Hoşgeldiniz  

BAYRAMIN TATLI TELAŞI YÜZLERİ GÜLÜMSETİYOR

admin | 30 Nisan 2022 | Dünya, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

İki yıllık uzun bir aradan sonra, kısıtlamalardan uzak bayram yaşayacak vatandaşları tatlı bir telaş sardı. Bayramın bu tatlı telaşını iki yıldan beri yaşayamayan vatandaşın yüzünde, kısıtlamaların bitmesinin getirdiği tebessüm var.

Ramazan Bayramı arifesi yaşanırken caddeler, sokaklar, esnaf eski hareketli günlerine döndü. Covıd-19 kısıtlamalarından bir nebze uzak, eski bayramların tadında misafirliğe gidilebilecek, el öpülebilecek, bayramlaşma yapılabilecek. Hal böyle olunca vatandaşta bayrama iyi girebilmek adına, konfeksiyon dükkânlarının, berberlerin, tatlıcıların yolunu tuttu. Esnafın günler öncesinden başlayan hazırlığı boşa çıkmadı.

ESNAF ARİFE GÜNÜNÜ BEKLİYOR

Bayram haftasında piyasaya biraz hareketlilik gelse de esnaf arife gününü bekliyor. İşçi, bağkur ve memur emeklileri İle özel sektör çalışanlarına verilen bayram ikramiyelerinin Perşembe ve Cuma günü ödenmesinin ardından alışveriş hareketliliğinin cumartesi günü ve özellikle arife günü artması bekleniyor.

PİYASA HAREKETLENDİ

Salgın  süreci, enflasyondaki hareketlilik, Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle oluşan mali dalgalanma ve fiyat artışlarından sıkıntı çeken esnaf, bayramın gelmesiyle rahat bir nefes aldı. Hazır kuru baklavanın tepsisi ortalama 80 TL ile 90 TL arasında alıcı bulurken, tatlıcılardan hazır baklava almak isteyenler ise fıstıklı baklavanın kilosuna ortalama 60, cevizli baklavanın kilosuna ortalama 70, soğuk baklavanın kilosuna ise ortalama 80 TL’den sahip oldu.

MERKEZ ÇARŞI 144 SOKAK EN YOĞUN BÖLGE

Kuruyemişçi ve şekercilerde de satışlar hayli yükseldi. Misafirlerine ikram şöleni yaşatmak isteyen vatandaşlar kilosu 35 TL’den başlayan ve 120 TL’ye kadar uzanan bayram şekeri, sohbet sırasında tüketmek için de kuruyemişe yöneldi. Kolonyalarda ise ortalama normal standartlarda bir ufak şişesi 10 TL, büyük şişesi 20 TL ve ufak bidonu ise 40 TL’den satıldı. Akhisarın araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu bölge her zamanki gibi merkez çarşı 144 sokak oldu. Özellikle bayram öncesi hemen her şeyin satışının yapıldığı merkez çarşı herkesin uğrak noktası oldu.

BERBERLER RANDEVULU SİSTEME GEÇTİ

Berberlerde ise sıralar günler öncesinden alındı. Covıd-19 sürecinde randevu sisteme geçilmesinin ardından kısıtlamalar kalksa da düzen bozulmadı. Bayram tıraşı için berberinden randevu almakta geç kalanlar ise günün değişik saatlerinde veya çok geç saatlerde sıra bulmaya çalışıyor. Eski düzendeki gibi bayrama berberde tıraş olarak girme adeti de varlığını sürdürüyor. Durgun piyasayı hareketlendiren bayram hem esnaf hem vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

EMNİYET  TEYAKKUZDA

Emniyet Güçleri arife günü ve bayram sürecinde tam teyakkuzda olacak. Polis ekipleri bayram mesaisinde hem trafikte oluşabilecek aksaklıkların önüne geçmek için hem de ilçemizin işlek cadde ve sokaklarında halkın huzur ve güvenliğini sağlamak maksadıyla görevi başında olacak.

Yoğun kalabalıklardan yararlanmak isteyen yankesici ve kapkaççılara göz açtırılmaması hedefleniyor.

GHA / Süleyman Kollu

 

6 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle