Hoşgeldiniz  

AKHİSAR’DA ATIK İLAÇLAR ARTIK DOĞAYI KİRLETMEYECEK.

admin | 01 Ekim 2020 | Dünya, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Belediyesi önderliğinde Manisa Eczacılar Odası ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi işbirliği ile Akhisar’da tüm eczanelere “Atık İlaç Toplama Kutusu” yerleştirildi.

Akhisar’da sıfır atık parolası ile yola çıkan Akhisar Belediyesi, Başkan Besim Dutlulu’nun talimatları doğrultusundan Atık Pil Toplama Kutularının ardından şimdi de tüm eczanelere Atık İlaç Toplama Kutusu yerleştirdi. Bu sayede doğaya ve insan sağlığına ciddi zararları olan atık ilaçlar, el değmeden imha edilecek.

Toplumsal duyarlılık konusunda çevreci faaliyetleri ile dikkat çeken Akhisar Belediyesi, çevreye ve insan sağlığına zarar veren tarihi geçmiş ilaçların doğru şekilde imha edilebilmesi için bir çalışma başlattı. Belediye ekipleri, ilçe genelinde bulunan tüm eczanelere atık ilaç toplama kutusu dağıttı. Vatandaşlar evlerinde bulunan tarihi geçmiş ya da kullanılmayan ilaçları, yakınlarında bulunan herhangi bir eczaneye götürerek bu kutuya bırakabilecek. Böylece ilaçların ayrıştırılması konusunda çalışma gerçekleştiren belediye ekiplerine hem yardımcı olunacak hem de çevreye zarar veren tıbbı atıklar kutuyla kolayca geri toplanabilecek.

“BU PROJE İLE DOĞAMIZI VE HALKIMIZIN SAĞLIĞINI KORUYACAĞIZ”

Atık ilaçların toprağa karışması sonucu birçok hastalığa sebep olabileceğine değinen Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, bu proje ile hem doğayı hem de halk sağlığını koruyacaklarını ifade etti.

Başkan Dutlulu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Akhisar’da eczacı arkadaşlarımız ile birlikte, miadı geçmiş ilaçlarımızın toplanması için Atık İlaç Toplama Kampanyasını başlatmış bulunuyoruz. Bundan sonra miadı geçmiş ilaçlarınızı eczanelerimizde bulunan özel hazırlanmış kutulara getirebilirsiniz. Bu kutularda biriken atık ilaçlar, doğaya ve çevreye zarar vermeden, gelecek nesilleri etkilemeden imha edilmek üzere gerekli merkezlere gidecek.

Buradan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum; miadı geçmiş tüm ilaçlarınızı şehrimizdeki tüm eczanelerimize getirebilirsiniz. Böylece çevreye, doğaya faydalı bir harekette bulunalım. Özellikle bu projeye destek olan Manisa Eczacılar Odası’na, Çevreci Eczacılar Kooperatifi’ne teşekkür ediyorum. Onların sayesinde bundan sonra Akhisar’da miadı geçmiş ve kullanılmayan ilaçlarımız çöpe gitmeyecek; olması gerektiği gibi doğru şekilde imha edilecek. Bu proje ile doğamızı ve halkımızın sağlığını koruyacağız. Projeye destek veren ve duyarlı olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

“ATIK İLAÇLARIN ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN İMHASINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Çevre dostu bir belediye olduğu için Akhisar Belediyesi’ne teşekkür eden Manisa Eczacılar Odası Akhisar Temsilcisi Eczacı Cansu Velestin, “Kullanılmayan ya da tarihi geçmiş tüm ilaçların vatandaşlarımız tarafından çöpe atılmadan buralardaki atık ilaç kutularında değerlendirmelerini bekliyoruz. Bu atık ilaçların çevreye zarar vermeden imhasını gerçekleştireceğiz” dedi.

İLAÇLAR ÇÖPE DEĞİL, ATIK İLAÇ KUTUSUNA ATILACAK

Çevreci Eczacılar Kooperatifi adına konuşan Eczacı Şafak Kırıcı, “ Bu proje, Besim Dutlulu başkanımız önderliğinde Çevreci Eczacılar Kooperatifi, Manisa Eczacılar Odası ve en başta işi yapacak olan Akhisar Belediyesi tarafından organize edildi. Bundan önce vatandaşlarımız evde kalan ilaçlarını dışarıda bulunan çöp konteynerlerine veya başka yerlere atıyordu. Bu da ciddi bir çevre sorunuydu aslında. Hem doğayı, hem çevreyi kirleten bir olaydı. Şimdi başlatılan proje ile bu atık ilaçlar doğru ve yerinde imha edilecek, çevreye zarar vermeyen kimyasal ürünler haline gelecek ve Ankara’ya taşınacak. Biz de vatandaşlarımızdan bu projeye destek vermelerini ve evlerinde kalmış olan kullanmadığı veya miadı geçmiş olan ilaçları kendilerine en yakın eczaneye gidip belediyemizin sağladığı bu sarı kutuya atmalarını bekliyoruz. Bu ince düşüncesi ve duyarlılığı için sevgili Belediye Başkanımız Besim Dutlulu’ya, eczacı meslektaşlarımıza ve duyarlılık gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu.

GHA/SK

179 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle