Hoşgeldiniz  

admin | 10 Ocak 2019 | Asayiş, Dünya, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

10 Ocak’ta Yazmadılar Konuştular

10 ocak çalışan gazeteciler gününde Engin Akyüz ile Konuşuyorum programında yerel gazeteler ve sorunları konuşuldu. Akhisar’dan iki yerel gazete temsilcisinin katıldığı programa gazeteci kimliği damga vurdu.

Konuk olan Semih Gürmen ve Arif Arı yerel gazetelerin çalışmaları, topluma karşı sorumlu oldukları haber verme görevini yerine getirirken yaşadıkları sorun ve zorlukları dillendirdiler. Yerel gazetelerin son yaşanan kriz sonrasında zor durumda olduğunun altını çizen Semih Gürmen gazetecilik mesleğinin ve gazete kurumunun hak ettiği saygı ve değerden uzak olduğunu belirtti.

10 ocak’ın niçin çalışan gazeteciler günü olarak kutlandığını anlatan Arif Arı, 1961 yılında 212 sayılı basın çalışanları ile ilgili çıkan kanun ile yaşanan boykot ve gelişmeleri anlatarak gazetecilerin bu dönemde aldıkları özlük ve sosyal hakların önemine işaret etti.

Bir soru üzerine gazeteci tanımı konusunda fikir ayrılığına düşen moderatör ve konuk gazeteci Arif Arı arasında enteresan konuşmalar geçti. Köşe yazarlığı ve gazeteci kimliği üzerinden yaşanan sözlü tartışmada Arif Arı tanıma uymayanların gazeteci olmadığı yönünde fikirlerini savunurken, moderatör Engin Akyüz gazetecilik görevini gören, haber yapan ve gazeteci sorumluluğunu taşıyanların gazeteci tanımının içinde olduğun, kendisinin bunu savunduğunu  belirtti.

Programda internet haberciliği, yazılı medya, haber kalitesi, haberde sorumluluk, doğru haber vermenin önemi gibi birçok alt başlıkta fikirlerini anlatan konuk gazeteciler, gazetecilerin hızlı haberden  önce doğru haber yapması gerektiğini belirttiler.

GHA/ Süleyman Kollu

662 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle