Hoşgeldiniz  

admin | 02 Temmuz 2021 | Eğitim, Genel, Gündem, Kültür Sanat, Turizm ve tanıtım, Yerel Haberler A- A+

AKHİSAR’DA KIRSAL TURİZM İÇİN İLK ADIM ATILDI…

AKHİSAR’DA KIRSAL TURİZM CANLANDIRILIYOR…

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Akhisar’da Kırsal Turizmin alt yapısını geliştirmesi eğitim ve danışmanlığı teknik destek çalışmaları tamamlandı. On günden beri Akhisar Halk Eğitimi Merkezinde devam eden çalışmalarda Akhisar’ın Kırsal Turizm ile kalkınmasına ilişkin hedefler, potansiyeller, mevcut durum analizleri toplantılara farklı kurum, kuruluş ve STK lardan temsilci olarak  katılan 23 katılımcı eşliğinde Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü proje ekibi ve Zafer Kalkıma Ajansı proje eğitim danışmanlarının sunumları ve birlikte yapılan saha çalışmaları, taramalar, proje hedeflerinin belirlenmesi çalışmaları ile gerçekleşti.

KİTLE TURİZMİ Mİ KIRSAL TURİZM Mİ

Deniz, kum güneş üçlemesi ile tanımlanan kitle turizminden payını alamayan Akhisar’ın Turizm Pastasından daha çok faydalanabilmesi için hayata geçirilmesi gereken Kırsal Turizm ile ilgili çok büyük potansiyele sahip olduğunun vurgulandı. Toplantının son bölümünde, Merkezi idare, yerel yönetimler ve STK’ların özverili ve birlikte işbirliği içinde çalışmasıyla, yakın , orta ve uzak vade stratejik planların uygulanması durumunda Akhisar’ın mevcut yapısı iyileştirilerek tüm turizm değerlerinin, bozulmadan çok iyi gelir getirebileceği belirtildi. Özellikle pandemi döneminde önem kazanan kırsalda yaşam ve kırsal turizmin Akhisar için önemli bir hedef olması gerektiğinin altı çizildi.

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR ETTİ

Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Projelerden sorumlu Şube Müdürü Kamile Gökalp Akhisar’ın gelecekte vizyon ve kaderini büyük ölçüde değiştirebilecek bu tür proje çalışmalarının yapılmasının gerekliliğine işaret ederek, katılımcılara Akhisar şehrine, halkına ve gelecek nesillere aktarılacak kültür mirasının korunmasına yönelik katkılarından dolayı teşekkür etti.

AKHİSAR’IN ÇOK ZENGİN POTANSİYELİ VAR

Çok köklü bir tarihi kültür mirasına, çok kültürlü bir şehir yapısına sahip olan Akhisar’ın din, spor, tarım, gastronomi, doğa sporları turizmi açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğu vurgulandı. Özellikle şehrin eski şehir bölgesi olarak bilinen, hashoca, şeyhisa ve ulucami mahallelerindeki tarihi yapıların gerekli restorasyon ve koruma çalışmalarının yapılmaması nedeni ile yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. Bu potansiyelin en kısa sürede doğru ve planlı bir çalışma ile kurtarılıp gelir getirici bir hale dönüştürülmesinin önemine vurgu yapıldı.

 

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Akhisar’da Kırsal Turizmin alt yapısını geliştirmesi eğitim ve danışmanlığı teknik destek çalışmaları kapsamında Ajans tarafından görevlendirilen Proje Uzmanı Hamza Kocatepe çalışmalar ve eğitim faaliyetleri hakkında şu bilgileri verdi.

” Zafer Kalkınma Ajansı tarafından Akhisar’da Kırsal Turizmin alt yapısını geliştirmesi eğitim ve danışmanlığı teknik desteği kapsamında buradayız. Bu kapsamda, on gündür proje faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Öncelikle, paydaşlarla toplantı yaparak saha ziyaretleri gerçekleştirdik.Yine paydaşların girişimi ile yaptığımız saha ziyaretlerinde Akhisar’ın kültürel, doğal, tarihi mekanlarını ve turizm öğelerini ziyaret ettik. Çeşitli kişilerle görüştük.Potansiyeli artırılabilecek olan alanları belirledik.

Mevcut durum analizi, swot analizi yaptık. Böylelikle kırsal turizmi geliştirmeye yönelik Akhisar’da nasıl bir eylem planı oluşturulacağı ile ilgili altlığımızı oluşturduk. Bu proje kapsamında bize yardımcı olan Akhisarlılara, proje ekibimize, Ercan Hocama, Kamile Hocama, Uğur Hocama, özellikle de yüksek tarih bilgisiyle de bizleri destekleyen Mustafa Hocamıza teşekkür ediyoruz.”

Proje Uzmanı Hamza Kocatepe sorularımızı cevapladı.

Proje tamamlandığında Akhisar’daki değişim ne olacak?

Öncelikle bu proje, bir stratejik vizyon sunuyor. Yani Akhisar’ın kırsal kalkınma odaklı nasıl gelişebilir noktasında bize bir yön haritası sunuyor. Bundan sonraki yapılacak olan yatırımların planlama açısından da bize bir öngörü sunuyor. Bir başka açıdan sa birbirine uzak, habersiz olan yapıların bir ağ çerçevesinde birbirini destekleyici bir destinasyon çerçevesinde ilerlemesi için bir olanak sağlıyor.

Yakın zamanda projenin amacına ulaşması için kimler paydaş olmalı?

Biz bununla ilgili ilk aşamayı oluşturduk. Bir yol haritası oluşturduk. Paydaşları bir araya getirdik ama, bundan sonra gerçektende il düzeyinde, Büyükşehir’in projeye destek vermesi gerekli. Yine yerel yönetimlerin, kamu kurumlarının, ilçedeki kamu kuruluşlarının, kaymakamlığın liderliğinde bunun toplanması gerekiyor. Özellikle, STK’ ların projeye dahil edilmesi gerekiyor ki; sivil inisiyatifin yer almadığı projeler, halkın katılımının sağlanmadığı projeler genelde çoğu zaman kağıt üzerinde kalıyor. Onun için gelecek günlerde tekrar dan toplanılması faydalı olacaktır.

Bu projeyle Akhisar’da öncelikle kazandırılması gereken değer nedir?

Özellikle Yahudi Okulu’nun olduğu yerin gerçekten restore edilmesi gerekiyor. Akhisar içinde, kurtuluş savaşı zamanında kullanılan evler var, bunların restore edilmesi gerekiyor. Ancak konaklama problemi var. Çok önemli bir problem. Konaklama probleminin hem kamu kaynakları ile hem de özel sektör eliyle giderilmesi, çeşitlendirilmesi gerekiyor. Butik otellerin artırılması gerekiyor. Yani hem gelir düzeyi yüksek ziyaretçiler için hem de daha düşük ekonomik çözümler de üretilmeli. Yine bazı sokakların da sağlıklılaştırılmasının da elzem bir şekilde yapılması gerekiyor.”

Akhisar Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Kurulu sorumlu şube müdürü Kamile Gökalp, Proje koordinatörleri Ercan Yüksel, Uğur Göktaş proje çalışmaları süresince gerekli destekleri sundular.Çalışmaların tamamlanmasının ardından katılımcılara sertifikaları verilerek toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

GHA/ Süleyman Kollu

361 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle