Hoşgeldiniz  

EĞİTİMDE İLK YARIYIL TAMAMLANDI

admin | 22 Ocak 2022 | Eğitim, Gündem, Yerel Haberler A- A+

6 Eylül 2021 de başlayan ve 15-19 kasım tarihlerinde ara tatili verilen 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısı tamamlandı. Türkiye genelinde 19 milyon ilk ve orta öğretim öğrencisi karne heyecanı yaşadı. Covid-19 tedbirleri alınarak yüz yüze eğitime birçok kısıtlama ve sıkıntılara rağmen devam eden öğrenciler, ilk yarıyıl tatili ile iki haftalık bir ara verdikleri eğitimlerine 7 şubat pazartesi günü başlayacaklar. 11-15 nisan 2022 tarihlerinde ara tatil verilecek olan eğitim yılı 17 haziran 2022 de tamamlanacak.

OKULLARDA DERSLİK VE BİNA SIKINTISI VAR

2020 yılı ocak ayında yaşanan deprem furyasından sonra yıkım ve güçlendirme kararı verilen birçok okul başka okulların bünyesinde eğitime devam etmek zorunda kaldı. Halen güçlendirme, yıkım ve ihale süreçleri devam eden okulların en kısa sürede yapılarak eğitime kazandırılmasını bekleyen öğrenci velileri, “yüz yüze eğitime sevinmeli mi, üzülmeli mi? ” diyerek derslik yokluğu sebebiyle kapasitesinin iki, üç katı öğrenciye hizmet veren okulların yetersizliğinden ve sıkışıklıktan şikayetçi oluyor.

UZMANLAR UYARIYOR; KIYAS ZARAR VERİR!

Ayırıcı Ayırıcı Ayırıcı Karne heyecanı yaşayan öğrencilerin sevinçlerinin hüzne dönüştürülmemesi gerektiğini belirten uzmanlar, öğrenci velilerini, kendi çocuklarını başka çocuklarla kıyaslamamaları konusunda uyarıyor. Öğrenci başarı grafiğinin kendi başarısı şeklinde izlenmesi gerektiğini belirten uzmanlar şu uyarılarda bulunuyor. Karnesinde zayıf notu olan öğrencilere olumsuz tepki, diğer öğrencilerle kıyaslama gibi hatalı davranış sergilenmemeli. Zayıf olan dersleri ile ilgili farklı yollarla eğitimlerine destek verilmeli. Ders öğretmeni, rehber öğretmeni ile işbirliği içinde olunarak çocukların başarıları, okul sevgileri ve geleceğe olan güvenlerinin güçlendirilmesi gerekir. Öğrenciler sadece zayıf derslerine odaklanmamalı aksine, tüm derslerle ilgili, özellikle başarılı olduğu derslerle ilgili örnekler üzerinde durularak diğer derslerini başarabileceği inancı kazandırılmalı. Okula, eğitime olan bağlılığını artırmak, kuvvetlendirmek için ders dışı sosyal etkinlikler de desteklenmeli.

GHA:Süleyman Kollu

49 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle