Hoşgeldiniz  

AKHİSAR’DA BİR İLK “ZUMBA KİDS”

admin | 16 Eylül 2020 | Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“ÇOCUKLARIN GELİŞİMLERİNE DESTEK VERİYOR”

Yurt içi ve yurtdışı onaylı belgesiyle Zumba dersleri veren Eğitmen Funda Günay Karaduman Akhisar’da bir ilke imza atıp çocuklara yönelik Zumba Kids dersleri vermeye başladı. Pandemi süresinde gerek okullarından gerek sosyal hayattan uzak kalan miniklerin sosyalleşip eğlenerek öğrenmeleri adına Emre Şarlı ile beraber X-fit Spor Salonu’nda böyle bir girişime imzasını atan Karaduman konu üzerine “Salgın döneminde sıkılan öğrencilere moral ve motavisyon sağlayıp fiziksel sağlıklarına yeniden kavuşmalarına yardımcı olmayı planlıyoruz. Her şey geleceğimiz olan çocuklar için.” ifadelerini kullandı.
Son dönemde ülke genelinde yükselişe geçen Zumba, dans ederek fiziksel ve psikolojik rahatlama sağladığı gibi sporseverlerinde yeni ilgi odağı halinde. Fitness egzersizleriyle ve Latin müziklerinden esinlenerek yapılan Zumba Kids’i Akhisar’a tanıtmayı amaçlayan Eğitmen Funda Günay Karaduman düşüncelerini Gazetemiz Altıeylül’e verdiği röportaj ile dile getirdi. Karaduman konuşmasında “Akhisar’da bir ilke imza attığımızı buradan belirtmek isterim. Özellikle pandemi sürecinde enerjilerini bir türlü atamayan, ailelerinde zorlandığı bir süreçte böyle bir atılımın ilçemize faydasının olacağı kanısındayım. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’ndan mezun Emre Şarlı ile çocuklarımıza vereceğimiz Zumba Kids derslerinde beraber çalışmayı planlıyoruz. Ailelerden çocuklarının sağlığı hususunda endişeye düşmemelerini rica ediyoruz. Bilindiği üzere tüm ülke genelinde denetimler yapıldığı gibi salonumuzda hijyen kurallarına uyup uymadığı noktasında denetimden geçirildi ve onayımızı aldı. Salonumuzun geniş olmasından dolayı 1,5 metre sosyal mesafe kuralına rahatlıkla uyabiliyoruz, bunun yanında el dezenfektanlarımız, havlularımız, suluklarımız fazla miktarda bulunmakta. Klimaları salgın sebebiyle açmasak dahi havalandırma hususunda dikkatliyiz, tüm sorumluluğun bizde olduğunun bilincindeyiz.” dedi.

“HAFTADA BİR SAAT”

Konuşmasına çalışma şeklinden ve haftada kaç saat nerede, nasıl olacağı üzerine devam eden eğitmen Karaduman “Zumba Kids çalışmalarımız hafta sonu Cumartesi günü, 1 saat yapılacak. Pazar günü eğitim vermememizin sebebi çocukların aileleriyle de vakit geçirebilecek zamanlarının kalması gerektiğini düşündüğümüzden. Alanında uzman Eğitmenimiz Emre Şarlı’da miniklerimizin eklem güçlendirmeleri ve esneklik kazanmaları konusunda yardımcı olacak. Sadece spor yapma ve bu aktiviteyi iş olarak görme niyetinde değiliz, bu bağlamda öğrencilerimize bilgi birikim vermeyi de amaçlıyoruz. Zumba nedir, kendilerine faydası ne olacaktır, gruplar halinde çalışma sırasında uyum nasıl sağlanır gibi özellikle değineceğimiz noktalarda olacak.

‘MİNUMUM 5’ER KİŞİLİK İKİ GRUP’

Özellikle ufak yaşlardaki miniklerimizin dikkat dağınıklığı daha fazla olduğundan dolayı 4-6 ve 7-11 yaş olarak iki grupta çalışma yapmak istiyoruz. 4-6 yaş arası miniklerimiz sabah 11.00’de eğitime girecek 7-11 yaş arasındaki miniklerimiz ise saat 13.00’te eğitime alınacak. İlk kurs öğrencilerimiz çıktığında ikinci kurs öğrencilerimiz gelesiye kadar ise gerekli hijyenik ortamın oluşması adına biraz boşluk bıraktık. Eğitim, spor, eğlence ve her kursun sonunda olmazsa olmaz oyunlar ile bir saatlik eğitimimiz son bulacak.” dedi.

EĞİTMEN KARADUMAN UZMANLIĞI ÜZERİNE

Zumba Kids’i Akhisar’a tanıtmayı amaçlayan ve bu yönde girişime geçen Funda Günay Karaduman uzmanlık alanı üzerine kursa katılacak öğrencilerin velilerini de bilgilendirmek istedi. Uzun yıllar bu alanda faaliyet gösterdiğini belirten Karaduman yurtiçi ve yurtdışı onaylı belgelerinin bulunduğunu ifade etti. İki ayrı Zumba eğitmeninden Didem Zeybek ve Ecem Özkan’ın kurslarından bu belgeleri elde ettiğini belirten Karaduman Zumbakids ve Zumbakids JR eğitmenliği hususunda profesyonel eğitici olduğunu aktardı. Zuba’nın fitness egzersizleriyle ve Latin müziklerinden esinlenerek yapılan bir tür dans olduğuna ifade ederken duruş bozukluğu yaşayanların, kilo verme ve sıkılaşma konusunda spor yapmak isteyip ağırlıklar ile çalışmak istemeyenlerin çok seveceği bir alan olarak Zumba’yı işaret etti. Ayrıca stres atma ve eğlenme noktasında da öne çıktığını ifade eden Karaduman parti havasında eğlenip sağlık için spor yapmanın en iyi yollarından birisi olarak Zumba’yı gösterdi. Çocukların kişisel ve fiziki gelişiminde Zumba Kids’in etkin rol alacağını, grup ile çalışmada uyumu yakalayacaklarını, ailelerin çocuklarındaki sağlıklı duruşu ve motivazyon anlamındaki gelişimi kısa sürede fark edeceklerini, farklı bir ülkeye ait bu spor sayesinde o ülke üzerine ve spor dalı üzerine gerekli bilgileri edineceklerini belirterek konuşmasını noktaladı.

GHA/SK

108 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle