Hoşgeldiniz  

ÇEVRE DERNEKLERİNDEN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

admin | 19 Şubat 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

“MARMARA GÖLÜ´NÜN KURUMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!”

Gölmarmara Gölü´nde meydana gelen kurumaya dikkat çekmek için Akhisar Çevre Derneği ile Salihli Çevre Derneği ortak basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına Akhisar, Salihli, Gölmarmara, Ahmetli ve civarından çeşitli odalar ve demokratik kitle örgütleri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, Sol Parti, EMEP, HDP, Emekli-Sen, Akhisar çevre Derneği, Salihli çevre Derneği´nden de temsilciler basın açıklaması için bir araya gelenler arasındaydı. Kurum temsilcilerinin konuşmalar yaptığı toplantıda Akhisar Çevre Derneği Başkanı Erdan Boşnak şunları söyledi;
“Değerli Basın Emekçileri, Sayın Halkımız;

MARMARA GÖLÜNÜN KURUMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ!
Tarihi 11000 yıl öncesine dayanan yerleşimlerin başlıca geçim kaynağı tarıma can suyu veren, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaptığı bilinen Marmara Gölü´nde su seviyesi 40 cm ye düştü. Marmara Gölü can çekişiyor…
Marmara Gölü´nün özelliklerini ve önemini kısaca anımsayalım:
• Çevre ve Şehircilik Bakanlığı´nca 12 Haziran 2017´de ´Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan´ olarak tescillenmiştir.
•  Salihli ilçesine bağlı Tekelioğlu, Kemerdamları, Yeniköy, Pazarköy, Gölmarmara mahalleleri ile Gölmarmara ilçesine bağlı Hacıveliler ile Saruhanlı ilçesine bağlı Kılcanlar mahallelerindeki 2 bin vatandaşın geçim kaynağıdır.
• Gölde balıkçılık yapılmaktadır.
• Gölün suları, binlerce hektar alanı sulamaktadır. Tarımsal üretimimizin giderek azaldığı bu dönemde, gölün önemi bir kat daha artmaktadır.
• Binlerce yıl, çok sayıda uygarlık bu göl çevresinde yaşamıştır. Bir kültürel mirastır.
• Tepeli pelikan ve küçük karabatak gibi nesli tehlikede olan kuş türleri de dahil, 20.000´den fazla su kuşuna ev sahipliği yapar. Gölde ayrıca endemiği balıkların da yaşadığı bilinmektedir.
• Gediz Nehri ile Demrek Deresi´nden ve kuzeydeki Kum Çayı´ndan göle kanallar açılmıştır. Bu kanallar bilhassa ilkbahar sonlarında kabarık olan akarsuların sularını göle taşırlar. Göl kapalı bir çukurda olup suları tuzludur ve bu kadar önemli bir göl günümüzdeki yanlış politikalar yüzünden kurumaktadır.

Marmara gölüne artık su verilmemektedir.

Marmara Gölü neden kuruyor? Bu sorumuza, yetkililer doyurucu bir cevap verilmiyor. Gölün çevresindeki çok geniş düzlükler, pek çok yatırımcının iştahını kabartmaktadır. Gediz´in suyu aşırı kirlenmiştir. Gediz´den göle su veren regülatörler artık kullanılmamaktadır. Onun yerine, Gümüşçay Deresi üzerine HES yapılarak suları gasp edilmiştir. Marmara gölünü besleyen Gördes Çayı´nın (Kum çay) suları Gördes barajında tutulmakta, buradan Marmara Gölüne su verilmemektedir. Gediz ovasında, Biyogaz tesisi gibi birçok tesis kurulmakta, havzanın suları Marmara gölüne verilmek yerine bu kirli sanayilere tahsis edilmektedir.
Yetkilileri uyarıyoruz:
Marmara gölü daha fazla kurumadan, bir an önce göle hayat veren Kum çayı ve regülatörlerin sularını yeniden Marmara gölüne akıtın. Çiftçilik ve balıkçılıkla geçimini sağlayan binlerce insanın, sayıları 20.000 den fazla yüzlerce tür kuşun, endemik balıkların çığlıklarına kulak verin. Ekolojik denge için büyük önem taşıyan Marmara gölüne gereken önemi verin, onu hayata döndürün. Yarın çok geç olacak, Marmara Gölü can çekişiyor, seyirci kalmayın, görevinizi yapın.”

GHA-Süleyman Kollu

68 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle