Hoşgeldiniz  

Atatürk’ün Akhisar’a gelişinin 98. Yıl dönümü törenle kutlandı

admin | 05 Şubat 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Akhisar’a ziyaretinin 98.  Yıldönümü Milli Egemenlik Meydanı’nda coşkuyla kutlandı.

Atatürk’ün Akhisar’a gelişinin 98. yıl dönümü ile ilgili düzenlenen kutlama programı saat 10:00’da Milli Egemenlik Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, yaptığı konuşmasında, “Bir ferdi olmaktan her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğum Akhisar’da ,98 yıl önce büyük bir gurur ve heyecanla karşıladığımız ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi, bugün tüm Akhisarlılar olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz” dedi.

 

Akhisar Halil Mandacı Ortaokulu Müdür Yardımcısı Onur Soylu ve Sosyal Bilgiler öğretmeni Fatma Bostan’ın sunuculuğunu, Beden Eğitimi Öğretmeni Gökmen Pome’nin tören komutanlığını yaptığı program, Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Akhisar Belediye Başkanlığı, Siyasi parti, odalar ve derneklerin çelenk koyması, saygı duruşu ve Halk Eğitim Merkezi Müzik Öğretmeni Dilek Emirosmanoğlu Özturan yönlendirmesi ile  belediye bandosu eşliğinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla çelenk koyma töreni sona erdi.

Günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Akhisar Belediye Başkanımız Besim Dutlulu yaptı. Başkan Besim Dutlulu konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu, İstiklal Savaşı’mızın şanlı önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Akhisar’ımıza gelişinin 98’inci yıl dönümünü kutlamak amacıyla bir aradayız. Ülkeyi karış karış dolaşarak yeniden inşa eden büyük önderi, tam 98 yıl önce burada bağrımıza bastık ve şehrimizde ağırladık. Bu yıl, içerisinde bulunduğumuz pandemi nedeniyle meydanları hınca hınç dolduramasak da,  coşkulu kutlamalar yapamasak da binlerce Akhisarlının bu kutlu günde, bu bayram gününde kalplerinde aynı sevgiyi, onuru, heyecanı, özlemi ve minneti taşıdığına yürekten inanıyorum.

Vatanın her köşesinde vatandaşları ile vakit geçirmeye büyük önem veren Atatürk, 5 Şubat 1923 tarihinde şehrimizi ziyaret ederek Akhisar Belediyesi’ne gelmiş ve burada ilçenin ileri gelenleri, çiftçileri ve sanatkârlarıyla buluşarak genç Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesi için Akhisarlılarla fikir alışverişinde bulunmuştur. Bu esnada Akhisarlılar, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma yürüyüşünde ve Ulu Önderin devrimlerini sahiplenmekte ne kadar kararlı olduklarını ifade etme fırsatını bulmuşlardır. 1923 yılından sonra birkaç kez daha güzel şehrimizi onurlandıran Mustafa Kemal Atatürk şehrimiz ve Akhisarlılar için belediyenin onur defterine, “Akhisar’da geçirdiğim birkaç saatlik zaman çok kuvvetli, çok kıymetli hatıra yaratmaya kâfi gelmiştir. Memleket güzel, halk temiz, samimi ve münevverdir. Bu muhitin havası da ne kadar derin bir muntazamdır.” sözleriyle  şehrimizin ve sevgili Akhisarlıların değerine işaret etmiş ve bizleri onurlandırmıştır. Bu sözleri, Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sarf etmesi bizler için çok değerli ve anlamlıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ayak bastığı günden bu yana gelişmeye ve büyümeye devam eden Akhisar’ımıza, göreve geldiğimiz günden beri O’nun ilke ve devrimlerinin ışığında, çağdaş ve modern kent hedefiyle hizmet etmeye siz değerli hemşerilerimizin de desteğiyle devam ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada Akhisar’ımız, tarımıyla, sanayisiyle, kültürel ve turistik zenginlikleriyle Atatürk’e yaraşır şekilde, Türkiye’nin önemli kentlerinden birisi haline gelmiştir. Bir ferdi olmaktan her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğum Akhisar’da , 98 yıl önce büyük bir gurur ve heyecanla karşıladığımız ebedi Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğumuz sonsuz saygı ve sevgiyi, bugün tüm Akhisarlılar olarak bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Yüzlerce yıl geçse bile Atatürk ilkelerine gönülden bağlı kalacağımıza ve daima onun izinden yürüyeceğimize bugün bir kez daha söz veriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; silah arkadaşlarını, tüm kurtuluş kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Akhisar’ımızın bu özel gününü bir kez daha kutluyorum” dedi.

Yavuz Selim Ortaokulu öğrencileri Alperen Başoğlu ‘Mustafa Kemal’e Giden Yol’, Derya Naz Hasanlar ‘Atatürk Destanı’ şiirlerini okudular.

Atatürk’ün Akhisar’a gelişini anlatan konuşmayı Akhisar Halil Mandacı Ortaokulu Sosyal Bilgiler öğretmeni Fatma Bostan yaptı. Fatma Bostan; “Bugün burada Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Akhisar’a gelişinin 98. yılını kutluyoruz ve bununla da gurur duyuyoruz. Çünkü Akhisar, Ege Bölgesi için, Türkiye için çok önem taşıyan bir şehirdir. Kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk de bunu çok iyi bilen bir liderdir. Mustafa Kemal Atatürk, daha cumhuriyeti kurmadan önce Akhisar’a ilk ziyaretini 5 Şubat 1923 tarihinde gerçekleştirmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın mimarı, ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı, her anlamda bizlerin en önemli atası Mustafa Kemal Atatürk’ün, Akhisar’a gelişi bizler için çok değerlidir. Bu ziyarette de Akhisar halkının Yunan işgaline karşı nasıl bir direniş, nasıl bir savunma gerçekleştirdiğini övgülerle anlatmıştır. Her fırsatta, yurdun her köşesinde vatandaşları ile vakit geçiren Mustafa Kemal Atatürk, Akhisar’ı ziyaretinde de Akhisar Belediyesi’ne gelerek ilçenin ileri gelenleri, çiftçileri ve sanatkârlarını kabul edip genç Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişmesi için Akhisarlılarla fikir alışverişinde bulunmuştur. Bu esnada Akhisarlılar, Ata’mıza, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yürüyüşünde kadar kararlı olduklarını ifade etme fırsatını bulmuşlardır. Bizler de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri ve çağdaş medeniyet fikrini yerine getirene kadar, durmadan, yılmadan çalışacak ve bu ülke için Ata’mızın mirasına yaraşan nesiller yetiştireceğiz. Ziyaretlerinin 98. yılında “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Akhisar Belediyesi Halk Oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından program sona erdi. Törende maske ve mesafe tedbirlerine özenle uyuldu.

GHA/Süleyman Kollu

96 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle