Hoşgeldiniz  

Atatürk’ün Akhisar’a Gelişinin 97. Yılı Kutlandı…

admin | 05 Şubat 2020 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

M. Kemal Atatürk´ün Akhisar´a gelişinin 97. Yılı Milli Egemenlik Meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Milli Egemenlik Meydanı’nda saat 10.00´da sunuculuğunu Yavuz Selim Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Tayfun Meriç´in yaptığı tören, protokol üyelerinin Atatürk Anıtına çelenk koyması ile başladı. Yavuz Selim Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Serdar Erbatur´un tören yöneticiliğini yaptığı program yine aynı okulun Müzik Öğretmeni Tuna Şensesli önderliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile sona erdi.
Ardından da ikinci tören Akhisar Belediye Meclis Salonunda devam etti. Yavuz Selim Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Kübra Bulanık´ın sunuculuğunu yaptığı program Saat 10.30´da yine aynı okulun Müzik Öğretmeni Tuna Şensesli´nin önderliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından da Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Dutlulu; “Öncelikle herkesi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Dün, Merkez üssü Akhisar´ımızın Karabörklü ve Medar Mahalleleri olan AFAD verilerine göre 4.4 ve 4.8 büyüklüğündeki depremlerin korkusunu hep birlikte yaşadık. Tüm Akhisarlı hemşehrilerimize bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah, hepimizi daha büyük afetlerden korusun. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti´mizin kurucusu, İstiklal Savaşı´mızın şanlı önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Akhisar´ımıza gelişinin 97´inci yıldönümünü kutlamak için bir aradayız. Akhisar´a olan sevgisini şu sözlerle ifade eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehrimize verdiği değeri net bir şekilde özetlemiştir:´´ Akhisar´da geçirdiğim birkaç saatlik zaman, çok kuvvetli, çok kıymetli hatıra yaratmaya kafi gelmiştir.” Bu sözler, Türkiye Cumhuriyeti´mizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ten geldiği için, bizler için çok değerli ve anlamlıdır. Akhisar, Kurtuluş Savaşı´nda şanlı kahramanlık destanlarının yazıldığı bir şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti´mizin bağımsızlığı ve özgürlüğü için 100 yıl önce büyük bir dayanışma örneği gösteren Akhisar, bugün de aynı azim, kararlılık ve inancı göstermeye hazırdır. 97 yıl önce Akhisar´da büyük bir gurur ve heyecanla karşıladığımız Ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk´e duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi,  bugün tüm Akhisarlılar olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Bir ferdi olmaktan her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğum Akhisar´ın, Cumhuriyetimizi asla sahipsiz bırakmayacağına ve onu sonsuza kadar yaşatacağına olan güvenimiz tamdır. Cumhuriyet aşığı Akhisar´ımıza layık olacağımıza, Atatürk ilkelerine gönülden bağlı kalacağımıza ve Ata´mızın yaktığı özgürlük ve bağımsızlık meşalesini yüzlerce yıl geçse bile taşıyacağımıza söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimiz ile kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. “dedi.
Daha sonra  Yavuz Selim Ortaokulu öğrencileri Atatürk temalı şiirleri okudular. Atatürk´ün Akhisar´a gelişini anlatan konuşmayı Yavuz Selim Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Önder Koyunlu yaptı. Koyunlu; “ Sayın Kaymakamım İlçe protokolünün değerli mensupları ve kıymetli misafirler. Bugün Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Akhisar´ımıza ziyaretinin 97. Yıl dönümü. Bizler 5 Şubat 1923 yılında Atamızı karşılayan Akhisar haklı gibi aynı onur, coşku ve heyecanla bir aradayız. Atamızın askeri dehası ve kahraman halkımızın destansı mücadelesi zaferle taçlanmış, esaretten kurtulan halkımız yorgun düşmüştü. Fakat önderimiz vatan ve millet sevgisi, ileri görüşlülüğü ve disiplini ile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş sürecini bir an önce gerçekleştirmek istiyordu. Bu amaçla aziz vatanımızı baştan sona gezen Atamız Akhisar´ımızı ziyaret etmiştir. Mustafa Kemal 5 Şubat 1923 Pazar günü akşam saat 19.30´da Akhisar belediyesi tarafından Kız meslek lisesinin eski binasının bulunduğu yerde misafir edilmiştir. Ordumuzun Ege manevralarını halk ile Kayalıoğlu yakınlarında kurulan seyyar kolordu merkezinde izlemişlerdir. Türk askeri başkumandanın huzurunda üç saat devam eden büyük bir manevra gerçekleştirmiştir. Askerin çok düzenli yürüyüşü ve çevik hareketleri Atamızın takdirini kazanmıştır. Akhisar´da geçirdiğim birkaç saatlik zaman uzun zamanlara vücut bulabilecek çok kuvvetli çok kıymetli hatıra yaratmaya kafi gelmiştir. Sözleri ile bizleri onurlandırmış kadim şehrimizin ve kıymetli Akhisarlıların değerini işaret etmiştir. Bizler 97 yıldır bir araya gelerek bu övgüye layık olamaya çalışıyoruz. Yaptığımız görev her ne olursa olsun bu vatana bu vatan uğruna ölümü göze alan gazi ve şehitlerimize borcumuz olduğunu unutmayarak çalışmak asıl görevimizdir. Bu vesile ile başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehir ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.”
Aynı okulun Bilgisayar Öğretmeni Mustafa Bulut günle ilgili slayt gösterisinde bulundu. Yavuz Selim Ortaokulu Korosu Müzik Öğretmeni Tuna Şensesli yönetiminde türküler seslendirerek tören sona erdi.

GHA/ F. Kayak Kollu

263 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle