Hoşgeldiniz  

Akhisarspor Geçmişin Mirası, Geleceğin Emanetidir…

admin | 10 Mayıs 2021 | Köşe Yazıları, Spor, Tüm Manşetler


admin
suleymankollu@gmail.com

Akhisarspor süper ligle var olmadı. Bu gün Akhisarsporla ilgili değerlendirme yapanların bir çoğundan “7 sezon süper ligde kaldı. İlçemizi başarıyla temsil etti, Taraflı tarafsız spor kamuoyunca çok sevildi. Araştırmalara konu oldu” gibi sözler duyarız.

Ancak burada çok önemli bir detayı atlıyoruz. Akhisar Belediyespor süper lige nasıl, hangi badirelerden geçerek, hangi engelleri, sıkıntıları aşarak, hangi fedakarlıkları yaşayarak ve yaşatarak geldi.

Bu iyi bilinmediği için “Tamam noldu7 sezon süperligde kaldı, düştü. Yine çıkarız” gibi temelsiz, tutarsız, fikirsiz söylemleri duyuyoruz. Ve belki en acısı bu sözleri sıradan taraftardan değil, güye sorumlu kişilerden duyuyoruz.

Sevgili arkadaşlar, bir futbol kulübü futbola sevdası olan onlarca insanın umut, hayal ve fedakarlıkları üzerine kuruluyor. Kulübün amatör veya profesyonel olsun iyi bir takım, taraftarı olan, tutulan bir takım haline gelmesinde elde ettiği başarısı kadar hikayesinin payı vardır. Biz bu dönemde birkaç istisna hariç, bu hikayeyi hiç yaşamayan, hatırlamayan veya bilmeyen insanların eline bırakılmış Akhisarspor’dan bahsediyoruz.

Peki bu şehrin takımı olmuş Akhisarsporumuzun tarihi nedir, hikayesi nedir?

Kulüp 1970 yılında üç takımın birleşmesi ile kuruldu. 5 Nisan 1970 de Gençlikspor, Güneşispor, Doğanspor , renkleri, taraftarları, hayalleri, tecrübeleri ile bir araya geldi ve Akhisarspor oldu.

Ya öncesi; 1900 lü yılların başından beri bu şehirde her mahallede, çayırlıkta, açık arazide, boş tarlalarda, kovalıkta, su yolunda, telli kavakta  yıllarca topkoşturan , aklında futbol, gönlünde spor sevdasıyla bir takım olanlar , onlarla hemhal olup sporu yaşatan eli öpülesi onlarca spor adamları…

İşte bu tarih, acısı, tatlısı ile yıllarca yağmur, çamur , toz, duman, sıcak, soğuk demeden çim sahayı hayal bile etmeyen futbol sevdalılarının yazdığı bir tarihtir.

Yaşanan bu zorlu süreçten sonra Akhisarsporun amatöre düşüp, tekrar yükselmesi, Belediyespor olması 3., 2., 1. Liglerde yaşanan takdire şayan mücadeleler ve muhteşen bir Rize deplasmanıyla resmiyet kazanan Süperlig macerası..

Şimdi kısaca özetlediğimiz şu tam yüz yıllık süreçte kimler top oynamadı, kimler bu takıma hizmet etmedi ki… AKHİSARSPOR a gönül veren gerçek sevdalılar bu program süresince bu değerli insanların isimlerini sayamayacağımı iyi bilir. Ben hepsine sonsuz teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Vefat etmiş olanlara rahmet diliyor ve Akhisarspor’un düştüğü bu halden dolayı kendi adıma özür diliyorum.

Şimdi önüne koyup düşünebilecek şapkası olanlara söylüyorum. Şapkalar çıksın…

Artık Akhisarsporun bir mal, meta, sadece bir amblem ve hatta sadece bir futbol takımı olmadığının farkına varmalı…

Bize geçmişten bırakılan bir mirası ne yazık ki elbirliği ile yok olmaya mahkum ettik. Evet acı ama gerçek bu. Biraz uzağı görebilen Akhisarspor’un gelecek birkaç yıl içinde nerelerde olacağını iyi görür.

Bu sebeple topyekün bir sahiplenmeyle bu tarihi mirası tekrar hak ettiği değeri kazandırmalıyız. Önce tabii ki yakın dönemde birkaç yönetim kurulu başkanının samimiyetine, sonra da geniş katılımlı bir çalıştaya ihtiyacımız var.

*Süleyman Kollu

105 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle