Hoşgeldiniz  

Engel Tanımadılar ve Başardılar…

admin | 06 Aralık 2018 | Dünya, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

3 aralık dünya engelliler gününe özel programında Engin Akyüz ile konuşuyorum bu hafta toplumun değişik kesimlerinden ‘engelli’ vatandaşları konuk etti.

Engel kavramına yeni tanımların getirildiği programda asıl engelin sevgisizlik olduğu gerçeğinin altı çizildi. Her birinin ayrı  başarı hikayeleri olan konuklar engelli vatandaşların toplum hayatında karşılaştıkları zorlukları dile getirdi. Programda en öne çıkan mesajlardan biri ise , engellilere acıyarak değil, anlayış ve saygı ile bakılması oldu.

İki bölüm halinde gerçekleşen programın ilk bölüm konukları, yazdığı şiir kitabı ve makaleleri ile geçtiğimiz yıl içinde birçok kitap fuarında ve sergide öne çıkan Büşra Çelik, Akhisar Devlet Hastanesinde memur olarak çalışan Ali Çelik ve Manisa Altı nokta Körler Derneği Başkanı Hüseyin  Pehlivan idi.

İstihdam sorununa dikkat çeken Hüseyin Pehlivan yüzde üçlük engelli kadrosu kontenjanının hem devlet hem de özel sektör tarafından doldurulmadığını belirterek engellilerin hayata tutunarak yaşamaları için çalışmalarının, istihdamlarının önemine vurgu yaptı. Altı Nokta Körler Derneği’nin engellilerin eğitimi ile ilgili birçok çalışmayı altmış yılı aşkın süreden beri  yürüttüğünü ve bunların altyapısına katkı sağlayarak eğitim sistemine kazandırdığını belirtti. Pehlivan bir soru üzerine görme engelli başarılı birçok kişinin, sadece görme engeli olduğunu ancak, diğer yetilerini daha fazla kullanarak başarılı olduğunu ifade etti.

İkinci bölümde ise engelli halter takımı olarak başarılara imza atan,  Alper Tutal ile Serhat Tuna ve Çağatay Cengez  konuk oldular.

Alper Tutal, sporu çok sevdiğini ve  geçirdiği bir iş kazası sonucunda akülü arabayla yaşamak zorunda kaldığını ancak yaşama sımsıkı sarıldığını belirterek, “Biz engellilerin, hayata bakış açılarımız çok farklı, bazı engelleri aşmak için özellikler birbirimize saygımız olması lazım, çünkü saygının olduğu yerde sevgi de olur. Akhisar’da yerel yönetimlerde sorumluluk sahibi olanlar, engelliler için çok şeyler yapıyorlar, eksiklikler yok mu elbette eksiklikler var ama bizde bunları yerel yönetime ilettiğimizde ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar, biz kendilerine buradan  teşekkür ediyoruz. Ama özellikle kaldırımlardan inişlerde engelli inişlerinin önüne bırakılan araçlar bizlere büyük sıkıntı yaratıyor, bunları da gerek yerel yönetim, gerek sivil toplum kuruluşları olarak her şeyden önce birbirimize saygı ve sevgi gösterir isek engelleri hep birlikte aşacağımızı düşünüyorum. Spor alanında bizler gerek basket gerek halter gerek okçuluktan başarılarımız var ama bu başarılarımızı ile Türkiye ve hatta dünya birinciliği getirerek engellilerin de bir şeyler  başaracağını göstermek için mücadele ediyoruz.” dedi.

Program modaretörü Engin Akyüz her konuğa,  “engelli bir birey olarak toplumun sizlere nasıl davranmasını istiyorsunuz?” sorusunu yöneltti. Cevaplarındaki kelimeler farklı da olsa hepsinin ortak görüşü “ Toplum bize acıyarak bakmasın, anlayışla ve saygı sevgi çerçevesinde yaklaşsın. Zira  yanlış yaklaşımlar bizi incitiyor. Biz bu toplumun birer ferdiyiz. Unutulmasın herkes bir engelli adayıdır. En büyük engel sevgisizliktir.  Önemli olan toplumun, tüm fertleriyle sevgi ve saygı çerçevesinde  huzurlu ve mutlu olmasıdır. Bunu sağlamanın sihri empati yapmak ve sempatik olmaktır” şeklinde ifade edildi.

Halterde gençlerde Dünya şampiyonluğu olan Serhat Tuna ise, “Engelli olmak bizlere engel değil, engelimize engel olunmaz ise bizler daha azim ve özveri ile çalışarak daha nice başarılara imza atarız. Ben geçirdiğim trafik kazasından sonra yaşamımı akülü sandalye ile sürdürüyorum.Halterde dünya şampiyonluğum var. Bizlere imkan verildiği sürece bizler her şeyi başarırız. İş istihdamında da engellilere engeline göre görev yapabileceği işler verilir ise yardımlaşma ile bu işler yapılır, engeller aşılır. Bir örnek vereyim bizler kendi içimizde bile yerine göre yardımlaşma yapıyoruz. Şehrin değişik yerlerinde akülü araçlarımız için şarj makineleri var ama devamlı arıza yapan bu makineleri yetkililere bildiriyoruz, yapılıyor, tekrar arızalanıyor, bunlara kalıcı çözümler bulunması lazım, yolda bir arkadaşımızın aküsü bittiğinde biz birbirimizi çekerek yardımcı oluyoruz. Bu engeller de yardımlaşma ile aşılır.” dedi.

Geçirdiği bir trafik kazası sonucu akülü sandalyesi ile hayata bağlanan Çağatay Cengez ise, “Geçirdiğim kazadan sonra yaşamımı bu şekilde devam ettiriyorum, ben açık liseyi dışarıdan bitirip iş hayatına atılmayı hedefliyorum. Eğer bizlere bu engelli hiç bir iş yapamaz diye bakılmayıp bunun da yapabileceği iş var denilirse bizler daha mutlu oluruz. Bizlere köstek değil destek olunması gerekir, ama acımayla destek değil, sevgi ve saygı ile destek olunması başlıca isteğimiz.” dedi.

Son olarak Engin Akyüz, “Aşağı yukarı bütün engelli vatandaşlarımızın sorunu aynı ya da birbirine çok yakın. İnşallah sizlerin bu anlattıklarınızdan bizler, sorumluluk makamında ve çözüm makamında olanlar gerekli dersleri bir kez daha çıkartmışıktır.” dedi ve tüm engelli vatandaşlarımızın gününü bir kez daha kutladı.

Her hafta olduğu gibi Akhisar’ın mahalle tanıtımı yine yapıldı.Ekrana yansıyan fotoğraflar eşliğinde Kulaksızlar mahallesi hakkında kısa bilgiler verildi ve Engin Akyüz ile konuşuYORUM bu hafta da sonlandı. GHA/ Süleyman Kollu

427 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Engel Tanımadılar ve Başardılar… için 1 yorum

  1. Engin Akyüz dedi ki:

    Engin Akyüz ile konuşuYORUMa, tüm engelli kardeşlerimizi temsilen katılan konuklarıma teşekkür ediyor, hepsine saygılarımı sunuyorum…

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle