Hoşgeldiniz  

DEPREMLER ETKİLEMEDİ

admin | 25 Ocak 2020 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Tarihi ayaklandırmaya yönelik Thyateira, halk arasındaki ismiyle Tepe Mezarı sütunları ayağa kaldırma çalışmaları devam ediyor.

Tarihi ayaklandırmaya yönelik Thyateira, halk arasındaki ismiyle Tepe Mezarı sütunları ayağa kaldırma çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ilki 5.4 olmak üzere, 4.3 ile 1.0 arasında 400´ün üzerinde artçı depremler meydana gelmesine rağmen tarihi yapının ayağa kalkan sütunlarında herhangi bir olumsuzluk gözlenmedi. Venedik Tüzüğü´ne bağlı kalınarak restorasyon çalışmalarının devam ettiği Tepe Mezarı inanç turizmi açısından Ege Bölgesi´nin en önemli yerlerinden birisi. İncil´de Batı Anadolu´da olduğu anlatılan yedi kiliseden birine de ev sahipliği yapan Thyateria, Güney Kore başta olmak üzere birçok dünya ülkesinden turizm ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İl sınavını başarıyla geride bırakan tarihi yapı yenileme çalışmalarının bitmesinin ardından Kuzey-Güney doğrultulu Roma Caddesi olarak son halini alacak.

VATANDAŞ NE DÜŞÜNÜYOR?

İlçemizde yaşanan yoğun depremlere rağmen henüz yenilenme aşamasındaki Thyateira, Roma Caddesi sütunlarının herhangi bir zarar görmemesi vatandaşlar tarafından olumlu karşılandı. Vatandaş turizm açısından şehre büyük katkılar sağlayacağını düşündüğü yapının durumu üzerine “Bunca depremden sonra henüz yapımı devam eden sütunların dayanabileceğini düşünmüyorduk açıkçası. Anlaşılan çalışmalar gerçekten gerektiği gibi yapılıyor. Ben Akhisarlı bir vatandaş olarak bu yapının ayağa kaldırılması ve durumunu koruması halinde turizm açısından şehrimize yararının çok olacağı düşüncesindeyim. Asıl merak ettiğim husus bu gibi projelerin ihalesinin yapımının ardından bir daha kontrol edilip edilmediğiydi. Anlaşılan ediliyormuş ki böylesi deprem yoğunluğu yaşamamıza rağmen hala ayakta durabiliyorlar.”dedi.

 

319 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle