Hoşgeldiniz  

Duygu Yüklü Çanakkale Programı

admin | 19 Mart 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma gününe özel perşembe akşamı yapılan Engin Akyüz ile konuşuyorum programında 106 yıl önce yaşanan zaferin günümüze yansımaları, savaş psikolojisi ve zafere ulaştıran duygular konuşuldu.

Eğitimci ve araştırmacı yazar Mustafa Kuzucuk, tarih öğretmeni Murat Kızıltaş, gaziler derneği başkanı Suat Taryan, Kıbrıs gazisi Nihat Doğu’nun konuk olduğu program izleyiciyi ekrana kilitledi. Çanakkale savaşlarında itilaf devletlerinin uğradığı hezimetin altında yatan en temel nedenin Türk askerinin imanıyla kararlılığı olduğunun altı çizildi.

Belgelere dayanarak açıklanan savaş sürecinde yaşanan olaylar, askerin psikolojik durumu, Türk ordusunun ve itilaf devletlerinin savaş esirlerine tutumları, Türk halkının vatan savunmasında oynadığı rol, Nusrat Mayın gemisi, Seyit onbaşı, Yahya Çavuş, Kınalı Halil, Gazi Mustafa Kemal, Livon Von Sanders gibi çanakkale savaşlarında öne çıkan kişiler, unsurlar ele alınarak Çanakkale savaşının özeti anlatıldı.

Yaklaşık iki saat 15 dakika devam eden programda duygusal anlar yaşandı. Programda Çanakkale Savaşında kullanılan mavzer ve tabanca, kovanlar, şarapnel parçaları sergilendi. Konukların gençlere verdiği, tarih bilincine ve atalarımızın bıraktığı temiz tarihimize ve kültürümüze sahip çıkılmasının önemli olduğu mesajıyla program sona erdi.

GHA/ Süleyman Kollu

110 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle