Hoşgeldiniz  

Bakırlıoğlu “Depreme Hazır Değiliz”

admin | 08 Şubat 2020 | Genel A- A+

“DEPREME HAZIR DEĞİLİZ”
22 Ocak’tan bu güne geçen 20 günlük sürede sayısız deprem artçı sarsıntının meydana geldiği Akhisar’da yetkililerden aydınlatıcı, doğru bilgi olduğuna inandığı kaynaklardan açıklama gelmemesi halkı huzursuz ediyor. Bu durumu görüp sık sık açıklama yapma gereği gören A. Vehbi Bakırlıoğlu yaptığı açıklamasında hazırlıksız olduğumuzu iddia etti.
CHP Manisa Milletvekili A.Vehbi Bakırlıoğlu ilçe teşkilat binasında 22 Ocak´ta meydana gelen deprem ve ardından yaşanan olayları değerlendirdi.
Yaptığı açıklamada depreme hazır olmadığımızı belirten Bakırlıoğlu; “Bugün burada gündem üzerine bir değerlendirme yapmak için bulunuyoruz.  Gündemimiz malum 22 Ocak tarihinden beri Türkiye´nin Akhisar´ın gündemi deprem. 22 Ocak´ta meydana gelen 5,6´lık depremde ne yazık ki Akhisar´ın birçok kırsal mahallelerinde ve Kırkağaç´ın birçok mahallesinde hasar meydana geldi. Ben buradan tüm yurttaşlarımıza geçmiş olsun diyorum. En büyük memnuniyet verici olayın herhangi bir can kaybının olmayışıdır. Ne yazık ki Akhisar´daki depremlerden sonra Elazığ ve Malatya´da meydana gelen yıkıcı sonuçlar ortaya koyan ve 41 vatandaşımızın ölüm haberini aldığımız bir deprem faciası meydana geldi.   Hayatını kaybeden tüm yurttaşlarımıza Allah´tan rahmet diliyorum ve acılı ailelerine sabır diliyorum. Yaralılara acil şifalara diliyorum. Akhisar Belediyesinin yardımları Elazığ ve Malatya´ya ulaştı. Akhisar depremi yaşarken kendinden daha zor şartlardaki insanlara yardımlarını gördük. Deprem gerçekliği ile yaşamak zorundayız. Her deprem sonrasında gözler İstanbul´a çevriliyor. İstanbul depreminin olası sonuçları ne olacak? 50 binin üzerinde bina yıkılacak ve belki de 100 bin insanı kaybedeceğiz. İstanbul demek ekonominin yarısı demektir.  İstanbul depreminde Türkiye önemli yara alacak. Biz depreme İstanbul depremine hazırlıklı mıyız? Bence depreme hazırlıklı değiliz. Önceliğimizin deprem mi olması lazım Kanal İstanbul mu?
İktidarın depreme bakış açısı deprem yıkar biz yaparız. Evet depremi durdurma şansımız yok ancak depremin yıkmasını engelleyebiliriz. Depremden çok önce soru önergesi vermiştim Türkiye depreme hazır mı diye.  Riskli binalar bölgeler belli mi diye sorduk. Gelen cevap Manisa´da merkez ilçeler Yunusemre ve Şehzadeler´de 10150 alan riskli alan dendi ve burada 6 bin 337 bina tespit edilmiş. Bu tespitler sonunda bir şey yapılmış mı? Hayır.
Biz depreme hazır değiliz.
Deprem ne yazık ki garibanı vurdu. Özellikle kırsal bölgelerimiz depreme dayanıksız. Manisa´daki yaşlı bina sayısının çok olduğu araştırılmış. 5.6´lık deprem bizde çok ciddi tahribatlara yol açtı.  Depremin evlerimizi yıkması beklemek mi lazım? Evi hasar gören yurttaşlara,
bu insanlara krediyi deprem yıkmadan öce verilemez mi? Devletimizin bir an önce kırsalı dönüştürmesi lazım. Evi hasar görenlerinin çoğu deprem sigortası yok. Malatya´da deprem sigortası istenecek depremzedelerden büyükşehir olduğu için zorunlu denecek, Elâzığ´da büyükşehir olduğu için istenmeyecek. Manisa Valisinin yapması gereken ilk şey kamu kurumlarının ne kadar sağlam olduğunu tespit etmesi lazımdır. 22 Ocak´ta meydana gelen depremden sonra kriz masasını kaymakamlıkta değil onun karşısında Öğretmenevinde yaptık. Bu bölgedeki kamu binalarının depreme dayanıklı olduğu konusunda bilgi yok. Medar İlkokul,  Gazi İlkokulu, Zübeyde Hanım İlkokulu´nda hasar tespit edilmiş. Bir an önce ivedilikle okulların kamu kurumlarının binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda çalışma yapılması lazım. Böyle bir çalışma varsa kamuoyu ile paylaşılmalı. Yıllardır toplanan yaklaşık 65 milyarlık deprem vergisi nereye kullanıldı. Deprem bölgesinde yaşarken önceliğimiz ne? Kanal İstanbul mu? “dedi.
GHA/ Süleyman Kollu
118 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle