Hoşgeldiniz  

Doğu Türkistan’da neler oluyor.

admin | 01 Şubat 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar ülkü ocakları tarafından organize edilen doğu Türkistan konulu panelde Çin Kominist partisinin Uygur Özerk bölgesinde uyguladığı insanlık dışı baskılar anlatıldı.

Park içi sinema salonunda yapılan sunum destekli  programda slaytta gösterilen kan dondurucu görüntüler katılımcılar tarafından üzüntü içinde takip edildi. Konuşmacı olarak Ömer KUL’ un katıldığı programa Akhisar’da faaliyet gösteren birçok stk temsilcisi siyasi parti temsilcileri, Bayburtlular, Balkan göç ve Gördesliler dernek başkanları, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç,  ilçe başkanları Akhisarspor teknik direktörü Cihat Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Çin hükümeti ve Çin Kominist Partisinin yeni dünya düzeni üzerinde oynadığı kirli oyunlar anlatıldı. Doğu Türkistan ‘ın niçin bu kadar saldırı ve asimilasyona maruz kaldığı anlatıldı.Doğu Türkistan’ın bağımsızlığından bu güne tarihi gelişim, bu coğrafyada yaşanan zulümler anlatılırken Çin’in batıya çıkış kapısı olan Doğu Türkistan ile Çin’in avrupa birliğine geçiş kapısı olan Türkiye’nin ortak özelliklerine dikkat çekildi. Doğal kaynaklar, petrol, maden yatakları ve yer altı zenginliklerinin büyüklüğü, verimli toprakların olduğu Doğu Türkistan’da çinlileştirme politikasının asıl bunları ele geçirerek 30 yıl sonra doğu Türkistan sorununu sıfırlamak olduğunu belirten Ömer Kul bunların men acısının toplama kampları ve kardeş aile projeleri olduğunu belirtti.Çin’in güçlü bir Türkiyeyi de istemediğini belirten Kul”bakın deaşa ve YPG’ye en fazla destek veren ülkelerin başında çin gelir. Çünkü güçlü bir Türkiye Uygur Türkleri konusunda Çin’in başını ağrıtabilir. Bunu biz demiyoruz. Bunu Çinli gazeteciler yazıyor. Tüm bunları görmek lazım. Ancak Çin sadece Doğu Türkistan’da mücadele etmiyor, Tibet’te, milliyetçi çin ile ve Çin’in her bölgesinde kendi haklarını arayan, özgürlüklerini almaya çalışan onlarca bölge var. Fazla değil  üç veya beş yıl sonra eski Sovyetler Birliği gibi parçalanan bir çini göreceğiz.”dedi.

Program sonrasında konuşmacı Ömer Kul’ a günün anısına plaket takdim eden Akhisar Ülkü ocakları başkanı Adem Duran değerli konuşmalarından dolayı teşekkür etti. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Genç Doğu Türkistan’da yaşananların sürekli kamuoyunun dikkatinde tutulması gerektiğini dile getirerek “Doğu Türkistan’da yapılanlar tarif edilecek, kabul edilecek türden değil. Bu çin işkencesinin dünya kamuoyuna duyurulması lazım. Bunu herkesin yapması lazım. Sevgili Ömer Hocam Manisa’da da geçtiğimiz günlerde bu konuyu anlatmış, çok değerli bilgiler vermişti. Oradaki programa katılamamış ve dinleyemediğim için Akhisar’a dinlemeye, izlemeye geldim. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Bizlerin elinden gelen bunu hafızalarda taze tutmak. Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın da Allah yardımcısı olsun.”dedi.

GHA/Süleyman Kollu

969 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle