Hoşgeldiniz  

admin | 16 Ocak 2019 | Dünya, Eğitim, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ellerini Temiz Bir Gelecek İçin Birleştirdiler

Akhisar Zeytinliova Ortaokulu ile Akhisar Yırcalı Anaokulu arasında geri dönüşüm ve sıfır atık projelerini destekleyen çok güzel, örnek bir işbirliğine imza atıldı.

Zeytinliova Ortaokulu Müdürü İbrahim Tuzcu ve Yırcalı Anaokulu Müdürü Lokman Yasin Şen yaptıkları açıklamada “ Bir okulumuz  Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı işbirliği ile uygulamaya konulan Ortaokul TEMA programının resmi uygulayıcısı diğerimiz yine MEB işbirliği ile Minik TEMA programının resmi  uygulayıcısı olunca, hem öğrencilerimize, bakanlığımızın, değerler eğitimi  projesi kapsamında, Yırcalı Anaokulumuzda yaparak yaşayarak geri dönüşüme katkı sağlayacak  “GETİR ESKİ KIYAFETİ, KURTAR PLASTİKTEN ÇEVREYİ” projemizle, yardımlaşmayı, kardeşliği, israfı önlemeyi  değerlerimizi de içine alan, Zeytinliova Ortaokullu çocuklarımız ve velilerimizin de katılımıyla, bu geri dönüşüm faaliyetini yapmayı uygun bulduk. Kurumlar arasında kardeşlik köprüsü kurmayı amaç edindik ve yapılan bez torbaları, 3-6 yaş öğrencilerimizin bugün burada, ağabeyleri ablaları olan ortaokullu çocuklarımızla, geri dönüşümü minicik parmaklarıyla düğüm atarak, keserek, üreterek, doğaya kazandırdıklarının sevincine ortak olarak gözlemlediğimizde iyiki yapmışız dediğimiz bir projemiz oldu” dediler.

 

Zeytinliova Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni, TEMA Vakfı Akhisar ekibinden Eğitimci Yazar Esra Demirci, öğrencileri, velileri ile küçük yüreklerde büyük umutlar yeşertmek amacıyla yolları aştıklarını, geri dönüşümün ülkemizin geleceğine yapılacak en güzel katkılardan biri olduğunu ifade etti.  Esra Demirci “Sıfır Atık, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atık miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımı olarak tanımlanan bir hedeftir. Öncelikle kurumumuzla Yırcalı Anaokuluna gelerek Tema Vakfından ekip arkadaşım Halime Tanrıverdi öğretmenimizle önce seminer verip, geri dönümü, atıkları sıfırlamayı çocukların yaş ve gelişim düzeyine göre anlatıp, çizgi filmi merakla izlettik.ama çizgi film konusuna özellilikle değinmek isterim. Şöyle ki; Kasım ayında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Saygıdeğer Eşleri Emine Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tanıtıldığında, gerçekleştirilen Sıfır Atık Zirvesinde “Sıfır Atık Sosyal Sorumluluk Ödülü” “Sıfır Atık Eğitim Modülü ve Sıfır Atık Çizgi Filmi” ile TEMA Vakfının olmuştu. Verdiğimiz seminerde bu nitelikli  çizgi filmden de yararlandık..Zeytinliovadan yola çıkarken bir hedefimiz vardı, Bizde bu hedefe Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TEMA Vakfı işbirliği ile okullarda Sıfır Atık Eğitim Projesi başlatıldığını  görünce uygulama sahası ilk başta Ankara olmasına rağmen, Akhisarımızda da yapılması ve uygulama aşaması kolay olan bu etkinlikle  başlamak ve diğer okullarımızda yaygınlaşmasının önünü açmak istedik. Yırcalı Anaokulu’nun da öğrenci, değerli öğretmenleri ve velilerinin katılımıyla yaptığımız bu etkinlikten, ülkemizin geleceği ve çocuklarımız adına çok memnuniyet duydum “ dedi.

 

Yırcalı anaokulu öğretmenleri, Özge Nur Öztürk, Halime Tanrıverdi(TEMA Vakfı Akhisar Sorumluluğu), Selime Mestanlı Karakaya(Minik TEMA), Saliha Akdağ(Minik TEMA) ve Zahide Yıldız(Minik TEMA) ise , bu etkinlikle geleceğimizi çöpe atmayalım, daha yaşanabilir bir dünya bırakalım hedefiyle yola çıktık. Minik TEMA faaliyetlerinde zaten geri dönüşüm faaliyetlerimiz mevcuttu. Bugün Zeytinliova Ortaokuluyla yaptığımız ortak projede, hem velilerimiz projeden haberdar olunca dikiş makinelerini de okulumuza getirerek bize destek oldular, hem de çocuklarımız gündem de olan plastik poşet olayından dolayı, öğretmenim doğamızı ağaçlar kurtaracak derken bugünde plastik erimiyor toprakta öğretmenim, doğamızı eski kıyafetlerden bez torbalar  kurtaracak diyecek, bir bilince farkındalığa  ulaştılar.  TEMA Vakfı Genel Başkanı Deniz Ataç’ın “ 1-Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme, 2- Daha Az Tüket, 3- Değerlendir ve Yeniden Kullan, 4- Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan, 5- Dönüştür ve Doğaya Geri Kazandır gibi tüketim ilkelerinden “oluştuğunu belirttiği sıfır atık projesine de, geri dönüşüme de katkı sağlayan etkinlikle, değerler eğitiminden de kazanımlar elde ettiğimizi görüyoruz ve seviniyoruz dediler.

Kurum Müdür Yardımcısı Keziban Keskin ise Milli Eğitim Bakanımız  Prof Dr Ziya Selçuk “Okullar üretim merkezi olmalıdır. Tasarım atölyelerinin iz düşümünü başlatıyoruz” açıklamalarının ilk meyvelerini, veli desteği ile dikiş makinelerinin anaokulumuza getirilerek  eski kıyafetlerden, bez alışveriş torbası yapma etkinliğinde gerçekleştirmiş olduk. Zeytinliova Ortaokulumuz ve Yırcalı Anaokulumuzun nice güzel, farkındalıklı faaliyetlerde buluşması dileğiyle diyerek, sözlerine son verdi.Şehit Ahmet Tezcan İlkokulu Müdürü, İHH Akhisar Temsilcisi Ahmet Taşçı ise, okullar arası dayanışmanın çok güzel bir örneğini gösteren iki okulun , idareci, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ederek, “Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz” Hadisi Şerifince çok anlamlı bulduğu bu etkinliği desteklemek üzere okula geldiğini , gördükleri faaliyetler karşısında , gelecek nesillerden çok umutlu olduğunu belirtti.

Her iki okulun velilerinin aktif şekilde desteklediği projenin uygulama aşamasının kolaylığı, doğaya ve aile bütçesine katkısının büyüklüğünden dolayı, tüm okullara dönüştür atığını sen de yap doğana katkını diyerek seslendiklerini belirten öğretmenler, çocuklarla birlikte, yeniden kazanılan bez torbalarla, hatıra fotoğrafı çekilerek etkinliği sonlandırdılar.

GHA/ Süleyman Kollu

 

794 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle