Hoşgeldiniz  

CHP’li aday adayları ne dedi?

admin | 01 Aralık 2018 | Dünya, Politika, Tüm Manşetler A- A+

31 Mart Yerel seçimlerinde saha çalışmalarına hız veren CHP’li aday adayları, aday belirleme sürecinin son gününde CHP’nin belediyecilik anlayışı çerçevesinde yönelttiğimiz üç soruya cevap verdi.

Aday adaylarına gundemakhisar.com internet haber olarak şu soruları yönelttik. Sorularımıza aday adaylarından bazıları  aşağıdaki cevapları verdiler. Seçim çalışmalarının yoğunluğu sebebi ile sorularımızı yanıtlayamayan aday adaylarını anlayışla karşılıyor, takdiri siz değerli okurlarımıza bırakıyoruz.

1-Akhisar’ın en önde gelen gelir kalemi olan zeytin üretimi ile ilgili yerel yönetim olarak ne gibi destekleme, planlama ve tanıtım çalışmaları yapılmalı…

2-Şehrin yaşam kalitesinin artırılabilmesi için belediye hangi hizmetleri vermeli?

3-Akhisar’ın en önde gelen problemi sizce nedir, nasıl bir çözüm öneriniz var?

………………………………………………………………………………………………………………..

CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Adnan Selvi’nin sorularımıza verdiği yanıtlar….

1)Akhisarın en önde gelen gelir kalemi olan zeytin üretimi ile ilgili yerel yönetim olarak ne gibi destekleme planlama çalışmaları yapılmalı?
Cevap: Bizlerin öncelikle bu durumu gözeten, sonrasında bir tarım kentinde yaşıyor olmanın bilinciyle önceliğimiz bir kooperatif örgütlenmesini yaratmaktır.

Bu konuda işimizi kolaylaştıracak olanağımız belediyemize ait ve değişik üretim alanlarında bulunan 1000 dekar civarındaki zeytinliklerdir.

Son büyükşehir yasasıyla belde ve köylerin mülkiyetinde olan zeytinlik alanları Akhisar Belediyesinin tasarrufuna geçmiştir. Belediye yönetiminin bu alanları değerlendirmek için bu güne kadar yaptığı bu alanları kiralamak ve borçları karşılığı satmak olmuştur. Kiraların ne kadarının sağlıklı toplandığı ve gelire dönüştüğü şaibelidir.

Bu nedenle zeytinlik alanlarının belediye ve içinde yer aldığı köy ve kasaba halkıyla birlikte değerlendirilmesi bu alanların kamuya ait kalması içinde önemlidir.

Bu alanlardan elde edilecek ürünün işlenerek satılması belediye için önemli bir gelir kaynağı oluşturacaktır. Belediye öncülüğünde bir zeytin ve zeytinyağı işleme kooperatifinin kurulması diğer zeytin üreticilerinde gelirlerinin artmasına ve yaşanan Pazar sıkıntısına kesin bir çözüm olacaktır.

Kentimiz ve etrafındaki üretim bölgelerinin sofralık zeytin ve zeytinyağı üretimindeki önemli yeri tartışmasızdır.

Bugün Akhisar’da 15 milyondan fazla zeytin ağacı var. Yıllık zeytin üretimi 100 bin tonun üzerinde. Türkiye’de sofralık siyah zeytinin yüzde 35’i, sofralık yeşil zeytinin ise yüzde 70-75’i Akhisar’da üretiliyor.

Ancak elde edilen ürünlerin büyük bir kısmı tüccarların ve büyük şirketlerin eline teslim edilmekte, onların markasıyla satılmakta, hatta Marmara Birlik bünyesinde işlenen sofralık zeytinlerin hammaddesinin kentimiz zeytinleri olduğu iyi bilinmektedir.

Bu nedenle belediye ve diğer zeytin üreticileriyle birlikte kurulacak bir kooperatif bünyesinde işlenmiş ürünlerimizin Akhisar’a ait bir markayla satılması Akhisar zeytinin gerçek değerine ulaşmasını ve üreticilerimizin daha çok kazanmasının yolunu açacaktır.

Bu girişim aynı zamanda yaşadığımız zorlu ekonomik koşullarda üreticilerimizin daha ucuz girdi teminine ve sürekli bir Pazar şansına ulaşmalarını sağlayacaktır. Belediyeler kanunu bu işin yapılabilmesi için uygundur. Gerekli olan bütün bunları yapabilecek bir iradenin ortaya çıkmasıdır.

Bizler savunduğumuz Toplumcu Belediyecilik anlayışının bütün yapılacak uygulamalar için yeter ve gerekli bir irade olduğu iddiasını taşıyoruz.

2) Şehrin yaşam kalitesinin arttırılması için belediye hangi hizmetleri vermeli.

3) Akhisar’ın en önde gelen problemi sizce nedir,nasıl bir çözüm öneriniz var.

  1. ve 3. Soruların cevabı

Kentimizde 15 yıldır hüküm süren akp iktidarı ve zihniyeti belediyeleri şirketlere kent halkınıda müşteriye dönüştürmüştür. Bu nedenle kentimize dönük çözümlerimiz;

Belediye hizmetlerinin planlanması, stratejik plan, uygulama projelerinin belediye çalışanları ve sivil toplum kurumlarının, katılımı ile hazırlanıp ve uygulanacaktır.

Üretilen plan ve projelerin dayanışma öncülüğün de, yaratılan kaynakların israfa neden olmadan hizmet üretimine öncülük edilecektir.

Toplumcu belediyecilikte, doğal ve tarihi çevrenin korunmasından “ Herkesin Sağlıklı ve Dengeli” ortamda yaşaması konusun da etkin görev alınılacaktır.

Engelli durumda olan vatandaşlarımızın toplumsal yaşamdan uzaklaşmasına neden olan sorunları çözerek hareket edilecek . “Engelli Çalıştayı” düzenlenecek. Sanatsal ve Kültürel yaratıcılıklarını her dalda gösteren Engelli vatandaşlarımızın toplumla kaynaşması sağlanacaktır.

Belediye öncülüğünde taraflar ile birlikte Trafik master planının hazırlanacak, trafik sorununa çözüm getirilecek.

Çocuk dostu belediyecilik hayata geçirilecektir.

Kadınlarımızla ilgili, yerel yönetimin yasalar ile verildiği görevleri yerine getirilecek, ve Sivil Toplum Kuruluşları ile hareket edilerek üretim de kooperatifleşme sağlanılacaktır.

Tarım kenti olan ilçemizin sahip olduğu tarımsal potansiyelin kentimiz için bir ekonomik kazanca, değere dönüşmesi için kooperatif örgütlenme çalışması sağlanılacaktır.

Belediyemiz “Çevre Koruma Birimi” aktif hale getirilecek site bazlı olan yerler,  resmi kurum ve lojmanlar da atık çöp toplama işlemi için çöp üniteleri yer altı konteynır sistemine geçilerek yaygınlaştırılacaktır.

Kültürel etkinlikler yalnızca şehir merkezin de değil belde ve dış mahallelere taşınılacak festivaller de belde etkinliklerine yer verilecektir.

Sağlık hizmetlerinin belediye tarafından daha verimli hale getirilecek ve yetersiz olan hasta nakil aracı sayısı arttırılacaktır.

Belediyeyi pahalı, borçlandıran ve israfa neden olan projeler yerine toplumun ortak ihtiyaçlarını çözen adımlar atılacaktır.

CHP Akhisar Belediye Başkan Aday Adayı Besim Dutlulu’nun sorularımıza verdiği yanıtlar….

  1. Zeytin her geçen gün önemini artıran ve şehrimiz için vazgeçilmez bir ekonomik ürün.

2014 yılında yapılan yerel seçimlerde zeytin ve zeytinyağı üreticileri için kooperatifin çok önemli olduğunu anlatmış ve projelerimizi paylaşmıştık. O günlerde belki de ekonominin daha iyi olması sebebi ile bu vaadimiz kırsalda şimdiki kadar dikkat çekmemişti. Mesleki kooperatiflerde yıllarca yer alan ve kooperatifler konusunda uzman olan bir aday adayı olarak zeytin üreticileri için kooperatifi günümüz şartlarının en ideal kurtuluş şansıdır. Bu yapıların belediyelerin katkısı ile kurulması daha sağlıklı bir yöntem olup, özellikle küçük üreticilerimiz için de iyi bir alternatiftir. Belediye bünyesinde kurulacak bu kooperatifler ile sadece üretim değil, ambalaj, satış, pazarlama ve teknik konularda da üreticimizin yanında olacağız. Bu kooperatiflerin amacı da tüm dünyaya Akhisar’ın zeytin ve zeytinyağını hem tanıtmak hem de pazarlamak olacaktır. Bu konuda İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerimizin çok başarılı uygulamaları vardır, öncelikle halkımızı bilinçlendirerek bu önemli konu öncelikli icraatlarımızdan olacaktır.

  1. Akhisar güzel bir coğrafyada, güzel insanların yaşadığı ama hizmet açısından çok şanssız bir şehirdir. Trafiği, hava kirliliği, yol sorunları, ekonomik sorunları ve sosyal hayatın olmayışı ile mücadele ediyor. Bu sorunların farkındayız, sizler gibi bu sorunlarla yaşıyoruz. Bu sorunların hepsi için tüm vatandaşlarımızı memnun edecek çözüm önerilerimiz mevcut. Akhisar’ımızı tüm Türkiye’de örnek gösterilecek, ekonomik gücü, temizliği, yeşil alanları, gençler için spor alanları, kültürel aktiviteleri ile tüm Akhisarlıların yaşamaktan keyif alacağı bir şehir yaratacağız. Akp yöneticilerinin bizim için oluşturdukları kasaba imajını insanların algılarından sileceğiz.
  2. Akhisar’ın sorunlarını teke indirmek ne yazık ki kolaycılık olur. Kırsalın ve merkezin ayrı sorunları mevcut. Her biri haklı olarak kendi sorunlarını en önemli sorun olarak görüyor. Şehir içinde bile her mahallenin kendilerine özel sorunları mevcut. 2018 Türkiye’sinde hala ‘yollar bozuk’ sorunu ile karşılaşıyorsak, bu bile bu şehrimiz için büyük bir sıkıntıdır. Bunun yanında bir gence bu soruyu sorduğumuzda bambaşka cevaplar, istekler geliyor. Bizim için her bir vatandaşımızın her bir sorunu şehrimizin en önemli sorunudur. Bu bilinçle, bu hizmet aşkı ile vatandaşlarımıza hizmet edeceğiz. Sadece Cumhuriyet Halk Partililerin değil tüm Akhisarlıların yaşamaktan mutluluk duyacağı bir şehir yaratacağız.

Not:Cevaplama sırası isimlerin alfabetik sırasına göre verilmiştir.

788 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle