve Mehmet Hasan Karabacak seçildi.

Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine İsmail Kantarcıoğlu, Ercan Gök ve Osman Oktay seçilirken yedek üyeliklere ise Adem Duman, Gaye Durul ve Halil Erkan seçildi.

Başkan Hızlı nerede olunduğunu anlattı

Akhisar Belediye Başkanı ve Dernek yönetim kurulu Başkanı Salih Hızlı yaptığı konuşmada, “Derneğimiz 29.02.2012 tarihinde 29 tane üye ile kurulmuştu. Şuan 60 tane üyemiz var. Hepimizin malumu Akhisar’ımız da Sigara Fabrikası olarak bildiğimiz 1200 dönümlük alan içerinde 220 dönümlük alanı Akhisar Celal Bayar Üniversitesi tahsisini sağlamıştık.

Öncelikle Celal Bayar Üniversitesine bağlı fakülteleri oluşturmak sonrasında inşallah bunu Akhisar Üniversitesine evirmek gibi bir çalışmamız var. Bütün siyasi partilerimiz, bütün sivil toplum örgütlerimiz ve odalarımızla birlikte o zaman 2012 yılında hep birlikte bir dernek oluşturduk. Arkadaşlar başkan olarak beni seçmişlerdi o tarihten bu yana yaptığımız projeler içerisinde eski bir tütün deposunu modifiye ederek mevcut yükseköğretim okulumuza tahsisini sağlamaya çalıştık.

Yaklaşık 20 bin lira(?)  ihalesi mevcut olan 500 kişilik KYK yurdu inşa ediliyor. Bizim üstlendiğimiz kısım sadece fakültenin bir kısmını oluşturacak bir binanın modifiye çalışmasıydı. O bina hatırladığım kadar 12 bin metrekarelik bir alandı. Biz o alanı modifiye edip Celal Bayar Üniversitesine verip daha sonrada fakültelerin burada oluşmasını sağlamaktı. Fakat açıkçası hep birlikte başladığımız bu şeyde %100 sonuçlandıramadık %65’ler seviyesinde bir sonuç elde ettik.

Yeni Yönetim, yeni yol haritası…

Yeni yönetimle yeni bir yol haritası çizildiğini belirten Hızlı, her yerden arkadaşlarımız var diyerek yönetimin daha geniş bir tabana yayıldığının işaretini verdi.

Hızlı konuşmasının devamında şunları ifade etti. “Genel kurul yapmamız gerekiyor şu anda genel kurulu yapmamızın sonrasında da yeni oluşacak yönetimle birlikte yeni bir yol haritası çizmiş bulunmaktayız. Dolayısıyla geldiğimiz nokta itibaren faaliyet raporumuzu arkadaşlarımız okuyacaklar elimizdeki son durumu da belirtecekler inşallah özetle bu 1200 dönümlük alanı 220 dönümü Celal Bayar Üniversitesi tahsis ettiğimiz ve daha sonrasında Akhisar Üniversitesi olarak olmasını görmek istediğimiz yapılacak KYK yurduyla beraber Akhisar’a bir Üniversite kazandırmak istiyoruz. Bugün her yerden arkadaşlarımız var. Ben sözlerime son veriyorum hepinize saygılar ve selamlar sunuyorum”

Bakırlıoğlu; “HEDEF BÜYÜLTMELİYİZ”

Artık “hedefin büyütülmesi” gerektiğini belirten CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu dilek ve temenni konuşmasında; Sigara Fabrikası alanının tamamının Celal Bayar Üniversitesine devredilerek açılması düşünülen 3 fakültenin Akhisar’da açılması için talepte bulunmalı ve birlikte mücadele etmeliyiz.

Bakırlıoğlu  “Akhisar Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği olarak büyük bir heyecanla çalışmalara başladık ve önemli yol kat ettik.

MYO binası inşaatının büyük kısmı tamamlanmıştır. Kredi Yurtlar Kurumu bu alanın yakın 500 kişilik öğrenci yurdu inşaatı devam etmektedir. Fakat iş ve gelecek kaygısı nedeniyle gençlerin meslek yüksekokullarına olan talebi giderek azalmaktadır. Geçmiş yıllarda 1.500 olan öğrenci sayısı her yıl azalmaktadır. Öğrenci bulamayan bazı bölümler kapanma noktasına gelmiştir.

Eğer bu şekilde devam ederse hem okul, hem de yurt öğrencisiz kalacaktır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptığım görüşmede MYO’nun durumunu taleplerimizi kendisine ilettim. Celal Bayar Üniversitesinde açılacak olan 3 fakülteye de talip olduğumuzu söyledim.

Bildiğiniz gibi 1975 yılında temeli atılan 300 milyon dolar harcanarak 1993 yılında tamamlanan fakat açılmayarak atıl bir yatırım olarak bekleyen Akhisar Sigara Fabrikasının 1.200 dekarlık arazi ve binaları orada atıl beklemektedir. Artık buranın sanayi kuruluşu olarak değerlendirilmesi mümkün gözükmemektedir”dedi.

Bu Arazi “Tarım Teknokenti” olabilir

Akhisar Sigara Fabrikası arazisi ve boş binaları tarımsal araştırma uygulama alanları ve “Tarım Teknokenti” ile “Hayvancılık Araştırma Geliştirme Merkezi” kurulmasına uygun çok ciddi bir potansiyel bulunduğunu ifade eden Bakırlıoğlu  bunun tarıma dayalı sanayimizin gelişmesinde etkili olacağını belirtti.

Üç Fakülte Kurulabilir

Aynı anda üç fakülte kurulması için talepte bulunulması gerektiğini belirten Bakırlıoğlu konuşmasında, “Tarım merkezi olan Akhisar’da üretimin artması ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için buna ihtiyaç vardır. Bunu başarabilirsek her alanda Akhisar’ın gelişmesine katkı sağlanmış olacaktır. Akhisar’ımıza Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Veteriner Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakülteleri kazandırılması hepimizin dileğidir.

MYO akademik kadrosu Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi için yeterli düzeydedir. Yakınındaki Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Hekimliği Fakültesi için önemli bir uygulama merkezi olacaktır. Aslında Akhisar’ın bilim merkezi olması için gerekli tüm şartlar vardır. Bu şartları sağlayamayan komşu illerdeki ilçeler bırakın fakülte açılmasını, üniversite açmışlardır. Dernek etrafında birleşerek YÖK ve Celal Bayar Üniversitesi nezdinde girişimlere hemen başlamalıyız.

Nihai hedefimiz Akhisar Üniversitesi olmalıdır. Akhisar olarak bunu başarabiliriz. Ben buna yürekten inanıyorum” dedi.

Bakırlıoğlu; Akhisar’ın evladı bir Milletvekili olarak, CHP Manisa Milletvekilleri olarak Akhisar’a fakülte açılması için her türlü desteği vereceklerini söyleyerek yönetim kuruluna hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

GHA/ Süleyman Kollu

 

1100 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle