Hoşgeldiniz  

AKHİSAR EĞİTİMSEN’DEN BASIN AÇIKLAMASI

admin | 16 Eylül 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Eğitimsen şubesi Akhisar Öğretmenevi önünde gündeme dair basın açıklamasında bulundu.

İşte o basın açıklaması; “2021-2022 eğitim-öğretim yılının 6 Eylül sabahı ilk ders zilinin çalmasından bu yana bir hafta geçmiş olmasına rağmen, tüm Türkiye kamuoyu eğitim alanında pandemiye ilişkin hazırlıksızlığı sorgulamaya devam etmektedir. Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz bir buçuk yıldır boş olan okul mekânlarını büyük bir istek ve coşkuyla doldurmuş olmalarına rağmen geçen bir hafta içinde kaygının giderek yayılan bir duygu olduğunu görmekteyiz. Bu kadar uzun bir süre, uzaktan öğretim süreci yaşayan öğrencilerimizi neşe içinde karşılayacağımız sağlıklı ve güvenli eğitim ortamlarının yaratılması imkânı varken hazırlıkların ne kadar yetersiz olduğunun açığa çıkması derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Eğitimin tüm bileşenleri, okulun ilk günü öğrencilerin bayram havasında karşılanmasını bir yana bırakın, yardımcı hizmet personelinin bile olmadığını gördüğünde, istek yerini sorgulamaya neşe yerini kaygıya bırakmıştır.
Covid-19 salgını nedeniyle, yüz yüze eğitime en uzun süre ara veren birkaç ülkeden biri olmamıza rağmen, ciddi bir eğitim planlamasıyla yeni eğitim ve öğretim yılı hazırlıkları yapılmamıştır. Öğretmen açıkları kapatılmamış, yeni okullar, ek derslikler inşa edilmemiştir. “maske, mesafe, hijyen” söylemleriyle sürekli gündemde kalmayı sağlayan Milli Eğitim Bakanlığı, 19 milyona yakın öğrencinin, 1,2 milyon eğitim emekçisinin görev yaptığı okullara kadrolu temizlik çalışanı görevlendirmediği için, sendikamıza her gün okullarda temizlik çalışanının olmadığına dair yüzlerce telefon, e-mail ve mesaj gelmektedir.
Bununla birlikte Akhisar özelinde de durum Türkiye genelinden farklı değildir.
Yaklaşık 2 sene önce meydana gelen depremden dolayı,yıkım ya da güçlendirme kararı çıkan okullarla ilgili çalışmalar tamamlanmamıştır. Bu yüzden farklı okullar aynı binaları kullanmaya devam etmekte, öğrenci yoğunluğu katlanarak artmaktadır.

 • Pehlivanoğlu ilkokulunda ilave olarak Atatürk o.o. ve Cumhuriyet i.o. ,
 • Aliye İzzet Begoviç Meslek Lisesinde Ticaret Meslek Lisesi,
 • Misak ı Milli İlkokulunda Gazi Orta Okulu,
 • Ali Şefik Orta Okulunda Vehbi Bakırlıoğlu İlkokulu,
 • Şehit Ali Aksoy Orta Okulunda Kayalıoğlu İ.o. ve o.o.
 • Ballıca İlk okulunda Dereköy i.o. ve o.okulu ile Mecidiye i.o. ve o.o.
 • Birlikte öğrenim görmektedir. Bu vesile ile ilçemiz pandeminin olumsuz  etkilerini  daha fazla hissetmektedir.
 • Temizlik konusu ise daha vahim durumdadır. Bırakın pandemi koşullarında alınması gereken hijyen  tedbirlerini, asgari seviyede yapılması gereken temizlik faaliyetleri dahi yapılmamaktadır.  Okuıllarda yeterli personel olmadığı gibi ikili öğretim yapan okullarda sabahçı ve öğlenci öğrencilerinin değişiminde verilen 10 dakikalık kısa süre ile mesafe ve hijyen koşullarını hiçe sayılmaktadır. Kadrolu personelin yetersiz olması, geçici personelin alımında geç kalınması işleri içinden çıkılmaz hale getirmiştir.
 • Okul öncesi eğitim kurumlarında öğrenciler 5 saat aralıksız sınıfta bulunmaktadır. Bu durum öğrencilerimizi havalandırmadan mahrum bırakmakta ve pandemi koşullarında sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Bu sorun,  havalandırma koşulları gözetilerek ve  ders süreleri  kısaltılıp pandemi koşullarına uygun hale getirilerek  giderilmelidir.
 • İlçemize yeteri kadar kadrolu öğretmen ataması yapılmamasından  dolayı  öğretmen açığı ücretli öğretmenler tarafından doldurulmaya çalışılmaktadır. Fakat ücretli öğretmen görevlendirilmelerinde liyakat kriterlerine uyulmadan keyfi görevlendirmeler yapılmaktadır.
 • İlçemiz genelinde sınıf mevcutları 40’lı sayılara yaklaşmıştır. Sınıf mevcutlarının yüksek olması eğitimin niteliğini ve hijyen koşullarını olumsuz yönde etkilemektedir.  Eğitimde fırsat eşitliği ve pandemi hijyen koşulları dikkate alınarak sınıf mevcutları ilçemiz İmam Hatip Orta Okulları ve Liselerindeki  gibi makul sayılara indirilmelidir.  Eğitim sen olarak yüzyüze eğitimden yanayız. Okulların açılması ile birlikte sorunlar katlanarak artmıştır. Yukarıda belirttiğimiz sorunların ve çözüm önerilerinin dikkate alınarak; öğrencilerimiz , öğretmenlerimiz ve çalışanlarımız için pandemi koşullarına uygun eğitim – öğretim ortamının sağlanmasını istiyoruz.
  EĞİTİMSEN AKHİSAR TEMSİLCİLİĞİ” ifadelerine yer verildi.

 

Haber Merkezi

91 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle