Hoşgeldiniz  

19 Mayıs 100 yıllık coşkuyla kutlandı

admin | 19 Mayıs 2019 | Eğitim, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Spor, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı , 100 yıllık coşkuyla kutlandı

19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’dan ateşlediği Milli Mücadelenin 100. Yılında 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ,  saat 09.00’da Milli Egemenlik Meydanında Atatürk Büstüne çelenk sunumu ile başladı.

Tören saat 10.00’da kutlama okulu olan Akhisar Ailya İzzetbegoviç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde  devam etti.  Burada yapılan konuşma, şiir ve gösterilerden oluşan törenle  coşkulu bir şekilde kutlandı.

Ailya İzzetbegoviç MTAL öğretömenleri Ebru Çelebi Ucaök ve Onur Yaşar’ın sunumuyla gerçekleşen program, saygı duruşu, istiklal Marşının okunmasının ardından Akhisar Gençlik ve spor ilçe müdürü Hasan Hüseyin Oktay’ın konuşması ile devam etti.

Günün anlamını anlatan şiir ve sözlerin okunmasının ardından , yüzüncü yıl coşkusuyla başarı ile sergilenen birçok gösteri izleyicileri büyüledi.  Akhisar spor Taekwondo takımı disiplin, heyecan  dolu bir gösteri ile nefesleri kesti. Yine Akhisar Belediyesi Halk oyunları ekibi yöresel ve geleneksel halk oyunları ile göze, kulağa hoş gelen çok güzel sunum gerçekleştirdi ve izleyicilerden alkış aldı. Okulun bölümleri arasında yapılan halat çekme yarışmasında öğrenciler finalde madalyaya ulaşmak için canla başla mücadele etti. Eleme usulü yapılan yarışmada finale kalan Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı ile Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi  alanı öğrencileri  kıyasıya mücadelesinden galip çıkan Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi  alanı öğrencileri oldu.

Akhisar Riders Motosiklet Kulübünün muhteşem gösterisi, kulakları tırmalayan motor sesine eşlik eden bayrak sevgisiyle taçlandı. Tören alanında açılan bayrak ve pankart etrafında iki tur atarak protokolü ve halkı selamlayarak yirmi motorcunun yaptığı kısa süreli şov izleyenlerin beğenisini kazandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında orta dereceli okullar arasında  yapılan sportif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları protokol tarafından verildi.

Törende en son gösteride dokuzuncu sınıf öğrencileri yaptıkları birbirinden güzel hareketleri ile protokolün, öğrencilerin ve davetlilerin takdirini topladı. Finalde üç katlı oluşturulan kule ve bayraklı selamlama en çok alkışı alan gösteri oldu. Öğrenci velileri ve okul çevresinde ikamet eden vatandaşların kutlama etkinlik ve programını izlemek için okul bahçesinde hazır bulundukları ve törenleri ilgi ile izledikleri görüldü.

Tören sonunda Kaymakam Sabit Kaya, Belediye Başkanı Besim Dutlulu, Garnizon Komutanı  Hava istikam  Albay Mehmet Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Akbulut, ilçe Emniyet Müdür  Engin Pınar ve diğer protokol üyeleri önce ilçe milli eğitim Müdürü Süleyman Mermer’i, sonra da programı sunan öğretmenleri tebrik etti.

GHA/ Süleyman Kollu

****Akhisar Gençlik ve spor ilçe müdürü Hasan Hüseyin Oktay’ın konuşma metni;

Sayın Kaymakamım, Değerli Protokol Üyeleri, Sevgili Öğrenciler ve Basınımızın Güzide Temsilcileri.

Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin,  Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 100. Yıldönümü olan bu anlamlı günde hepinizi en içten saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.      Milletimizin onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır 19 Mayıs.

19 Mayıs gençlik demek; gençlik ise gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçileri, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesi demektir.

Sevgili gençler;  Unutmayalım ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.

Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.”

Bu duygularla, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; siz gençlerimizin bayramını can-ı gönülden tebrik ediyorum.

    

845 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle