Hoşgeldiniz  

26 yılda sadece adı kaldı

admin | 01 Temmuz 2019 | Dünya, Genel, Gündem, Yerel Haberler A- A+

Akhisar son yıllarda atıl duruma düşen şahıs ve kamu binaları, bakımsız iş hanları, canlandırmak için hamle yapılan ancak tamamen öldürülen çarşıları ile gündeme geliyor. Yıllar önce boşaltılan ve tadilatı bir türlü başlamayan yeni çarşıdaki belediye iş hanı, Yenisi yapılınca boşa çıkan 11 yıldır boş duran eski belediye binası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından merkez çarşı canlandırma projesi olarak başlatılan ancak sit alanı çıkması sebebiyle inşaatı duran eski büyük sinema alanı, Akhisar Ticaret Borsası tarafından büyük umutlarla başlayan ve en son geçtiğimiz yıl eylül veya aralık ayında açılacağı duyurulan ancak halen ruhsat problemi var diye duyum aldığımız tarihi Dombaycıoğlu Hanı bunlardan bazıları. Bunlara şimdi  bir de Belediye Sebzeciler Meyveciler Çarşısı ve iş merkezi de eklendi…

1993 yılında Akhisar Belediyesi tarafından yapılan Belediye sebzeciler, meyveciler Çarşısı ve iş merkezindeki son manav da kapandı. Böylelikle 1993 yılında büyük umutlarla açılan şehir merkezindeki  bu çarşı artık çevre işyerlerinin ardiye deposu  oldu. Zemin kattaki görüntü düzensiz bir ardiye deposunu andırıyor. Bina girişinde bulunan tabelanın yanında ve binanın dış cephesinde gelişigüzel yapılan tadilat onarım ve eklemeler, iletişim kabloları vb. berbat bir görüntü veriyor.

Binadan geçen aylarda İŞKUR Akhisar Hizmet Merkezi de taşınmış, binadaki insan hareketliliği durma noktasına gelmişti.

Binanın zemin katında ana cadde üzerinde ve pasaj içinde ticarethane olarak faaliyetlerine devam eden işletmeciler Akhisar Belediyesine çağrı yaparak bu konuya bir el atmalarını istiyor.  Pasaj içinde bulunan ve kimin olduğu bilinmeyen birçok eski malzeme  kötü bir görüntü sergiliyor. İşyeri sahipleri, bakımsızlıktan ve kötü kullanımdan dolayı adeta mezbeleliğe  dönen çarşının tekrar elden geçirilerek  ticaret hayatına kazandırılmasını bekliyor.

HEP BİRLİKTE YAPABİLİRİZ

Belediyenin bir girişimde bulunması halinde ellerinden geleni yapacaklarını belirten işletme sahipleri, Akhisar’ın en değerli işyeri ve dükkanlarının olduğu yeni ve merkez çarşı arasında kalan ve insan hareketliliğinin çok yüksek olduğu bu çarşının bu halinin çok üzücü olduğunun altını çiziyor.

Dışarıdan gelen misafirlerin, turistlerin uğrak noktası olup, aktif bir ticari yaşamın sürebileceği, lokasyon ve kapasitede olan sebzeciler çarşısının tekrar canlanmasının Akhisar ekonomisine de katkı sağlayacağı belirtiliyor.

GHA/Süleyman Kollu

620 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle