Hoşgeldiniz  

AKHİSAR BELEDİYESİ MART AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

admin | 03 Mart 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Belediyesi 2021 Yılı Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında Akhisar Belediyesi Meclis Salonu´nda saat 16.00´da başladı.

 12 gündem maddesinin yer aldığı mecliste 4 ek gündem ve 1 önerge verildi.

Ek 1. gündem maddesinde Kapalı Spor Salonu ve Güneş Enerji Santrali için yapımı için yeterli ödenek olmadığından 44 milyon TL tutarındaki ek bütçenin Mart ayı olağan meclis toplantısı gündem maddelerine alınarak karara bağlanması meclise sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

Ek ikinci gündem maddesinde Akhisar Belediyesi tarafından yapılan yol ve tretuvar çalışmaları için araç alımı ve parke taş yapımı ile asfalt alımında kullanılmak üzere İller Bankası´ndan 5 milyon liralık kredi kullanılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi konusunun gündeme alınması oy birliği ile kabul edildi.

Üçüncü ek gündem maddesinde Akhisar´ın Hanpaşa Mahallesinde kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali kurulumunda kullanılmak üzere İller Bankası´ndan 7 milyon liralık kredi kullanılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi gündeme alınması oy birliği ile kabul edildi.

Dördüncü ek gündem maddesine Kobaşdere, Kurtulmuş, Sarılar ve Kayganlı Mahallelerinde faaliyet gösteren Soğandere Sulama Kooperatifi Başkanlığının, Akhisar Belediyesi´ne verdiği dilekçe ile Kobaşdere Mahallesine yapılacak 16 metrekarelik kooperatifin idari bina yapılması için inşaat malzeme talebinin meclisçe kabul edilmesi gündeme alınması oy birliği ile kabul edildi.

Verilen tek önergede ise mahalle muhtarlarına destek vermek amacıyla Akhisar ilçesi mahalle muhtarlarının doğalgaz, elektrik, su, internet ve telefon aboneliği faturalarının bedellerinin bir sınır belirlenerek belediye bütçesinden destek amaçlı ilgili idarelere ödenmesi hususunda gündeme alınması oy çokluğu ile kabul edilmedi. Konu hakkında Başkan Besim Dutlulu Muhtarlar Derneği çatısı altında bir toplantı yapılarak daha farklı bir proje üzerine çalışacaklarının altını çizdi.

Gündemin birinci maddesinde Kayalıoğlu Mahallesi´nde bulunan Akhisar Belediyesi´ne ait Sosyal Tesislere özel güvenlik noktası oluşturulması ve özel güvenlik izin belgesi alınması konusu meclise sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

İkinci gündem maddesinde Şubat ayı meclisinde Kırsal Mahalle Tespit Komisyon´una havale edilen Kırsal Mahalle Tespiti çalışmalarının devamına ve meclis gündeminde kalmasına oy birliği ile karar verildi.

Gündemin üçüncü maddesinde Zabıta Müdürlüğü´ne ait “Kayıp ve Buluntu Eşya Yönetmeliği” ile ilgili Kanun ve Nizam Komisyon kararı meclise sunuldu ve oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin dördüncü maddesinde Şubat ayı meclisinde İYİ Parti Meclis Üyeleri Nurullah Zağlı ve Mustafa Ali Kındıroğlu tarafından meclise sunulan önerge ile Halk Ekmek Fabrikasının açılması ile ilgili Sosyal Hizmet ve Engelliler Komisyon Kararı yer aldı. Akhisar´da mahallelerde Fırın ve Bakkal sayısının çokluğu buna bağlı olarak tedarik bakımından bir sıkıntı yaşanmadığı gibi Covid-19 pandemi dönemi nedeniyle Fırın ve Bakkal esnafının mağduriyetleri göz önüne alınarak, belediyenin bu konuda üretim koşullarının olmadığından komisyonca talebin reddine karar verildiği belirtilmiş ve red kararı meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Başkan Besim Dutlulu bu projeyi Bakkal Kart ile ihtiyaç sahibi vatandaşların ilçe esnafından alışveriş yapması için Bakkal Kart projesine dahil edeceklerini ifade etti.

Beşinci gündem maddesinde yine İYİ Parti Meclis üyeleri Nurullah Zağlı ve Mustafa Ali Kındıroğlu tarafından meclise sunulan önerge ile Engelli Çocuk Oyun ve Parkları ile ilgili komisyon kararı yer aldı. Sosyal Hizmetler ve Engelliler Komisyonu ile Eğitim ve Gençlik ve Spor Komisyonu kararı ile Akhisar´da Reşatbey Mahallesi 167 sokakta bulunan Atatürk parkı içinde, Hürriyet Mahallesi Ontan Konutları karşısında bulunan parka ve bundan böyle yapılacak parklarda engellilere yönelik spor aletlerinin konulmasının uygun görüldüğü ifade edildi. Komisyondan gelen karar meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin altıncı maddesinde 3 yere isim verilmesi ile ilgili Kanun ve Nizam Komisyonu kararı yer aldı. Komisyon tarafından alınan karar ile eski belediye binası yerine Akhisar Belediyesi tarafından yapılmakta olan “Belediye Kültür ve Sanat Merkezi” ne “Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi” isminin verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. 167 sokak üzerinde bulunan yeni futbol sahası ile belediye şantiye arasında yapılacak olan kapalı spor salonuna “Atatürk Kapalı Spor Salonu” isminin verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Yeni yapılan 340 sokak batısında başlayıp 538 sokak doğusuna kadar olan caddeye “Mehmet Akif Ersoy Bulvarı” isminin verilmesi için Manisa Büyükşehir Belediyesine havale edilmesi oy çokluğu ile kabulüne karar verilirken, komisyondan gelen isim verilme konusu ile ilgili kararlar meclis tarafından oy çokluğu ile kabul edildi.

Yedinci gündem maddesinde Akhisar Belediyesi tarafından ilk kez oluşturulan Aşevi için yönetmelik meclise geldi ve oy birliği ile kabul edildi.

Sekizinci gündem maddesinde Aşevi kuruluşu ile Aşevi ve Bakkal Kart´a yardım toplanması ve uygulanması için yasal prosedürü yürütmeye, gerekli izinleri almaya, yardım toplanması için bankalarda hesap açmaya, aşevinin kuruluşu ve Bakkal Kart´a yardım toplanması için düzenlenecek protokollere ilişkin olarak Belediye Başkanı Besim Dutlulu´ya yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Dokuzuncu gündem maddesinde Emlak ve İstimlak Müdürlüğü´nün şartlı bağışı meclise sunuldu. Atatürk Mahallesi´nde imar uygulaması sonucu oluşan ve imar planında İlköğretim Tesis Alanı olarak uygulanan 1840 ada 1 nolu 5 bin 611 metrekarelik parseldeki Ahmet Dutlulu ve Özcan Dutlulu´ya ait arsayı Dutlulu adına park yapılması şartı ile Akhisar Belediyesi´ne bağışlamak istekleri meclise sunuldu ve komisyona havalesi oy birliği ile kabul edildi.

10. gündem maddesinde Akhisar Belediyesi´ne ait Atatürk Mahallesi 424 asa üzerinde Kreş ve Gündüz Bakımevi alanı olarak ayrılan yerde TYH Tekstil A.Ş. tarafından bedelsiz olarak Kreş ve Gündüz Bakımevi yapımı ve Akhisar Belediyesi´ne teslimi, TYH Tekstil A.Ş.´ye belirli sayıda kontenjan verilmesi, Kreş ve Gündüz Bakımevi ile ilgili her türlü protokolü yapmak üzere Belediye Başkanı Besim Dutlulu´ya yetki verilmesi meclis tarafından komisyonlara havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Meclisin 11. Gündem maddesinde Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından taşınmaz satış yetkisi meclise sunuldu. Mülkiyeti Akhisar Belediyesi´ne ait muhtelif mahallelerde bulunan arsa, tarla ve işyeri olarak satışa sunulacak kayıtlı 74 adet gayrimenkul için 2886 sayılı yasanın 45. Maddesi gereğince açık teklif arttırma usulüyle ihale suretiyle satılması için encümene yetki verilmesi meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Dördüncü ek gündem maddesinde ve gündeme alınan Kobaşdere Mahallesine yapılacak 16 metrekarelik kooperatife idari bina yapılması için inşaat malzeme talebi Plan ve Bütçe Komisyonu´na sevk edilerek meclise 5 dakika ara verildi ve ara komisyon yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonunun ara kararı oy birliği ile kabul edildi.

Birinci ek gündem maddesine alınan Kapalı Spor Salonu ve Güneş Enerji Santrali için yapımı için yeterli ödenek olmadığından 44 milyon TL tutarındaki ek bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu havalesi oy birliği ile kabul edildi.

Üçüncü ek gündem maddesine alınan Akhisar´ın Hanpaşa Mahallesinde kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali kurulumunda kullanılmak üzere İller Bankası´ndan 7 milyon liralık kredi kullanılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

İkinci ek gündem maddesine alınan Belediye tarafından yapılan yol ve tretuvar çalışmaları için araç alımı ve parke taş yapımı ve asfalt alımında kullanılmak üzere İller Bankası´ndan 5 milyon liralık kredi kullanılması için Belediye Başkanına yetki verilmesi oy birliği kabul edildi.

İmar evraklarının ardından Mart ayı olağan meclis toplantısı sona ererken Nisan ayı olağan meclis toplantısının ise 6 Nisan 2021 Salı günü saat 16.00´da yapılması kararlaştırıldı.

GHA-Süleyman Kollu

88 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle