Hoşgeldiniz  

ÇİFTÇİ MALLARI KORUMA DERNEĞİ’NDEN YENİLİKLER

admin | 09 Kasım 2020 | Genel, Gündem, Tarım ve hayvancılık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Çiftçi Malları Koruma Derneği Yönetim Kurulu, bünyesinde faaliyet gösteren 25 güvenlik çalışanına kış aylarında soğuktan, yazın sıcaktan zarar görmemeleri üzerine yazlık ve kışlık kıyafet takdimi gerçekleştirdi. Akhisar Hükümet Konağı bahçesinde saat 15.00’te Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya, Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Vedat Öğütveren ve Yardımcısı Hüseyin Altaş’ın katılım göstererek anı fotoğrafı çektirdiği basına açık düzenlenen takdim de korumalar yenilikten dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Konu üzerine düşüncelerini dile getiren Sabit Kaya “Korumalarımıza kıyafetleri çok yakışmış. Polis gibi görünüyorlar. Tek eksikleri bellerinde silah olmaması, nitekim ilerleyen günlerde Başkanımızında belirttiği üzere bu da gerçekleşecek. Allah’ın izniyle kazasız belasız çalışmalar dilerim. Herkese tekrar hayırlı olsun.” dedi.

ÖĞÜTVEREN “YENİLENME ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Akhisar Çiftçi Malları Koruma Derneği Başkanı Vedat Öğütveren Gazetemiz Altıeylül’e verdiği özel röportaj ile yenilenme çalışmalarının devam edeceği sinyalini verdi. Korumalara tahsis edilen yazlık ve kışlık eşya takdimi öncesi derneğin bir yıllık faaliyetleri ve yapılacak yenilikler üzerine konuşan Öğütveren “Herkese saygıyla selamlıyorum. Çiftçilerimizin malları elimizden geldiğince korumaya devam ediyoruz. Geçmiş yıllara nazaran hırsızlık sayılarındaki azalmayı da başarı olarak kabul ediyoruz. Bu sene üzüm hasadı döneminde bizlere iletilen herhangi bir hırsızlık olayı olmadı çünkü bekçi arkadaşlarımız 7/24 çalışma şekliyle sürekli saha da görev başındalar. Yönetim olarak bizde yeri geldiği zaman ovada, çalışma arkadaşlarımızın yanında yerimizi alıyoruz. Ben başkan olarak, yardımcılarım, diğer üyelerimiz de ekip halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve bu sayede hasarsız, düzgün bir biçimde üzüm hasadı sezonumuzu kapattık. Geçtiğimiz seneler zeytin hasadı döneminde de hırsızlıkların meydana geldiğini biliyoruz. Bu sene yok denebilecek kadar azaldığını belirtebiliriz. Özellikle bu sene bizlere çokça iletilen incir üzerine şikayetlerdi fakat bu hususta yapabileceğimiz bir şey yok çünkü ekonomik değer bakımında çok küçük miktarlar.

25 personelimiz var

Akhisar Merkezinde 3 tane olmak üzere toplam 25 personelimiz var. Görev sahaları her bölgede var bulunmakta, Akhisar’ın köyleri ve sınırımız Gölmarmara’ya değin uzanıyor. Bazı kişiler bünyemizden çıkmak istiyorlar ve bizde vermiş olduğumuz hizmetle bu kişileri yeniden geri kazanmak istiyoruz. 2018 yılında bir yasayla, 34. madde Çiftçi Mallarını Koruma Kanunu’yla isteyen koruma alabilir, istemeyen almayabilir şeklinde yer buldu. Yalnız bizim çalışma sahamız kişileri kapsamaktan ziyade bölgeleri kapsıyor. Ayrıcalık yapma hususumuz yok, ayrımcılık yapmıyoruz. A ve ya b kişisi tarlası olarak konuya bakmıyoruz, genel olarak ele alıyoruz.

BANKALARLA GÖRÜŞME SAĞLIYORUZ

Bu bağlamda bankalarla görüşme sağlıyoruz, örneğin DenizBank bu konuda her konuda bize yardım ediyor. Çiftçilerimizin ödemelerinde 5 ay öteleme dahi yapıyorlar. Bugünde Sayın Kaymakamımız Sabit Kaya’nın da katılımı ile çalışma arkadaşlarımıza yeni eşyalar takdim edeceğiz. Yazlık ve kışlık olmak üzere, kışın soğuktan korunabilmeleri yazın ise sıcaktan bunalmamaları adına böyle bir oluşum gerçekleştirdik. Geçtiğimiz senelerde de bu çalışmalarımız vardı. 2 yılda bir yenileme kararı alsakta bu sene de takdimi gerçekleştirdik.

FOTOKAPAN SİSTEMİNE GEÇİYORUZ

Çalışma şartlarımızı geliştirmek istiyoruz. Fotokapan sistemine geçiyoruz. Hırsızlığa karşı belirli bölgelere yerleştireceğiz. Telsizle iletişimimiz uzun süredir zaten bulunuyor. Fotokapan ne diye soracak olursanız, hırsızlığın fazla olduğu yahut olabileceği yerlere yerleştirip görüntü alacağız. Jandarma ve emniyet eş güdümlü yürüteceğimiz bir proje ve 24 saat izleme usulüyle gerçekleştireceğiz. Talebe göre hizmetlerimiz de artış gösterecek. Vatandaşlarımızın isteklerine de cevap veriyoruz.

ÜYELER ÜZERİNE

Yaklaşık olarak 500.000 metrekare arazide 20.000 civarı çiftçi var. Kesin olmamak kaydıyla. Ayrıca herkesten ücret tahsil edemiyoruz. Noterler Birliği kanalıyla, bankalarca hipotek koymak ile, arazisine ihtiyadı tedbil koymakla gerçekleştiriyoruz. Bizim alacağımız onların alacağı. Halkımızın da bu konuda bizlerde yardımcısı olması lazım. Şüpheli birini gördükleri takdirde bizlere iletebilirler. Bu hususta köyde bulunan bekçiyle irtibata geçebilirler ayrıca 414 14 03 nolu telefon numarasıyla da ulaşabilirler.

FAİLİ MEÇHUL DURUMLAR

Ayrıca belirtmek isterim ki faili meçhul durumlarda kasamızdan ödeme gerçekleştiriyoruz. Örneğin tarla sürüldüğü sırada herhangi bir ağaç dalı kırıldıysa öncelikli olarak yapan kişiyi arıyoruz. Bulamadığımız takdirde bu ödeme kasamızdan gerçekleştiriliyor. Tabi ki bu konuda çok büyük ödemeler gerçekleştiremiyoruz. Mesala 500 dönüm arazide hasar alan zeytinlik üzerine yapabilecek bir şeyimiz yok. Nitekim kasamızda o kadar para yok.

YENİLİKLERİMİZDEN BİR DİĞERİ DE

Çiftçi Malları Koruma Derneği bünyesinde çalışan bekçilerimize yapacağımız yeniliklerden bir yenisi de harç ödemeksizin silah taşıyabilmesi olacak. İlerleyen günlerde görev aldığı süre çerçevesinde kullabilecekleri silah ve job teslimi de yapılacak. Bu hususta birine zarar vermeleri konusu tabikide bizleri değil şahsı ilgilendirecek. Şuan tüfek taşıyorlar zaten ama bu konuda da bir değişikliğe gitmek isteğinde ve niyetindeyiz.” dedi.

GHA/SK

 

226 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle