Hoşgeldiniz  

admin | 13 Aralık 2018 | Dünya, Gündem, Spor, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Engin Akyüz bu hafta Manisa Medya TV’de Engin Akyüz ie konuşuYORUM programında avcıları konuk etti. Toplumun farklı kesimleri tarafından spor veya değil şeklinde değerlendirildiği için uzun yıllardır tartışma konusu olan avcılığın bilinmeyenlerinin açıklandığı programda üç konuk avcılığın sorumluluk sahibi insanlar tarafından yapıldığını öne sürdüler. Tek amaçlarının av hayvanlarını öldürmek olmadığını, avcılığı bir tutku, yaşam tarzı olarak görüp gerektiğinde yaban hayatı korumak için destekleyici faaliyetlerde bulunduklarını ifade ettiler.

Akhisar avcılık Atıcılık derneği genel sekreteri Ahmet Taşçı, Nişancıpaşa Avcılar Atıcılar Kulübü başkanı Sedat Yünsel, Avcı Mustafa Övez’in katıldığı programda nasıl avcı olunduğu, ne gibi belgelerin alınması gerektiği, avcılığın niçin spor olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı. Sosyal medyada avlanmış av hayvanlarının yayınlanmasının tepki topladığını dile getiren Engin Akyüz “ Binlerce lira verip silah ve fişek alıyorsunuz, çoğunuz et alabilecek ekonominiz var. Et için mi avlanıyorsunuz, deseler nasıl savunursunuz?” diye soru yöneltti.

Avcının her ava çıktığında avlanarak dönmediğini belirten Taşçı “ avcılık bir yaşam tarzı. Bizler ava çıktığımız zaman avlanarak dönmüyoruz. Üç defa ava gidip boş dönersiniz. Dördüncü defa gittiğinizde iki üç saat yürür yorulursunuz tam dönmeye karar verirsiniz o an bir kuş kalkar ve anlık refleksle ateş edersiniz, nasipse vurursunuz. Bilinçli bir avcı asla kıyım yapmaz” dedi.

Avcılık derneklerinin üye ve gelirle ilgili sıkıntılar yaşadığını belirten Sedat Yünsel “dernekler üyelerinin desteği ile güçlenmeli. Bu sayede çok faydalı eğitimler verilebilir. İlk yardım eğitimi vb. eğitimler verilebilir” diyerek üye ve yönetimler olarak birlikte güzel hizmetlerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Avcıların köpeklerini döverek eğittiği iddiası yöneltilen avcı Mustafa Övez, bunun yanlış bir bilgi olduğunu belirtti. Övez “ Biz köpeğimizi niye dövelim. Bu eğitimde, zaten içgüdüsel olarak hazır olan köpeğe avı getirdiğinde ödül verirsiniz. Köpek buna alıştığı zaman siz isteseniz de istemeseniz de avı size getirir. Bir de narkotik köpekleri var mesela, onlar dövülerek mi eğitiliyor, asla. Burada verilen eğitimin içinde şiddet yoktur. Olursa eğer ters tepki yapar zaten” diyerek bu iddianın gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Ahmet Taşçı; “Av hayvanlarına, yaban hayatına ve doğaya en fazla zarar verenler avcılar derneğine üye olmayan ve kaçak avlanan kişilerdir. Devlet aslında bazı avantajları da öne sürerek avcıları derneklere üye olmaya teşvik ediyor. Burada asıl olan avcıların dernek bünyesinde eğitimleri alarak, doğru ve tabiata zarar vermeyen bilinçli avcılık yapmasıdır. Kaçak avcılara büyük cezalar veriliyor. Yasada yeri olan bir gerçek var. Milli parkların avcıları, avlananları denetlediğini biliyoruz. Bunun yanında polis, jandarma, muhtarlar, kır bekçileri avcıların avları ve avlanmaları ile soru sorma denetleme yetkisi vardır. Eğer kota aşımı veya izinsiz avlananı tespit ederlerse tutanak tutabilirler.” Diyerek bilgiler verdi.

Program sonunda avcılığın vahşet olmadığı, bilhassa doğal hayatı ve yaban hayatı korumak için bilinçli avcılığın gelişmesi gerektiği vurgulandı.

Mahalle tanıtımı bölümünde Karaköy ve Moralılar mahalleleri tanıtılarak bazı problemleri dile getirildi. GHA

848 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

için 1 yorum

  1. Engin Akyüz dedi ki:

    Katılımcı arkadaşlarıma teşekkür eder, ava giderek doğada temiz hava teneffüs edip boş dönmelerini dilerim…

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle