Hoşgeldiniz  

EĞİTİM ŞART, FAKAT NASIL EĞİTİM!

admin | 23 Kasım 2018 | Eğitim, Tüm Manşetler, Video Galeri A- A+

Manisa Medya Tv’de yayınlanan Engin Akyüz’le konuşuyorum programının bu haftaki konusu 24 Kasım Öğretmenler günü öncesi eğitim metotları ve rehberlik hizmetleri oldu.

Montessori eğitim modelinin uygulaması ve eğitimde psikolojik danışmanlığın etkilerinin konu edildiği programın konukları, Montessori Eğitmeni Tuğba Akcan ve Psikolojik Danışman Ayşegül Karakaya Enön idi. Programa anne ve babamızdan sonra bizlere en çok emeği geçen ve asla hakkını ödeyemeyeceğimiz öğretmenlerimizin ellerinden öpüyoruz diyerek başlayan Engin Akyüz, 24 kasım öğretmenler gününü kutladı.

Eğitim öğretim faaliyetlerinde başarıyı , verimliliği ve planlı öğrenci gelişiminin sağlanması hakkında metot yöntem ve destekleme faaliyetleri konuşulan programda bilinmeyen birçok tanım, basit ancak uygulandığında çok olumlu sonuçlar veren metotlar, öğrencilerin karşılaştığı okul içi ve dışı sorunlar, gelecek kaygısı, yeteneğe ve ilgi alanına yönelik eğitim faaliyetleri, sosyal faaliyetlerin öğrenciler üzerinde kişilik gelişiminde yaptığı olumlu etkiler masaya yatırıldı.

İzleyicilerin yoğun ilgi göstererek soru, görüş ve önerileri ile katıldığı programda çarpıcı gerçekler de gün yüzüne çıktı. Okula giden öğrencilerin, gerek okul dışındaki olumsuz şartlardan gerekse ailelerin ilgisizliğinden kaynaklı olarak birçok zararlı alışkanlıkları edindiği, alkolden, sigara ve hatta uyuşturucu bağımlılığına, dijital bağımlılıktan, akran zorbalığına kadar birçok güçlükle karşı karşıya kaldığı gerçeği vurgulandı. Bunların çözümü için gerekli tüm gayreti gösterdiklerini yaptıkları çalışmalardan örnekler vererek anlatan Ayşegül Karakaya Enön, kalıcı çözüme ulaşmak için, okul, öğrenci, öğrenci velisi arasında çok güçlü bir iletişim bağının kurulması gerektiğini belirtti.

Özel bir okul öncesi kurumunda hizmet veren Montessori Eğitmeni Tuğba Akcan, bu eğitim modelinin, yaparak yaşayarak ve görerek öğrenme metodu olduğunu, öğrencilerin kişiliklerinin, becerilerinin oluşmasında çok etkili bir yöntem olduğunu belirtti. Montessori eğitim metodunun uygulanması esnasında kullanılan eğitim materyallerinin yurt dışından ithal edildiği için çok pahalı olduğunu belirten Akcan, özellikle mesleki ve teknik okulların üretime dönük çalışmalarında bu materyallerin üretilebileceğini, böylece çok uygun maliyetlerle materyallere kavuşulabileceğini, yurt dışına bağımlılıktan kurtulunabileceğini belirtti. Uygulama örneklerini sergileyen Akcan bu eğitim modelinin mevcut milli eğitim bakanlığı eğitim modeline ters olmadığını bilakis buna paralel çalışmalarla eğitimin daha güçlü olmasının sağlandığını ifade etti.

 

834 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EĞİTİM ŞART, FAKAT NASIL EĞİTİM! için 1 yorum

  1. Engin Akyüz dedi ki:

    Engin Akyüz ile konuşuYORUM programına konuk olan eğitimci arkadaşlarımı kutluyor ve onların nezdinde tüm Öğretmenlerimizin gününü kutluyorum…

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle