Hoşgeldiniz  

AKHİSAR’DA RAMAZAN PİDESİ NEDEN PAHALI

admin | 24 Nisan 2020 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tarım ve hayvancılık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

İftar sofralarının en önde gelen lezzetlerinden olan ramazan pidelerinin fiyatı konu oldu. Akhisar’da geçen yıl 250 gramı 2 liradan satılan Ramazan pidesi bu yıl 250 gramı 2.5 liradan satılıyor.

Akhisar’da Ramazan Ayının başlaması ile Ramazan Pidesi ve  tabii ki pide fiyatları gündeme oturdu. Geçen yıla göre %25 zamlanan pide fiyatları vatandaşın tepkisine sebep oldu. Covid 19 salgını nedeni ile işyerlerini kapatmak durumunda kalan esnafın yanı sıra halkın da büyük bölümü önemli ölçüde gelir kaybına uğradığı dönemde %25 lik bir zam yapılması halkın tepkisine neden oldu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hasan Ali Men gazetemizin pide fiyatları konusundaki sorularını yanıtlayarak açıklamalarda bulundu. Men, “Fırıncı esnafımızı ve halkımızı aynı anda düşünmek durumundayız. Manisa genelindeki 17 ilçe ile birlikte yaklaşık iki buçuk ay önce aldığımız bir kararı uyguladık. Bu fiyatı belirlerken fırıncının para kazanmasından ziyade zarar etmemesini düşündük. Bu süreçte iki defa pide yapılan una zam geldi. Yine koronavirüs nedeni ile çoğu zaman fırıncılarımız evlere kadar ekmek ve pide götürüyor. Bütün bu maliyetleri düşündüğümüzde gerçekten elimiz kolumuz bağlı. Biz vatandaşın ucuza pide yemesini isteriz. Ancak bizler esnaf temsilcisi olarak fırıncılara zorla düşük fiyata satıp zarar edeceksin de diyemeyiz. Bu yayınladığımız liste tavan fiyattır. Elbette serbest piyasa ekonomisi dolayısı ile listeden daha düşük satmak isteyecek ve satabilecek fırıncılarımız da olacaktır.”dedi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, 81 ilde pidenin kilogram fiyatının 10 lirayı geçmeyeceğini vurguladı. Bu ifadeye göre Akhisarlılar Ramazan Pidesini üst sınırdan yiyor. Akhisar Halkı yaklaşık iki buçuk ay önce (Koronavirüs salgını ile ilgili birçok kısıtlama kararı alınmamışken) il genelinde  odaların aldığı pide fiyatı kararının  yeni oluşan arza göre tekrar gözden geçirilmesini, gerekiyorsa düşürülmesini bekliyor.

Peki Akhisar’da fiyatlar artarken başka yerlerde ne oldu? İşte 2020 Ramazan pidesi fiyatları…

*İstanbul’da geçen yıl 3 liraya satılan 350 gramlık pide bu sene de aynı fiyatla tüketicilere ulaştırılacak.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Fırıncılar Odası Başkanları ile pide fiyatları ile ilgili toplantı yaptı. Toplantı sonrası oda başkanları ile birlikte alınan kararları açıklayan Vali Ali Yerlikaya, “Pide fiyatlarında zam yok, fiyat ve gramajlar değişmeyecek” dedi.

İZMİR VE ANKARA PİDE FİYATI

Türkiye Fırıncılar Odası Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı pide fiyatlarıyla ilgili konuştu. Balcı, “Ankara’da 275 gram ramazan pidesi 2.5 liradan, İzmir’de 300, İstanbul’da ise 350 gram ramazan pidesi 3 liradan satılacak” dedi.

KONYADA 400 GRAMLIK PİDE 2.40 TL

Konya Fırıncılar Odası Başkanı Vedat Honça, 2020 yılı Ramazan ayında 400 gram pidenin 2 lira 40 kuruşa satılacağını belirtti. Honça; Pidenin ekmek fiyatına satılacağını ifade etti.

GHA/ Süleyman Kollu

 

522 Kez Görüntülendi.
Etiketler: ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle