Hoşgeldiniz  

admin | 04 Kasım 2020 | Genel, Gündem, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türkiye genelinde artan covid-19 vakaları İçişleri Bakanlığı tarafından yeni kısıtlamaları getirdi. Yeni kısıtlamalar ile birçok iş yerinin kapanış saati 22.00 olarak belirlenirken, kamu ve özel sektörde  esnek çalışma saatlerine geçilmesine karar verildi. Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca açıklanan 04/11/2020 tarih ve 2020/127 sayılı kararda şu ifadelere yer verildi.

T.C.

MANİSA VALİLİĞİ, İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU

 KARAR TARİHİ: 04/11/2020  KARAR NO :  2020/127

KARAR: 

Koranavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın  Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak ilimizde de uygulamaya geçirilmiştir.

Bilindiği üzere Covid­19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme görülmekte olup kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok  Avrupa ülkesinde tedbir kararları alınmakta olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlenmektedir. Bu kapsamda 04.11.2020 Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde;

1- Sağlık Bakanlığı “Covid­19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi” ile ilgili Genelgelerimizde belirlenen kural ve önlemler doğrultusunda yürütülen denetim faaliyetlerinin vatandaşlarımızın kalabalık şekilde bulunabildiği pazaryeri, market, otogar, toplu ulaşım aracı, cadde/sokak, park ve bahçeler, alışveriş merkezleri gibi yerlerde yoğunlaşmasına, bu doğrultuda önümüzdeki 10 günlük süreçte konu bazlı denetimlere (her ilçe kendine uygun şekilde planlama yapacak şekilde) ağırlık verilmesine,

 -Evlere paket servis ve gel­al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran (içkili/içkisiz ayrımı olmaksızın), pastane, kafe, kafeterya, köfteci, dönerci, kokoreççi, çiğ köfteci, tostçu, sandviççi, unlu mamullerci   gibi yeme­içme yerleri,

­ Kahvehane, kıraathane ve çay ocakları,

­ Berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri,

­ Nikah/Düğün salonları,

­ Halı sahalar ve spor salonları,

­ İnternet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar,

­ Tiyatro, sinema ve konser salonları,

­ Yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. işyerlerinin,

-Otellerin yukarıda sayılan  hizmetleri veren bölümlerinin otel dışı müşterilere,

en geç saat 22:00’de kapatılmasına,

 

  3- 26.08.2020 tarih ve 2020/11 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere tüm özel sektör (sanayi tesisleri dahil) kuruluşlarında uzaktan ve/veya dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemlerinden azami düzeyde faydalanılmasının sağlanmasına, uzaktan/dönüşümlü çalışanların zorunlu  ihtiyaçlarının giderilmesi gereği dışında evde kalmalarının kendilerine bildirilmesine, karar verilmiştir.

Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulacaktır.

 

232 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle