Hoşgeldiniz  

Akhisar’da binlerce fidan toprakla buluştu

admin | 11 Kasım 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Geleceğe Nefes kampanyasına Türkiye’nin 81 ilinden 7’den 70 herkes katıldı. Kampanya kapsamında fidan sahiplenmede Manisa Türkiye genelinde yüzde 70 oranı ile birinci oldu. Guinness Rekorlar Kitabı’na girmesi beklenen kampanya kapsamında Akhisar Çanakçı Mahallesi sınırları içerisinde Akhisar Orman İşletme Müdürlüğü’nün belirlediği alanda Akhisar Kaymakamlığı ve Akhisar Belediyesi’nin destekleri ile fidanlar toprakla buluştu.

Akhisar Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından ilk olarak günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Akhisar Orman İşletme Müdürü Mehmet Uzun, “Tarım ve orman bakanlığımızla 11 milyon ağaç “Bugün fidan yarın nefes” sloganıyla düzenlenen Akhisar, Çanakçı dikim etkinliğine hoş geldiniz. Ormanlar tür ve kompozisyon olarak ülkemizin ekolojik zenginliğinde önemli bir yer tutmaktadır. Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde havanı, suyun, toprağın ve bunların oluşturdukları güzelliklerin korunması gün geçtikçe önemi artan olarak hep gündemimizde yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemizin orman alanlarını ve ağaçlarını çoğaltmak için erozyonu kontrol etmek biyolojik çeşitleri geliştirmek çevre değerlerini korumak ağaç ve orman sevgisini çoğaltmak için amacıyla tarım ve orman bakanlığımız ile orman genel müdür koordinasyonunda tüm yurtta bugün eş zamanlı fidan dikimi gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda Akhisar ilçemizde de kaymakamımız sayın Sabit Kaya’nın yapacağı başlangıçla 3 saatte 27 bin adet fidan dikerek 11 milyon fidanın toprakla buluşmasına geleceğe nefes olmaya katkı sağlayacağız. Büyük yere sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir bir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimize yetiştirmek için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir yapmak için tüm kurumlarımızın ve halkımızın desteği ile her yıl 11 Kasım gününün milli ağaçlandırma günü olarak kutlanmasını Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından uygun görülmüştür. Bu kutlamaları her yıl coşkuyla sürdüreceğiz” dedi.

Ardından Akhisar’da 27 bin fidanın toprakla buluştuğuna dikkat çeken Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, “Ağaçsız bir toprak parçası çöle benzer ve üstünde çok az canlı barınabiliyor. Bu güzel vatanımızın her yanını ağaçlarla ve ormanlarla donatmak, onların sayesinde insanlarımızı daha güzel bir dünyada yaşatmak için burada bulunuyoruz. Büyük Atamızın dediği gibi yeşil görmeyen göz zevkinden mahrum, yine manevi önderimiz Peygamberimizin yarın kıyamet kopacağını bilseniz dahi ağaç dikin sözleri ile ağacın ne kadar önemli bir şey olduğunu, ormanın hayatımızın bir parçası olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu etkinliğe katkısı olan, destekleyen belediye başkanımıza, orman teşkilatına, öğrencilerimize ve muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bu güzel faaliyeti ülkemiz için, memleketimiz için ve Akhisar’ımız için hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah hep beraber bugün Akhisar’ımızda 27 bin ağacı toprakla buluşturacağız. Bunu her sene yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Dikmek kadar fidanları korumanın da çok önemli olduğuna dikkat çeken “Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu; “Başkanlığımızla düzenlenen 11 Kasım saat 11.11’de dikilen 11 milyon ağaç kampanyasına bizde Akhisar olarak gerekli desteği verdik. Akhisar Belediyesi olarak bu kampanyanın içindeyiz bizde kendi ağacımızı diktik Akhisar’da bugün tam 27 milyon ağaç dikiliyor çok güzel bir etkinlik tabi bunları dikmek değil korumakta çok önemli inşallah bundan sonra 11 Kasım Türkiye’de ağaç dikme bayramı kutlanacak çok ta güzel bir aktivite emeği geçen herkesten çok teşekkür ediyorum” dedi.

GHA

DCIM100MEDIADJI_0007.JPG

DCIM100MEDIADJI_0008.JPG

200 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle