Hoşgeldiniz  

GÜRAL’DAN AÇIKLAMA

admin | 17 Mart 2020 | Genel, Gündem, Sağlık, Yerel Haberler A- A+

Türkiye Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Akhisar Manavlar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Güral Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp kısa sürede dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ve pazar esnafının ne yapacağı konusu üzerine basın açıklaması yaptı. Güral’ın yaptığı basın açıklamasında “Çok kıymetli Akhisarlılar, değerli pazarcı esnaflarım ve oda üyelerimiz; hepimizin bilgisi dahilinde olan geçtiğimiz aylarda Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan son zamanlarda ülkemizde de görülen Koronavirüs hastalığı ülkemizde de gün geçtikçe sayısını arttırdığını görmekteyiz. Sağlık Bakanlığımızın, Devletimizin ve Hükümetimizin hummalı çalışmaları gerçekten takdire şayandır. Dün İç İşleri Bakanlığımızın yayımlamış olduğu genelgede kahvehaneler, kıraathaneler, eğlence merkezleri, AVM’ler vb. gibi yerlerin kapatılması hususunda genelgenin odamıza da gönderildiği görülmüştür.

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu Genel Başkanımız Sayın Ali Karaca’nın talimatı ile TÜSPAF tarafından pazar yerleri hususunda genelgeyi odalarımıza göndermiş bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı, Esnaf Sanatkarlar Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Necmettin Erkan ile görüşmelerini yapmış bulunmaktadır. Türkiye genelinde bulunan pazar yerlerimiz giriş, çıkış ve etrafın açık olduğundan dolayı pazar yerlerine ilişkin herhangi bir kapatılması söz konusu değildir. Ancak pazarcı esnaflarımızın dikkatli olması kişisel bakım ve temizliklerini yerine getirmesi, tezgahlarında kolonya, ıslak mendil, deterjan, dezenfekte gibi sağlık ürünlerini bulundurmalarını önemle rica ediyorum. Hiç kimsenin panik içerisinde olmaması ancak tedbirli olmasını buradan duyurmak isterim. Pazar yerlerine gelen tüketicilerimizin tezgahlarımızda bulunan meyve, sebzelere gerekmediği hallerde dokunmamalarını, satışa sunulan sebze, meyvelerin ve gıda maddelerinin esnaflarımız tarafından tüketicilerimize verilmemelerinin daha uygun olacağının kanısındayım. Bu durumda tüketicilerimiz sebze ve meyvelere dokunan tüketicilerimizi pazarcı esnaflarımızın uygun güzel bir dille uyarlamalarını rica ediyorum. Ancak bu durumu fırsat bilip de müşterilerimizin haklarını koruyarak bozuk, kötü, ayıplı, yenmeyecek şekilde olan ürünleri de kesinlikle tüketicilerimize pazarcı esnaflarımızın vermemelerini önemli rica ediyorum. Akhisar’ımızda bulunan pazar yerlerimize alış verişe gelemeyen tüm tüketicilerimizi Akhisar’ımızda bulunan manavlarımızdan alış, veriş yapmanızın sağlığınız açısından çok önemli olduğunu buradan duyurmak istiyorum.

Akhisar Belediyesi Zabıta Müdürlüğümüz ile bu kapsam da koordineli bir şekilde bu süreci en iyi şekilde yönetmekteyiz. Buradan Akhisarlı halkımızın bilmesini istediğim Akhisar’ımızda bulunan pazar yerlerimizin hepsi Akhisar Belediye Başkanlığımızca yapılan çalışmalar sonucunda dezenfekte uygulaması yapılmıştır ve her pazar öncesi ve sonrası dezenfekte yapılmaya devam ediliyor. Pazarcı esnaflarımızın Akhisarlı tüketicilerimizin sağlığını düşünen Sayın Belediye Başkanımız Besim Dutlulu’ya buradan teşekkürlerimi sunuyorum. Yarın Çarşamba pazarımızda bulunan pazarcı esnaflarımıza oda yönetim kurulu üyelerimiz ve Akhisar Zabıta arkadaşlarımız ile birlikte pazarcı esnafımıza eldiven dağıtımı yapılacaktır. Bu süreçte Akhisarlılar olarak sağlık bakanlığımızın ve yetkililerin açıklamalarını ve uygulamalarını dikkate alarak uygulamalarını önemli rica ediyorum. Koronavirüs belasını devletimizin, hükümetimizin çalışmalarıyla halkımızın da tedbiri ile bu beladan kurtulacağımıza inanıyorum. Saygılarımla.” ifadeleri yer aldı.

RÜSTEM SAVAŞ – GHA

374 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle