Hoşgeldiniz  

DUTLULUDAN İKİ YILIN ÖZETİ…

admin | 15 Nisan 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

AKYÜZ SORDU, BAŞKAN DUTLULU CEVAPLADI…

Akhisar enTV ve Akhisar TV  ortak Canlı yayınında Engin Akyüz ile konuşuyorum programına konuk olan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu iki yıllık icraatını iki saat kırkbeş dakika süren programda izleyicilerle paylaştı.

İlk kez canlı bir program yayınlanan Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezinin konferans salonunda gerçekleşen programda Engin Akyüz’ün onlarca sorusuna muhatap olan Dutlulu, aynı zamanda izleyicilerden canlı yayında gelen sorulara net cevaplar verdi.

İKİ YILIN ÜÇTE İKİSİ OLAĞANÜSTÜ ŞARTLARDA GEÇTİ

İktidara geldikleri 31 Mart 2019 dan bu yana iki yıllık süreçte 2020 ocak ayında şehrimizde yaşanan depremle başlayan olaylar silsilesi tüm dünyayı saran ve ülkemizde de mart 2020 den beri etkili olan Covid-19 belasıyla devam ettiğini belirten Dutlulu, bu zorlu süreçte zor sınav verildiğini belirtti.

Belediye Başkanı Besim Dutlulu konuşmasında belediyenin şehirde devleti temsil eden bir kurum olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Dutlulu “gerek depremde, gerekse pandemi döneminde devletimizin verdiği desteklerin yanında belediye olarak biz de her zaman halkımızın yanında olmaya çalıştık. Akhisar ve izmir depremi de dahil, pandemi döneminde her türlü imkandan yoksun kalan halkımızın, esnafımızın yanında olduk. Pandemi başlarında eczanelerde tanesi 4-5 tl ye satılmak zorunda kalınan ve hatta bulunamayan cerrahi maskeleri, belediye olarak biz malzemesini aldık  sağ olsunlar TYH tekstil çalışanları da gönüllü olarak diktiler. Yüz binlerce maskeyi kısa sürede halkımıza ücretsiz ulaştırdık. Sonraları bu süreçte milyonlarca maske dikilerek sıkıntılı süreç aşıldı. Belediye olarak işyerleri kapanan esnafımıza yardımcı olduk. Kahvehaneler, berber ve kuaför salonları gibi işyeri sahiplerine maddi ve ayni destek sağladık. Şu an da ekonomik ve psikolojik açıdan sıkıntı devam ediyor. İnşallah elele bunu defi bela edeceğiz”dedi.

EN BÜYÜK PROJE İNSANA YATIRIMDIR

Engin Akyüz’ün sorduğu bu süreçte büyük projenizin olmadığı eleştirisine ne diyorsunuz sorusuna yanıt veren Dutlulu, en büyük projenin insana yatırım yapılanlar olduğunu söyledi.

Dutlulu, açıklamasında “bir projenin büyüklüğünü maliyetinin büyüklüğü mü, faydalanan insan sayısı mı, kullanılan beton miktarı mı belirliyor. Kriterimiz ne? Biz insana yapılan çocuğa yapılan yatırımları kapsayan projelerin büyük olduğuna inanıyoruz. Amaç insanı mutlu etmek, onları sağlıklı ve mesut etmekse , örneğin dağıttığımız sütler… Süt çocuğu projesi bana göre en büyüğü. Bununla çünkü insana dokunuyorsunuz. İnsana mutluluk getirmeyen milyarlık projelerin ne hükmü var?”diyerek projelerinde ve hizmetlerinde genel gayelerinin halka ve insana hizmet edip onu mutlu etmeye çalışmak olduğunu belirtti.

HEDEFİM İKİ DÖNEM BAŞKANLIK

Akhisar Halkının teveccühü ile başkanlığa seçildiğini belirten Dutlulu, “bazı projeler var ki devamlılık istiyor. Biz birçok kredimizi üç yıllık alıp ödemeyi planladık. Yani, diyelim ki seçilemedim, yeni başkan seçildi, işte o zaman projenin kredi borcu bitmiş ve kendisini amorti etmiş olacak. Boyalı civarına yaptığımız GES örneğinde olduğu gibi. Ancak bazen durum projelerin geç başlatılmasına neden oluyor. Bu da bizim ikinci dönemimizde yapılabilecek demektir. Halkımız teveccüh gösterir seçerse, projelerimizin daha büyük olanlarını önümüzdeki önemde hayata geçirmiş olacağız. Ancak üç dönem olmayacak” dedi.

Seçim Propagandasında kullandığı  ve içerisinde yapmayı taahhüt ettiği projelerin tamamı ile ilgili sorular yöneltilen Besim Dutlulu’nun  tüm sorulara açık cevaplar verdiği görüldü. Bazı projeleri yapıp hayata geçirdiğini, bazılarının proje aşamasında, bazılarının onay aşamasında olduğunu belirten dutlulu, bazı projelerle ilgili, hayır yapmadım, yapamayacağım gibi açıklamalarda bulundu.

Dutlulu projeler ve Büyükşehir ile uyumu konusunda sorulan soruyu yanıtlarken ” Akhisar’a yapılacak olan hizmet nereden gelirse gelsin, ister bizim belediyemiz , isterse büyükşehir belediyesi, isterse çevre şehircilik bakanlığı yapsın, biz hepsinin çalışmasında sahada olur ve yardım ederiz. Yeter ki Akhisar Halkı hizmet alsın” dedi.

YOLLARIMIZ HER DAİM DÜZ OLACAK

Şehir içinde birçok mahallede yapılan yol çalışmaları hakkında bilgi veren dutlulu, iki yıl içinde çok miktarda asfalt çalışması yapıldığını belirtti. Geçen yıl şehrin birçok yerinde asfalt problemi olan yol bırakmadıklarını belirten Başkan Dutlulu, yıl sonunda Gediz elektrikten gelen şehre yatırım teklifini yolların asfaltlarının bozulacağını bildikleri halde kabul ettiklerini söyledi. Dutlulu ” yeter ki şehrimize yatırım gelsin. Demirci ve Gördes’te kışın çalışma yapmayan Gediz elektrik, Elektrik hatlarının yer altına alınması ile ilgili Akhisar’a hatırı sayılır miktarda ölçeği olan bir yatırım teklifi ile geldi. Biz de yapın, bozulan yolları bir tekrar yaparız diyerek kabul ettik. En kısa zamanda hem asfalt hem de satıh kaplama ile ilgili tüm sorunlu yollarımızı elden geçirip tamamlayacağız” dedi.

BELEDİYENİN GÖREVİ STADYUM YAPMAK DEĞİL

Akhisarspor’a yaptıkları destekler hakkında bilgi veren Dutlulu, bir soru üzerine “artık bundan sonra çok daha fazlasını yapamayız. Biz neticede bir belediyeyiz ve asıl işimiz halka hizmet götürmek. Bu hizmetlerden belediyenin asıl olan hizmetlerini yapmayı engelleyecek boyutta bir yardım ve deste olamaz. Bu yanlış olur. Akhisarspor’a bu güne kadar hizmet etmiş olan herkese teşekkür ederim. Ancak şimdi koskoca bir stadyum var. Takım TFF 1. ligde belki ondan da düşecek. N’olacak bu kadar yatırım. Ben futbol kulüplerinin başarılarının da geçici olabileceğine inanıyorum. Bu yüzden belediye yerine daha farklı bir kanaldan destek olunmalı kulüplere” diyerek akhisarspor ve futbola desteği ile ilgili görüşlerini belirtti.

ŞİMDİ NEREDEYİZ?

Şehire hizmet ve proje noktasınad eleştiriye cevap veren Dutlulu ‘şimdi nerede bulunuyoruz?’ sorusunu yönelterek açıklamasına devam etti. Burası yaklaşık on yıldan beri atıl duran eski belediye binamız. Bakın şimdi pırıl pırıl, gerekli koruma kurulu kararlarına uyularak içerisini çok daha kullanışlı hale getirerek hazırladık. Çok yakında tam anlamıyla hizmete girdiğinde şehrin bu garip kalmış ancak en merkezi yerini cazibe merkezi haline getireceğiz. Günde binlerce kişinin hareketliliğinin sağlandığı bir yer olacak bu bina ve çevresi. Bu da elbette yıllardır yalnızlaştırılan ve etrafı harabeye dönen, altı yıl süren yeni cami restorasyonu, belki on yıldır kapalı olan eski Kız sanat okulu, yine on yıldır boş duran eski belediye binamız, beş altı yıldan beri merkez çarşı yanında duran çukur. İşte tüm bunlar merkez ve yeni çarşının ticaret potansiyelinin bitmesine neden oldu. şimdi hepsinde gelişme var. Biz burayı çok canlılık getirecek şekilde hayata geçirdik. inşallah bunun sonrasında, uğur mumcu kültür ve sanat merkezinin hemen arkasındaki alanını elden geçirip düzenleyeceğiz. Sonra da sebzeciler meyveciler iş hanı ile ilgili ortak akılla çalışmalar yapıp güzelleştirme yapılması lazım. Orada da elimizden geleni yapacağız. Şehrin bazı noktalarında, eski büyük sinemanın olduğu yerdeki Atso ile birlikte yürüttüğümüz projede, çarşamba pazarı projesinde, pazar pazarı alanında otoparklarla ilgili gerekli yapı sağlanmazsa Tahir ün caddesinin yayalaştırılmasından bahsedemeyiz. Önce bu otopark meselelerinin halledilmesi lazım” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

Şeyhisa ve Hashoca mahallerinde yapılacak kentsel dönüşüm ile ilgili, hazırlık ve imar çalışmalarının devam ettiğini belirten Dutlulu “O bölgede dar sokaklar genişletilecek, yerinde dönüşüm yapılacak. Bazı yapılar ve binalar restore edilip turizme kazandırılacak. Biraz sıkıntılı ve zor olacak ancak bu bölgede gerekli çalışmaları en kısa sürede yapacağız” dedi.

BANA GÜVENMEYE DEVAM EDİN

Tüm belediye hizmetlerinde yapılanlarda son derece uyumlu çalışan belediye başkan yardımcıları ve daire amirleriyle, belediye çalışanlarıyla birlikte bu başarılı çalışmaları yürüttüklerini, eğer bir başarı varsa payın tüm ekibin olduğunu , başarısızlık varsa kendi aceleciliği yüzünden olduğunu belirten Dutlulu   ‘herkese teşekkür ediyorum’ diyerek çalışma arkadaşlarını kutladı.

Programın sonunda izleyicilere, Akhisar Halkına seslenen Besim Dutlulu kendisine güvenmelerini istedi. Dutlulu, neyi, nasıl ve ne için yapacağını düşünerek ve planlı yapan, kimsenin ve özellikle kamunun beş kuruşuna tenezzül etmeyip her kuruşu yerli yerinde kullanmaya gayret eden bir belediye başkanınız var. Lütfen bana güvenin ve güvenmeye devam edin” dedi.

 

GHA/ Süleyman Kollu

 

101 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle