Hoşgeldiniz  

26 YILDIR UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ  UNUTTURMAYACAĞIZ !

admin | 02 Temmuz 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türkiye tarihine  kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 26 yıl geçti. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Otelinin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi,  26 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor.

2 Temmuz, düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği, linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir. Sivas katliamı aydınlığa, demokrasiye ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleşmiştir.

Bugüne kadar Sivas katliamını gerçekleştirenler ile, bu katliamı engellemek için kılını kıpırdatmayanlardan hesap sorulmadığı gibi,  halkları birbirine düşürmeyi hedefleyen provasyonlar ve gerici-ırkçı-mezhepçi saldılar artarak devam etmiştir.2 Temmuz 1993te  aydınların diri diri yakılmasına neden olanları korumaya çalışanlar, yaşanan acıları unutturmaya yada gerçek katilleri yalan haberlerle aklamaya çalışmaktadırlar.

İnsanlık tarihinin bu kara lekesi hafızalarımızda, kanayan vicdanlarda 26 yıldır hiç durmadan büyümektedir. 12 Eylül zihniyetinin uygulayıp pekiştirdiği bu gerici zihniyet, geçmişte Maraş’ta, Çorum’da gerçekleştirdiği katliamları unutturmadığı gibi, Sivas katliamını da tüm çabalarına rağmen unutturamayacaktır.

O kara günün ardından 26 yıl geçmesine rağmen, her geçen yıl daha büyük ve kitlesel bir öfke ile lanetlenmesi, ülkemizin gerici odaklara asla teslim olmayacağının, en somut göstergesidir. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasinin, barışın, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması; iktidarın baskıcı, anti demokratik uygulamalarına karşı mücadelenin güçlenmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

Türkiye’nin din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılarak bağımsız gerçek bir laik yapıya kavuşturulması, bütün dinsel, mezhepsel, etnik oluşumlara eşit mesafede durulması sağlanmadıkça, halkları birbirine karşı kışkırtma girişimlerinin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

Sivas katliamı başta olmak üzere, Türkiye tarihindeki bütün provakatif eylemler, tertipler, cinayetler, bütün plan ve girişimler tüm yönleriyle soruşturulmalıdır. Bizzat siyasi iktidar eliyle yaratılan her türlü inanç ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki baskı ve ayrımcı uygulamalara son verilmeli, tüm inanç gruplarının talepleri karşılanmalıdır.

İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten, demokrasiden, barıştan ve kardeşlikten yana olan Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bir kez daha katliamı lanetliyor ve unutturmayacağımızı haykırıyoruz. Sivas katliamında yaşamını yitiren insanlarımızı saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini  kendi mücadele alanlarımızda yaşatacağımıza söz veriyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi Akhisar Gençlik Kolları

 

380 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle