Hoşgeldiniz  

6 Eylül Akhisar’ımızın kurtuluşunun 97.yılını coşkuyla kutlandı

admin | 06 Eylül 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

6 Eylül 1922 yılında gerçekleşen Akhisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 97.yıl kutlama etkinlikleri Milli Egemenlik Meydanında yapıldı. Resmi kutlama programı ardından Akhisar Belediyesi hizmet binası önünden Akhisar Gençlik Meclisi Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu Temsilcisi Mücahit Yılmaz tarafından yüzlerce güvercin Akhisar’ın özgürlüğü için gökyüzü ile buluştu.

Çelenklerin sunumu, Akhisar Belediyesi Bando ekibi eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Şiirinin ardından Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Başkan Besim Dutlulu yaptığı açıklamada, “97 yıl önce bugün, 6 Eylül 1922’de işgalci devletler, kahraman askerlerimiz tarafından Akhisar’ımızdan kovularak Ege Denizi’ne doğru sürüldü.

Fakat giderken, şehirleri yakıp yıkmış, binlerce Türk vatandaşını katlederek geride kan, acı ve gözyaşı bırakmışlardır. Kahraman askerlerimiz 6 Eylül 1922’de düşmanı Akhisar’dan kovarak, Türk bayrağımızı bir daha inmemek üzere göndere çekmiş ve Akhisar’ımızın kurtuluşunu ilan etmiştir.

Eğer bugün Akhisar’da huzurlu, mutlu ve gururla yaşıyorsak, şehrimizin geçmişte çektiği acıları, vermiş olduğu mücadeleyi asla unutmamalıyız. Geçmişimizden aldığımız bu mücadele ruhu ile birlikte şanlı Türk Bayrağımızı gelecek nesillere devredeceğiz. Akhisar halkı olarak bizler, bize bu cennet toprakları canlarını vererek bırakanları asla unutmayacağız.

Akhisar, ülkemizin istiklali ve istikbali için varını-yoğunu canı pahasına bu vatan toprakları için feda etmeye hazır olduğunu tarihin her döneminde göstermiştir.  Akhisar, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden ayrılmayacaktır. Kadını erkeği, genci yaşlısı geçmişte nasıl mücadele ettiysek, şimdi ve gelecekte de bu fikir, azim ve kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz. Atalarımızın 97 yıl önce gösterdikleri büyük cesaret ve fedakarlığı, bizler de bugün göstermekte bir dakika bile tereddüt etmeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 6 Eylül Akhisar’ın Kurtuluş Günü’nü bir kez daha kutluyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu vatan uğruna canını vermiş tüm şehitlerimiz ile gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygılarımı sunuyorum” dedi.

GHA

 

258 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle