Hoşgeldiniz  

Genç Mucitler Eğitim setlerini Yaptı…

admin | 20 Aralık 2018 | Dünya, Eğitim, Genel, Gündem, Teknoloji, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

 

EĞİTİM SETLERİNİ KENDİLERİ YAPTI

Akhisar Kayhan Ergun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  makine teknolojisi alanı öğrencisi altı genç   mesleki yeterliliklerini geliştirmeye yardımcı olacak uygulamalı derslerinde ihtiyaç duydukları  eğitim setini imal ediyor. Tasarımından üretimine her safhasında kendilerinin olduğu “KENDİ EĞİTİM SETİNİ KENDİN YAP” isimli projeleri  ile Gençlik ve spor bakanlığının gençlik projeleri destek programına müracaat eden gençler 15.000 Tl hibe desteği aldılar.

Proje  koordinatörü  makine teknolojileri alanı öğretmeni Behlül Çam proje ile ilgileri vererek gençlerin eğitimdeki aktif rol üstlenmesi açısından önemini vurguladı. Çam açıklamasında şunları ifade etti.

HEM ÜRETİP HEM ÖĞRENİYORLAR

Uygulamalı derslerde kullanılan makineler endüstriyel amaçlı üretilen makinalardır. Bu makinalar tedariğinden bakımına, onarımına kadar birçok ek külfet getirmektedir. Bu bakımdan bazen ihtiyaç duyulan bu materyaller alınamıyor veya gerektiği verimlilikte kullanılamıyor. Atakan Çeneli, Evren Gökçe, Emre Özbay, İsa emre, Sinan Avcı, Samet Güci  isimli altı gencimiz bu problemi fark ederek bizlere gelip daha pratik kullanılabilecek ve derste bu makinelerin kullanımını öğrenebilecekleri bir eğitim seti yapmayı düşündüklerini belirttiğinde  çok memnun olduk. Zira hem derse olan ilgilerinin artması hem de bunu biz yaptık diyerek özgüvenlerinin artacağı bir fırsat doğmuştu. Ben ve alanımızdaki diğer öğretmen arkadaşlarımızın desteği, oklu müdürümüz sayın Mehmet Aksoy’un da oluru ve teşviki ile projeyi hayata geçirdik. Dileğim bu proje örnek olsun ve tüm diğer alanlarda ve okullarda öğrenciler derslerini sadece dinlemesin, üretsin ve dersin işleyişine katkı sağlasın. Böylece hem mesleki yönden eğitim alırken hem de bizzat üretimin içinde olarak başarılarını artırsınlar” dedi.

PAHALI BİR TEZGAHI UCUZA İMAL ETTİLER

Projeye konu olan eğitim seti hakkında bilgi veren Behlül Çam “mesleki ve teknik eğitim ülkelerin gelişmesinde önemli bir faktör,  ancak aynı zamanda  maliyeti yüksektir. Teknolojik gelişimi takip edip eğitim matertyallerinin adaptasyonu sağlamak maliyetli, zor veya bazen imkansızdır. Makine teknolojisinde seri üretimin öneminin kavranmasıyla hayata geçirilen CNC ( Computer Numerical Control) uygulamaları, ilk alım ve yenileme maliyetleri de çok yüksektir. Mesleki ve teknik eğitimde makine teknolojisi alanında eğitim gören gençlerimizin bu tezgahların kodlama, programlama ve uygulama eğitimlerini alması gerekmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında gençlerimizin metalleri bilgisayar destekli yani CNC tabanlı üç boyut işleyen bir tezgahın yapabileceklerini gerçekleştirebilen bu eğitim setini yapmaları çok anlamlı ve faydalı olmuştur. Adeta küçük bir CNC tezgahı ürettiler. Ben kendilerine bu projede  rehber olmaktan ve bu altı gencimizle birlikte bu güzel projeyi hayata geçiriyor olmaktan son derece mutluyum. Gerek atelyemizde bize destek olan öğretmen arkadaşlarıma gerek se okul idaremize ve okul müdürümüz Sayın Mehmet Aksoy’a teşekkür ediyorum” dedi. GHA/ Süleyman Kollu

 

1127 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle