Hoşgeldiniz  

Arı Ürünlerinin Sağlık İçin Önemi

admin | 27 Mart 2020 | Dünya, Genel, Gündem, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Şehrimiz aktarlarından Mesut Köfüncü bal ve diğer arı ürünlerinin insan sağlığı ve bağışıklık sistemi üzerine etkilerinin yadsınmayacak derecede çok olduğuna vurgu yaptı. Köfüncü bal, arı sütü, polen başta olmak üzere birçok arı ürününün insan için vazgeçilmez değere sahip olduğunu söyledi.

Mucizevi bir hayvan olan arının adeta insan sağlığı için görevlendirildiğini belirten Köfüncü “arı anotomik yapısı, yaşam süresi ve şekli incelendiğinde hayran kalmamak mümkün değil. Ancak burada önemli olan bu çok değerli besin öğelerini tanıyıp, kararınca tüketerek dengeli ve sağlıklı beslenebilmek, bu şifa kaynağından doğru faydalanabilmektir” dedi.

Köfüncü bal ve diğer arı ürünlerinin faydalarını şu şekilde sıraladı.

BAL MUCİZESİ

Bal, mucizevi bir hayvan olan arılar tarafından üretilen tatlı bir besindir. İlkbahardan itibaren başlayarak yaz sonuna kadar olan dönemde arılar yüzlerce çiçekten polenleri toplayarak çok öenmli ve değerli bir besin ögesi olan balı üretirler. Balın kaç çeşidi olduğu bilinmemektedir. Arıların ve bölgenin yapısına göre bal şekil almaktadır.

Bal; glikoz, fruktoz, demir, kalsiyum, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerden oluşmaktadır. Ayrıca B1, B2, B3, B5, B6 vitaminleri açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Bu yüzden bal güçlü antiseptiktir ve aynı zamanda antibakteriyel özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığı iyileştirir veya hastalıklardan korur.

Balın Sağlığa Faydaları Saymakla  Bitmez

Bal bakteri barındırmadığı için doğal antibiyotik özelliği taşır, çok güçlü bir antioksidandır. Bu özelliğinden dolayı serbest radikallerle etkili mücadele eder. Mikropların kırılmasını sağlar. Balın yaraları çabuk iyileştirmesini sağladığı bilinmektedir. Öksürüğe, uykusuzluğa, astım ve bronşit hastalıklarına iyi gelir. Vücut içerisinde ve deride meydana gelen enfeksiyonları kolaylıkla ortadan kaldırabilir. Sağlığa faydaları saymakla bitmez.

Bal Enerji Verir: Bal çok kısa bir sürede ve etkili bir şekilde enerji düzeyini arttırabilir. Bal Kas Yorgunluklarını Giderir: Atletler genelde performanslarını belirli bir düzeyde tutmak için balın faydalarından yararlanırlar. Bal, kas yorgunluklarını etkileyici bir şekilde giderebilir. Mükemmel kombinasyonu sayesinde sporcuların dayanıklılığını arttırır ve sürekli enerji sağlar.

Bal Kan Şekerini Düzenler: Bal, tatlı bir besin kaynağıdır ama diyabet hastalarını ciddi anlamda etkilemez. Balın içerdiği fruktoz ve glikoz kombinasyonu nedeniyle kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur.

Bal Öksürüğe Faydalıdır: Birçok araştırma farklı nedenlerden kaynaklanan öksürüğe balın çok iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Bal Yaraları ve Kesikleri İyileştirir: Doğal bal; antiseptiktir,antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikler yaraların temizlenmesine ve kesiklerin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur.

Bal Yanıkların Hızlı İyileşmesini Sağlar: Küçük ölçekli yanıkların hızla iyileşmesine yardımcı olabilir. Balın antibakteriyel ve antifungal özellikleri bakteri çoğalmasını önler ve antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonu engeller. Eğer yanık küçükse o bölgeye bal uygulayabilirsiniz. Bazen yanma hissi verebilir ama daha sonra ağrı kesilir ve rahatlama sağlar.

Bal Uykusuzluğu Giderir: Uyku sorunu olanlar için bal mükemmel bir çözüm olabilir. Bunun için yatmadan önce bir yemek kaşığı yemek faydalı olabilir. Alternatif olarak bir bardak süte bal karıştırılarak içilebilir.

Bal Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Bal mineral, vitamin ve amino asitler içerir. Tüm bu maddeler kiloyu korumaya yardımcı olur ve obeziteyi önler.

Bal Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalıdır: Bal, tüm sindirim sistemi için etkili bir antimikrobiyal ajandır. Balın içinde bulunan enzim (glikoz oksidaz), gastrit tedavisinde hidrojen peroksit bir miktarda olsa üretebilmektedir.

Bal Saç Sağlığını Korur: Yıpranmış, kuru görünümlü saçlar için bal harika bir çözüm olabilir. Ayrıca kafa derisinde meydana gelen kaşıntı ve pullanmalardan, kış aylarındaki deri dökülmelerinden kurtarabilir.

Göz Sağlığı İçin Bal: Günlük olarak uygulanması durumunda göz sağlığını korur ve görme yeteneğini geliştirir. Göz enfeksiyonları, kızarıklık ve kaşıntıyı giderir. Ayrıca kuru göz sendromu olarak adlandırılan hastalığa iyi gelebilir.

Kraliçe Arının Özel Besini; Arı Sütü

Arıların içinde sadece kraliçe arı tarafından tüketilebilen arı sütünün insan vücuduna birçok faydası vardır.Arı sütü, kalsiyum, bakır, demir, fosfor, silikon, kükürt ve potasyum gibi minerallerin yanı sıra B-ailesi vitaminleri, biyotin, inositol, folat, nükleik asitler, gama globülin ve zenginliği gibi zengin besin elementleri içerir. İnsan vücudunun üretemediği 8 temel amino asit de dahil olmak üzere 17 farklı amino asite sahiptir.

Arı sütü astım, saman nezlesi, karaciğer hastalığı, pankreatit, tip 2 diyabet, diyabetik ayak ülserleri, uyku problemleri, kanser, yorgunluk, premenstrüel sendrom (PMS),kısırlık, menopoz semptomları, mide ülserleri, böbrek hastalığı, kemik kırıkları, cilt bozuklukları ve yüksek kolesterol için kullanılır. Ayrıca, yaşlanmanın etkileriyle savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için de yaygın olarak kullanılmaktadır.

polen

Arı poleni, işçi arıların bacakları ve gövdeleri üzerinde toplanan çiçek poleni anlamına gelir. Arı poleni, kapsamlı ve dengeli bir besin profilinden dolayı doğanın en eksiksiz gıdalarından biri, ayrıca vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler ve antioksidanlar bakımından zengin bir protein, canlılığı artıracak bir bağışıklık sistemi oluşturucu olarak kabul edilir. Peki, polenin faydaları nelerdir? işte detayları;

POLENİN FAYDALARI

Arı poleninin sağlığa yararları ve kullanımları hakkında oldukça fazla araştırma var, ancak bu çalışmaların büyük çoğunluğunun sadece hayvanlar üzerinde test edildiğini hatırlatmakta fayda vardır. Bazıları ön çalışmalardır ve klinik çalışmaların hala yapılması gerekmektedir. Aklınızda bulunsun. Şimdi polenin sağlık için faydalarından bazılarına daha yakından bakalım:

Polen Ağrıları Azaltır

Bir araştırma, arı poleninin anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu. Bunun yanı sıra ek araştırmalar, arı poleninin yaraları iyileştirmede, menopoz semptomlarını hafifletmede ve hatta multipl skleroz semptomlarını azaltmada yardımcı olabileceğini göstermiştir.

GHA

 

548 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle