Hoşgeldiniz  

Belediye Meclisinde gündem dışı konular öne çıktı.

admin | 01 Eylül 2020 | Genel, Gündem, Politika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Belediyesi 2020 Eylül ayı meclis toplantısı yapıldı

Akhisar Belediyesi Eylül ayı olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında yapıldı.

Gündem Maddeleri Dışında Konuşulanlar Ön Plana Çıktı

7 gündem maddesinin bulunduğu 2 önergenin yer aldığı meclis toplantısı öncesi Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Geçtiğimiz gün şehrimizde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla kutladık. Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bize bu toprakları vatan kılan, Yunan işgalinden, İngiliz işgalinden kurtaran, İstanbul’u tekrar Türklerin hakimiyetine sokan, İstanbul’u ikinci kez fetheden tüm vatanseverlerimizi, tüm gazilerimizi saygı ve sevgiyle anıyoruz. Aynı şekilde, gelecek hafta 6 Eylül de Akhisar’ın kurtuluşu.  Yine başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hepsini saygıyla anıyoruz. Bugün 1 Eylül Dünya Barış günü, insanlar barış zamanında bu barışın ne kadar kıymetli olduğunu anlamıyorlar. Daha çok savaş yaşamış insanlar bunun kıymetini anlıyor. Bizim toplumumuz da çok savaş yaşadı, her geçen gün her geçen olaydan sonra Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözünün ne kadar önemli bir söz olduğunu görüyor ve anlıyoruz. İnşallah 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde ve bundan sonraki günlerde de Dünya barışı ülkemizin barışı, huzuru, refahı hiçbir zaman kaybolmaz. Bildiğiniz gibi Muharrem ayı içerisindeyiz, Kerbela şehitlerimiz için oruç tutan tüm canlarımızın ibadetlerini Allah kabul etsin ve onları da saygıyla anıyoruz. Bu hafta yine 1-7 Eylül Zabıta Haftası, zabıta bizim sokaktaki yüzümüz ve canla başla gece gündüz hiç durmadan çalışıyorlar. Hepsine çok teşekkür ediyoruz ve haftalarını kutluyoruz. Bu hafta çeşitli organizasyonlarımız olacak; gerek basından gerek sosyal medyadan takip edebilirsiniz” dedi.

Gündemin birinci gündem maddesinde yer alan münakale yapılması oy çokluğu ile kabul edildi. İkinci gündem maddesinde Akhisar Belediyesi Kayalıoğlu Mahallesi hizmet binası yanında bulunan yerleşkenin 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında anaokulu olarak kullanılabilmesi için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 18.06.2021 tarihine kadar kullanım hakkı verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Üçüncü gündem maddesinde Atatürk Mahallesi 704 ada 84 No’lu 389 metrekare parsel ile belediyemize ait Sazoba Mahallesi 1482 ve 1569 nolu parsellerin takası İmar Komisyonuna sevki oy çokluğu ile kabul edildi. Dördüncü gündem maddesinde Seyitahmet Mahallesi imar planında Pazar yeri olarak görülen 2271 ada 9 nolu parselde bulunan 104,86 metrekare yerin 2265 adada yapılacak olan parka ‘Tuğra Aras’ isminin verilmesi şartı ile bağış yapılması İmar ve Kanun Nizam Komisyonu’na havalesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Beşinci gündem maddesinde İnönü Mahallesi 2031 ada 1 nolu parseldeki Akhisar Adliyesi önünde bulunan yeşil alan olarak kullanılan yerin Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığına 01.11.2017 tarih ve 156 sayılı meclis kararı ile ek hizmet binası ve otopark olarak tahsis edilen yerin tahsisinin iptali İmar Komisyonu’na havalesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Altıncı gündem maddesinde Akhisar Belediyesi’ne ait yağlık zeytin tohumlarının sıkım işlemleri için Akhisar Ticaret Borsası ve Tariş S.S.92 nolu Akhisar Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi ile protokol yapmak üzere Belediye Başkanı Besim Dutlulu’ya yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

Gündem dışında Akhisarspor, eski stadyum ve eski tren yolu vardı.

Dilek ve temenniler görüşülürken İyi Parti adına söz alan Nurullah Zağlı, geçmişte bir ilçe takımı olarak büyük başarılara imza atan Akhisarspor’un şehrin tanıtımı adına büyük katkılar yaptığını, bu katkılarla sosyo-ekonomik ve kültürel tanınmışlık etkisiyle şehre büyük değerler kattığını belirterek şu günlerde yaşadığı zor günleri aşması adına, Akhisar Belediyesi ve belediye meclis üyeleri olarak şehir halkının takıma destek olmasının temini için birlikte hareket edilmesinin önemine işaret ederek başkan Dutlulu’dan ve diğer meclis üyelerinden destek istedi. Bu güne kadar Akhisar Belediyesinin her dönemde elinden geldiğince Akhisarspor’a destek olduğunu ve halen desteğini sürdürdüğünü belirten zağlı teşekkürlerini iletti.

Bu desteklerin, Akhisarspor’un siyaset üstü görülmesinden dolayı yapıldığını belirten Besim Dutlulu, “Biz Akhisar Belediyesi olarak ne kadar ve ne şekilde yardım yaptığımızın tüm kayıtlarını çıkarabiliyoruz. Akhisar Belediyesinin 120 milyon bütçeye sahip olduğu dönemde 140 milyon bir yılda gelir elde eden bir dernek olan Akhisarspor’un bu bütçeyle neler yaptığının açıklanamamasını kabul etmiyoruz. Bizim isteğimiz şeffaflık. Bundan bir buçuk yıl önce de bunu söylediğimizde bizlere Akhisarsporu ele geçirmeye çalışıyorlar deyip adeta bir linç kampanyası başlattılar. Biz bunu asla kabul etmiyoruz. Kulübü, takımı ele geçirmek ne demek? Biz bu kulübün birkaç ailenin arka bahçesi olmasını istemediğimizi söylemiştik. Şimdi de aynı şeyi söylüyoruz. Yeni yönetim canla başla çalışıyor. Ama en başta halka kendilerini inandırmalılar. Biz elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız.”dedi.

Yine eski stadın Akhisar Belediyesine devri konusunda yaşanan sıkıntıları dile getiren Ak Parti gurubundan Cemal Gürmen ” Başkanım her fırsatta spora ve amatör kulüplere destek olduğunuzu söylüyorsunuz. Ancak 17 takımın olduğu şehirdeki eski stadı devralın dedik almadınız. Bu nasıl destek olmak?” diyerek cevaplamasını istedi.

Başkan Dutlulu, “bu tam bir bomda Sayın Gürmen biz tam altı kez yazı ile istedik ve bize verilmedi. Geçen güne kadar tüm bakımlarını bizim yaptığımız stadyumun ne şekilde olursa olsun değerlenerek Akhisar Halkı’nın faydasına sunulmasını istedik. Biz yapalım demedik, Büyükşehir yapsın, biz yapalım, mülkiyeti Gençlikspor’un olsun. Ancak sayıştay yarın denetimde siz ne hakla gençlik sporun malı olan yerlerin bakımını yapıyorsunuz sorusuna muhatap olmamak için bir protokol yapalım dedik, ancak o da olmadı. Maalesef aynı şey eski tren yolunda da oldu. Akhisar’da hizmet üretilmesin, yatırım yapılmasın diye uğraşan birileri var.” diyerek eleştirilerini dile getirdi.

Meclis toplantısı, 6 Ekim’de yeniden toplanmak üzere sonlandırıldı.

GHA/ Süleyman Kollu

307 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle