Hoşgeldiniz  

Çeşme Turizm Fakültesi’nde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Açılışı

admin | 13 Nisan 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Rektör Budak, “Çeşme’nin gastronomi hazinesine akademik tecrübemizi aktaracağız”

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün açılışında konuşan Rektör Budak, “Fakültemiz bünyesinde yeni kurulan akademik birimlerimizle ülkemizin benzersiz gastronomi kültürüne sahip çıkacak ve Çeşme’nin gastronomi hazinesine akademik tecrübemizi aktaracağız. Attığımız bu adım, aynı zamanda üniversite-kent bütünleşmesi açısından da son derece önemlidir” dedi.

Törende konuşan Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı ise  “Turizmin önemli merkezlerinden biri olan Çeşme’de Ege Üniversitesinin akademik yatırımları bizleri oldukça memnun ediyor. Bölgemizin kalkınmasında destekleri olan başta Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ı ve tüm akademisyenleri gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek ve canlandırmak amacıyla her yıl Nisan ayının üçüncü haftası kutlanan “Turizm Haftası” dolayısıyla, Türkiye turizminin önemli merkezlerinden olan İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alan Ege Üniversitesi (EÜ)  Çeşme Turizm Fakültesinde Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünün açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı, Çeşme Turizm Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, EÜ Senato üyeleri, akademisyenler, idari çalışanlar ve Çeşmeliler katıldı. Ayrıca Türkiye’de ilk gastronomi programının sunucusu, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne katkılar sağlayan Türk Halk Müziği sanatçısı Turgay Başyayla da programa katılarak türküleri ile renk kattı.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Çeşme’nin, turizm potansiyeli ile bölge ve ülke ekonomisinde önemli bir pay teşkil ettiğini ifade eden Rektör Budak, “Üniversite olarak ilçemizin taşıdığı potansiyelin farkındayız ve bu potansiyelin güçlendirilmesine önem veriyoruz. Ülkemizde turizm bilincinin gelişimine katkı sağlamak, sektöre nitelikli insan gücü kazandırmak ve kültürel mirasımızı koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz.  Bu yönde attığımız en önemli adımlardan birinin de 2019 yılında Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulumuzun Fakülteye dönüştürülmesi olduğunu düşünüyorum. Buraya yönlendirdiğimiz kaynak ve çaba aktarımı neticesinde Fakültemiz, ilimizin turizm potansiyeline sunduğu katkıyı önemli ölçüde genişletti. Burada görevli akademisyenlerimiz, kültürel yönden donanımlı, mesleğinin ihtiyaçlarını karşılayabilen turizmciler yetiştirmek ve sektöre yön veren akademik projeler üretmek amacıyla üstün bir gayret gösteriyor ” dedi.

GHA/ Süleyman Kollu

106 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle