Hoşgeldiniz  

Akhisar’da Hasat ve Dünya Zeytin Günü

admin | 24 Kasım 2018 | Gündem, Tüm Manşetler A- A+

Sofralık ve yağlık zeytin üretimine 12 milyon zeytin ağacı varlığı ile büyük bir katkı sağlayan, sofralık zeytin üretiminin %60’ın üzerinde üretimini gerçekleştiren Akhisar iki günlük etkinlikle hasat şenliğini, dünya zeytin gününü gürültülü, gösterişli, gergin ve umutsuz bir şekilde kutladı.

23 Kasım cumartesi günü zeytine minnet yürüyüşü ile başlayan dünya zeytin günü ve hasat şenliklerini AK Parti ve CHP Manisa Milletvekillerinin tartışması, Ayhan Sicimoğlu’nun markalı yağları, satışta zorluk çekilen 36 ay vadeli çift çeker traktör reklamları, kortejde yürümek için görevlendirilen zeytinin toplaması, maliyeti, priminden habersiz, yürüyüşün adının ne anlama geldiğini bilmeyen öğrencilerin gülüşleri gölgede bırakırken, zeytinin tanesine prim bekleyen, hem de seçim öncesi bunu bakanın ağzından duymak isteyen zeytin üreticisi hayal kırıklığına uğradı.

Kortej yürüyüşü sonrasında Akhisar Belediyesi fuaye salonunda ortaokullar arası zeytin konulu resim sergisi açıldı. Bu esnada yaşanan zeytinyağı ithalatı polemiği, etkinliği gölgede bıraktı. Fox TV muhabirinin sorularına cevaben açıklama yapan AK PARTİ Manisa Milletvekili Uğur Aydemir ile zeytin üreticisi olduğu belirtilen bir vatandaş arasındaki tartışma, CHP Manisa Milletvekili A. Vehbi Bakırlıoğlu’nun açıklama ve iddialarına cevap veren Uğur Aydemir’in stoklama ile ilgili sözleri ile gerildi.

Sabah kahvaltı ile başlayan Hasat şenliği ve dünya zeytin günü kutlamalarının ikinci gününde zeytin ve zeytinyağı konulu çeşitli yarışmalar gün boyunca devam etti. Zeytin fidanları çocuk korosunun neşeli şarkıları eşliğinde Akhisar zeytini konuşuldu. Zeytin hakkında birçok şey konuşulan programda, kooperatifleşme, birlik oluşturma, kaliteli ürün yetiştirme konuları öne çıkarken, prim desteği, zeytin fiyatlarında meydana gelen fiyat düşüşünün çözüm yolları ile ilgili doyurucu açıklama ve teklifin yapılmayışı katılımcı üreticiler tarafından yadırgandı.

413 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle