Hoşgeldiniz  

AKHİSAR KİŞİSEL VERİLER İÇİN SÜRE UZATIMI İSTEDİ

admin | 07 Aralık 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar kişisel veriler için süre uzatımı istedi

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında işletmelerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi’ne (VERBİS) kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralık’ta sona erecek. Ancak bir çok şirket, çalışmasını tamamlayamadı. Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy ile Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, sürenin uzatılması gerektiğini belirterek “Üyelerimiz çalışmalarını sürdürüyor ama yıl sonuna kadar yetiştirmek mümkün görünmüyor. Sürenin uzatılmasıyla daha sağlıklı bir çalışma yürütülecektir” dedi.

Yıllık çalışan sayısı 50’den çok veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’den çok olan işletmelerin VERBİS’e kaydolmaları için tanınan süre 31 Aralık’ta dolacak. VERBİS’e kayıt olmayanlar, 20 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar para cezasını da içeren idari yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ve Akhisar Ticaret Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy “Yaptırımlar çok ama verilen süre az” dedi.

Çalışmalar tamamlanmadı

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, yeni yılın yaklaşması ile yaşanacak olan doğal zamlarla maliyetlerin artacağını, şirketlerin “Ne yapacağız” sorusunun cevabını aradığı bu nedenle de kişisel verilerle ilgili çalışmaların hala tamamlanamadığı söyledi. Alhat “Verileri güvende tutmamanın cezası 20 bin TL’den 1 milyon TL’ye ulaşabiliyor. Hapis cezasına kadar yaptımlar var” dedi. Böyle büyük yaptırımları olan bir kanun için verilen sürenin çok az olduğuna dikkat çeken Alhat, yasayla ilgili çalışmaları hala tamamlayamadıklarını belirtti.

“Süre uzatılmalı”

Akhisar Ticaret ve Sanayi OdasıYönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy ise “Kişisel veriler bilişim sistemlerinde ve diğer veri kayıt sistemleri üzerinden kullanıldığında kişiye büyük kolaylık sağlıyor. Ancak bu istismar riskini de beraberinde getiriyor bunun farkındayız” dedi. Üyeleri tarafından odaya emanet edilen kişisel bilgilerin güvenliği için farkındalıklarının en üst seviyede olduğunun altını çizen Ulusoy “Ancak bu çok geniş bir ağ ve oda üyelerimiz, yasayla ilgili çalışmaları verilen sürede tamamlamakta hepimiz zorluk çekiyoruz. Sürenin uzatılmasını talep ediyoruz” dedi.

GHA

289 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle