Hoşgeldiniz  

Akhisar STK’lar “TEK YÜREK, TEK SES”

admin | 08 Nisan 2020 | Dünya, Ekonomi, Genel, Gündem, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar iş dünyasının temsilcileri ile önde gelen meslek kuruluşları Kovid-19’a karşı yürütülen mücadele için ortak bildiri yayımladı. İşverenlere yapılan çağrıda toplumun her kesimin süreçten etkilendiğine dikkat çekilerek “Aynı gemideyiz. İş birliğinde olalım, üretmekten vazgeçmeyelim. Çalışanı koru, istihdamı düşürme. İhtiyacın olan kaynak kısa çalışma ödeneğinde ” çağrısı yapıldı.

Akhisar iş dünyası güç birliği yaptı. Oda, Borsa, Organize Sanayi Bölgesi ve sivil topum kuruluşundan oluşan 30 bin kişiyi istihdam eden işverenlere ortak çağrı yaptı. “Çalışanı koru, istihdamı düşürme” başlığını taşıyan çağrıda “işbirliğinin” her zamankinden daha çok önem taşıdığı belirtildi. Bu dönemde işverenlere büyük sorumluluk düştüğünün ifade edildiği açıklamada “Ekonomik mağduriyetin farkındayız. Ancak bunun çözümü işçi çıkarmak değil. Aksine sahip çıkmaktır. Hepimiz aynı gemideyiz, birbirimize destek olup üreterek bu zorlu süreci atlatacağız” denildi.

İşçine sahip çık

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi “Bu salgın tüm dünya için köklü değişimleri getirecek. Yarın ne olacak endişesini taşımayan yok. İşveren alacağı önlemleri düşünürken işçinin gönlü rahat olmalı. Bilmeli ki işvereni ona sahip çıkacak. Çalışanınızı korumak göreviniz. Bu işin yarını var, bunu sakın unutmayın. Bu yüzden yıkıcı değil yapıcı önlemler alın. Unutmayın yalnız değilsiniz. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp yeni çözümler üretelim. Bu zor günler geride kalacak, önemli olan bu dönemde hem insanlığa hem de ekonomiye kalıcı hasar bırakacak adımlar atmamak”

Herkesin ailesi olduğunu unutma

İşverenlerin her türlü talep ve önerileri için tüm iletişim kanallarının açık olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu süreci el ele vererek atlatmalıyız. Hepimiz alışılmış kalıplarımızın dışına çıkıyoruz. Ancak herkesin bakmak zorunda olduğu bir ailesi olduğunu düşünürsek, bu bize doğru yoldan gitmemize de yardımcı olur. Her şey geçici, sonrasında herkes bu süreci nasıl atlattığı ile hatırlanacak” denildi.

İşveren desteği artarak devam etmeli

Açıklamada işverenlerin de ayakta durabilmeleri için desteklerin artarak devam etmesine vurgu yapıldı.  Açıklamada “Kısa çalışma ödeneği işveren için rahatlatıcı ancak yeterli değil. Çok sayıda esnaf dükkânını kapatmak zorunda kaldı. Berber, lokanta, pazarlardaki giyim esnafları, düğünü ertelenen düğün salonu, fotoğraf çekemeyen fotoğrafçı, sattığı gelinliğin kaporasını geri verme zorunda kalan gelinlikçi. Herkes mağdur. Bu yüzden desteğe büyük ihtiyaç var”

En iyi destek tam destek

Bu mağduriyetler doğrultusunda kısa çalışma ödeneğindeki şartların hafifletilmesi de istenerek “Ödenekteki kişi sayısı ve çalışma günü sayısı şartı iyileştirilmeli. Esnaflarımıza kira desteği sağlanmalı. Doğalgaz, elektrik ve telefon ile internet faturaları da devlet desteği kapsamına alınmalı. Sigorta primleri ile kredileri faizsiz ötelenmeli. İşveren bırakın kirayı evine ekmek götürebilecek miyim? diye düşünmeye başladı. Salgının ne kadar süreceği belli değil, işverene daha fazla destek şart” denildi.

Bildiride kimlerin imzası var

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy

Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat

Akhisar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çınarlı

Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa

Akhisar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Hasan Ali Men

Akhisar Kahveciler Odası Başkanı Başkanı Erkin Güney

Akhisar Demirci Nalbant ve Araba Yapan Sanatkârlar Odası Başkanı Ersen Tepeci

Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Halil İbrahim Doğan

Akhisar Marangozlar ve Mobilyacılar Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Güleç

Akhisar Madeni Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Çakar

Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral

Akhisar Lokantacı, Köfteci ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Pınar Güney

Akhisar Tuhafiyeciler Manifaturacılar ve Hazır Giyim Satıcıları Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ruşen Üren

Akhisar Terziler Konfeksiyoncular ve Giyim Sanatkârları Odası Başkanı Sami Ekerbiçer

Akhisar Elektrikçiler, Elektronikçiler, Motorcular ve Saatçiler Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Üzeyir Aslan

Akhisar Bakkal ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Zafer Kara

Akhisar Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Zekeriya Açıkgöz

Akhisar Yapı Sanatları Esnaf Odası Başkanı Tahir Memişler

Akhisar Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Özkan Kalın

Akhisar Müteahhitler Derneği Başkanı Aydoğan Şirin

GHA/ Süleyman Kollu

444 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle