Hoşgeldiniz  

COVID-19 AŞILAMASI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

admin | 18 Şubat 2021 | Genel, Gündem, Sağlık, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Covıd-19(koronavirüs) salgınıyla mücadele kapsamında gerçekleştirilen aşılama işlemleri tüm hızıyla devam ediyor.

Aşı sırasını kontrol etmek yahut randevu almak isteyen vatandaşlar enabiz.gov.tr, mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir yahut uygulamasını kullanabilirler. Sağlık bakanlığı tarafından aşılama üzerine oluşturulan 4 aşamalı grafikte aşı sırası gelen kişiler Covıd-19 aşısını mesai saatleri dışında da hafta sonunda da randevu aldıkları takdirde ister kamu hastanelerinde isterlerse de özel hastanelerde ücretsiz yaptırabilirler.

Konu üzerine Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda “COVID-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da hastanelerden randevu alarak ücretsiz yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.trhttp://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz.” ifadeleri yer aldı.

Öte yandan ülkemizde şu ana dek 6.061.576 aşı yapıldı. Bunlardan 5.169.765´i birinci doz uygulanan kişi sayısı olurken 891.811 kişi ise ikinci doz uygulanan kişi sayısı.

Ayrıca yan etkilerle karşılaşılması halinde destekleyici durumlarda Sağlık Bakanlığı internet sitesinde paylaşıldı. Yapılan paylaşımda “Yan Etkilerle Karşılaşıldığında Yapılacaklar

Aşı sonrasında sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:
• Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık
Aşı uygulanan kolunuza yüksekte olacak şekilde pozisyon veriniz. Soğuk uygulama yapınız. (Örnek: Soğuk suyla ıslatılmış bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması vb. Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmesinden kaçınılmalıdır.)
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılabilir.
• Yorgunluk 
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz.
• Hafif ateş, titreme 
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
• Baş ağrısı 
Parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
• Kas/eklem ağrısı 
İstirahat ediniz, yeterli sıvı aldığınızdan emin olunuz, parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
• Kusma, ishal 
Bol sıvı takviyesi yapabilirsiniz, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Ağızdan sıvı ve gıda alınamayacak kadar kusma olması durumunda sıvı kaybı olabileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.
COVID-19 aşısı uygulamasından sonra bunların dışında aşıyla ilişkili olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

GHA-Süleyman Kollu

97 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle