Hoşgeldiniz  

Akhisar’da 2021’in ilk meclis toplantısı yapıldı

admin | 05 Ocak 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan 2021 yılı ilk meclis toplantısında 17 gündem maddesi ve 4 önerge yer aldı.

MECLİS 2021’E UYUM İÇİNDE BAŞLADI

Akhisar Belediye Meclisi 17 maddeden ve 4 önergeden oluşan ilk toplantısında kararlarının çoğunu oybirliği ile aldı. Meclis görüşmelerinde, verilen önergelerin ele alınması ve oylamada tüm siyasi parti guruplarının uyum içinde olduğu görüldü.

Meclisin açılış konuşmasında Başkan Besim Dutlulu, tüm meclis üyeleri ve Akhisarlıların yeni yılını kutlarken, pandemi nedeniyle hayatını kaybeden hemşerilerine Allah’tan rahmet diledi. Başkan Dutlulu, 2021 yılının sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarı dolu bir yıl olarak geçmesi dileğini sözlerine ekledi.

İlk olarak Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, eski belediye hizmet binası alanına, aslına sadık kalınarak  yeniden inşa edilen Kültür ve Sanat Merkezi’ne Gazeteci ve Yazar Uğur Mumcu’nun isminin verilmesi önergesini meclise sundu ve gündeme alınması oy birliği ile kabul edildi. İkinci olarak yine Başkan Dutlulu imzalı önergede, ilçedeki Pazar Pazarı, Çarşamba Pazarı ve Cuma Pazarı’nda sergi açan esnaflardan Covid-19 pandemisi nedeniyle 2 ay sergi yeri ücreti alınmayarak pazarcı esnafına destek olunması yönündeki önerisinin gündeme alınması oy birliği ile kabul edildi.

Üçüncü önergede ise koronavirüs tedbirleri kapsamında iş yeri faaliyetlerine ara verilen Akhisar Belediyesi kiracısı olan esnaflardan kapalı kaldıkları süre içerisinde kira alınmayarak esnafın desteklendiği ve bunun yanı sıra kapalı olan esnaflara nakdi yardım yapıldığı, ancak esnafın pandemi döneminde nefes alınacak ilave tedbirleri gerek olduğu için belediyenin kiracısı olup faaliyetlerine devam eden esnaflara Ocak, Şubat ve Mart ayları kiralarından yüzde 50 indirim yapılması veya kiralarına yapılacak artırımlara yüzde 50 indirim yapılması meclis gündemine alınması oy birliği ile kabul edildi.

Son önergede ise ilçenin Ulucami Mahallesi’nde bulunan belediyeye ait kadastronun 1132 ada 1 nolu 1725 metrekarelik parselden Manisa Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü’nün 29.12.2020 tarih ve E-1495 sayılı yazılarına istinaden 112 Akhisar Acil Servis Hizmetleri İstasyonu yapılmak üzere ihtiyaç gereği bir kısmının talep edilmesi meclis gündemine alınması oy birliği ile kabul edildi.

İlk gündem maddesinde Denetim Komisyonu seçimine gidildi. Gizli oy kullanılarak yapılan seçimde Denetim Komisyonuna Fikret Türk, Mehmet Akaydın, Alper Ayan, Lütfi Akdağ ve Emre Ursavaş seçildi.

İkinci gündem maddesinde sözleşmeli çalışan personelin 2021 yılı ücretlerinin memur zammı oranı ile eşit oranda olması oy birliği ile kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde ise 2021 yılı Zabıta Personelinin matbu mesai ücretleri oy birliği ile kabul edildi. Dördüncü gündem maddesinde ise Akhisar Belediyesi mülkiyetinde bulunan gayrimenkullerin 2021 yılı kira ve işgaliye bedellerinin belirlenmesi için encümene yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Beşinci gündem maddesinde mülkiyeti Akhisar Belediyesi’ne ait “Kamu Hizmetinde Kullanılan Taşınmazlar Hariç” muhtelif yasalarla oluşan hisseli ve müstakil parsellerin alım ve satımı hususunda 2021 yılı için encümene yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

EMİN OTAL’IN ADI YAŞATILACAK

Gündemin altıncı gündem maddesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün “Görev ve Çalışma Yönetmeliği” ile ilgili Kanun ve Nizam Komisyon Kararı oy birliği ile kabul edildi. Yedinci gündem maddesinde ise Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün Yönetmeliği ve ilgili Kanun Nizam Komisyonu kararı oy birliği ile kabul edildi. Sekizinci gündem maddesinde Kovalık Futbol Sahasına Emin Otal isminin verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

AKHİSAR BELEDİYESİ KONURCA KOOPERATİFİNE ORTAK OLDU

Dokuzuncu gündem maddesinde meclis toplantılarının elektronik posta veya web sitesinden yayınlanması için Kanun Nizam Komisyonu kararı oy birliği ile kabul edildi. 10.gündem maddesinde ise Sınırlı Sorumlu Konurca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 50 pay 5 Bin TL sermaye ile ortak olunması oy birliği ile kabul edildi.

11.gündem maddesinde ise Aşağıdolma ve Dolmadeğirmen Mahallelerinde yapılacak kadasto çalışması için 6 adet bilirkişi üye seçimi oy birliği ile kabul edildi.

1-5 YAŞ ÇOCUKLARA 8 LİTREYE KADAR SÜT DAĞITILACAK

On ikinci gündem maddesinde halen 2-5 yaş arası yapılan aylık ücretsiz 4 litre süt dağıtımının 1-5 yaş arası ve ayda 8 litre süt dağıtımı oy birliği ile kabul edildi.

On üçüncü gündem maddesinde içkili veya içkisiz ayrımı olmaksızın lokanta, pastane vb. yeme-içme yeri işletme sahiplerine nakit 500 TL yardım ile ilgili Lokanta-Köfteci ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanlığı’nın talebi oy birliği ile kabul edildi.

AMATÖRE DESTEK SÜRECEK

14.gündem maddesinde ise ilçede faaliyet gösteren Amatör Spor Kulüplerine ayni ve nakdi yardım yapılması oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin on beşinci maddesinde Çağlak A.Ş.’nin sermaye artırım talebi oy birliği ile kabul edildi. On altıncı madde de ise 2021 yılı içinde Akhisar Belediyesi’ne yapılacak türlü şartlı ve şartsız bağışların kabulü hibelerin kabulü ‘şartsız’ olacak şekilde oy birliği ile kabul edildi. 17. Gündem maddesinde imar evrakları yer aldı.

KÜLTÜR SANAT MERKEZİNE “UĞUR MUMCU” İSMİ VERİLDİ

PAZARCILARDAN 2 AY SERGİ ÜCRETİ ALINMAYACAK

BELEDİYE KİRACILARINA 3 AY %50 İNDİRİM YAPILACAK

Birinci önergede yer alan Kültür ve Sanat Merkezi’ne Uğur Mumcu isminin verilmesi Kanun ve Nizam Komisyonuna havalesi oy birliği ile kabul edildi. İkinci önergede yer alan Pazar Pazarı, Çarşamba Pazarı ve Cuma Pazarı’nda sergi açan esnaflardan Covid-19 pandemisi nedeniyle 2 ay sergi yeri ücreti alınmaması oy birliği ile kabul edildi. Üçüncü önergedeki belediyenin kiracısı olup faaliyetlerine devam eden esnaflara Ocak, Şubat ve Mart ayları kiralarından yüzde 50 indirim yapılması veya kiralarına yapılacak artırımlara yüzde 50 indirim yapılması oy birliği ile kabul edildi.

GHA/ Süleyman Kollu

101 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle