AKHİSAR’DA AKCİĞER KANSERİ OLGULARI ARTIYORMU?

Genel 30.07.2019 14:27:23 0

Akciğer kanseri olgularında, sigara içiminin yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak, ülkemiz genelinde bir artış olduğu bilinmektedir. Özel Doğuş Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ergun Tozkoparan’dan aldığımız bilgilere göre kendi hastanelerinde yeni tanı konan akciğer kanseri olgularında geçen yıla göre belirgin bir artış gözlenmiş. Yaptığımız söyleşide, Prof. Dr. Tozkoparan “2018 yılı içinde hastanemizde yeni tanı konan akciğer kanseri olgu sayısı 12 iken, 2019 yılının sadece ilk üç ayında 9 yeni olguya akciğer kanseri tanısı konmuştur. Tabi ki sadece bu verilere bakarak Akhisar’da akciğer kanseri olgularında artış olduğunu söylemek olanaklı değildir. Akhisar’ın tüm diğer hastanelerinde tanı konan ya da tanı konamayıp Akhisar dışına (Manisa, İzmir vb.) sevk edilip orada tanı konan Akhisar’lı hastaların sayılarına da bakmak gerekir. Ancak bizim hastanemizde yeni tanı konan akciğer kanseri olgularında bu yıl geçen yıla göre belirgin bir artış olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Soru: Akciğer Kanserinin belirtileri nelerdir? Akciğer kanserine nasıl tanı konuluyor?

Öncelikle akciğer kanserinde şüphelenilmesi gerekiyor. Özellikle uzun süre yoğun sigara içenlerde inatçı öksürük ve balgam çıkarma akciğer kanserinin ilk belirtisi olabilir. Akciğer kanseri sigara içmeyenlerde de görülebilir ancak bildiğiniz gibi en önemli nedeni sigaradır. Uzun süredir yoğun bir şekilde sigara içenlerde kronik bronşite bağlı olarak zaten kronik öksürük ve balgam çıkarma olmaktadır. Bu olgularda akciğer kanseri geliştiğinde ilk olarak öksürük ve balgam çıkarma yakınmalarının niteliğinde ve şiddetinde artış olmaktadır. Daha şiddetli ve uzun öksürük nöbetleri ile balgam miktarında artış gelişmektedir. Ne yazık ki kronik bronşitli hastalar öksürük ve balgam çıkarma yakınmalarındaki bu değişiklikleri “Ben zaten sigara içiyorum, benimkisi sigara öksürüğü” diyerek çoğu kez önemsememekte ve tanıda gecikmeler yaşanmaktadır. Öksürük ve balgam çıkarmanın yanı sıra ağızdan kan gelmesi yada kanlı balgam çıkarma, göğüs ağrısı, nefes darlığı, kilo kaybı da akciğer kanserinin belirtileri arasında sayılabilir.

Yukarıda saydığımız yakınmaları olan ve muayenede akciğer kanserinden kuşkulandığımız olgularda ilk yaptığımız inceleme akciğer röntgeni çektirmektir. Akciğer filmi her zaman kanseri tam olarak göstermeyebilir. Filmde kuşkulu bulgular saptandığında Bilgisayarlı Tomografi çektirmek gerekir. Bilgisayarlı Tomografide hemen hemen her zaman Akciğer Kanserini net olarak görebiliriz. Bazı nadir olgularda akciğer kanseri Tomografide Zatürreye benzer bulgular verebilir, ancak bu tür durumlarda da antibiyotik tedavisine yanıt alınamaması bize bulguların akciğer kanserine bağlı olduğunu düşündürür.

Tomografide akciğer kanserini gördükten sonra yapılması gereken şey kanserli dokudan biyopsi alınmasıdır. Biyopsi birçok olguda, bronşların endoskopik cihazla gözlenmesi veya akciğer endoskopisi olarak da tanımlanabilecek Bronkoskopi adını verdiğimiz işlem aracılığıyla yapılır. Bronkoskopinin tanısal etkinliğinin düşük olduğu akciğerin uç kısımlarındaki lezyonlarda Bilgisayarlı Tomografi veya Ultrasonografi eşliğinde yapılan iğne biyopsileri ile de tanı konabilir. Eğer kanser, akciğerin zarları arasında sıvı birikimine yol açmışsa o zaman Ultrasonografi rehberliğinde yaptığımız ve torasentez adı verdiğimiz işlemle akciğerden alınan sıvının patolojik olarak incelenmesi de akciğer kanseri tanısı koydurabilir. Bütün bu yöntemlerle tanı konamayan çok az olguya (yaklaşık % 3-5 civarı) açık yada kapalı akciğer ameliyatları ile tanı konmaktadır.

Soru: Bu tanı yöntemlerinden hangileri hastanenizde yapılabilmektedir?

Az önce sözünü ettiğimiz tanı yöntemlerinden Bronkoskopi, Ultrasonografi eşliğinde İğne Biyopsisi ve Torasentez (akciğer zarlarında sıvı alınması) hastanemizde, Özel Doğuş Hastanesinde yapılabilmektedir.

Soru: Bronkoskopi nasıl bir işlem? Zor mu? Anlatabilir misiniz?

Bronkoskopi, akciğer ya da bronş endoskopisi olarak tanımlanabilir. Akciğer kanserinde önemli tanı yöntemlerinden birisi hatta en önemlisidir. Aslında halk arasında ‘mideye hortum salmak’ olarak da bilinen mide endoskopisine teknik olarak çok benzer. Mide endoskopi cihazındaki ile aynı teknolojiye sahip, ancak boyut olarak daha ince, ucunda videokamera olan bir cihaz ile ağızdan veya burundan nefes borusuna ve bronşlara girilir. İşlem öncesinde solunum yolları sprey, jel ve buhar şeklindeki ilaçlarla uyuşturulur. Ayrıca hasta tam olarak uyutulmaz ancak hafif düzeyde sedatize edilir. Genellikle işlem hastaların büyük çoğunluğu tarafından iyi tolere edilir. Yaklaşık %3-5 civarında çok az sayıda hastada genel anestezi gerekir. Bronkoskopi ile bronşların içi ekrandan görülür. Bazen bronş içindeki tümör tam olarak görülür ve biyopsi alınır. Bazen de cihazın ulaşma mesafesinin ötesinde ve gözle görülemeyen lezyonlardan farklı tekniklerle biyopsiler alınır.

Soru: Bronkoskopi her hastanede yapılabilir mi?

Bronkoskopi göğüs hastalıkları veya göğüs cerrahisi uzmanları tarafından yapılabilir. Bir çok hastanede yapılabilmektedir. Ancak oldukça deneyim gerektiren bir işlemdir. Bronkoskopi işlemi ile her akciğer kanseri olgusuna tanı konamayabilmektedir. Bronkoskopinin tanısal etkinliğinde en önemli unsur deneyimdir. Yirmi yıla yaklaşan deneyimimiz ile Özel Doğuş Hastanesinde bronkoskopi işlemini başarılı bir şekilde yapmaktayız.

Soru: Son olarak akciğer kanserinden korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Akciğer kanseri için en önemli risk faktörü sigara içimidir. En sıklıkla sigara içenlerde görülür ancak tabi ki sigara içmeyenler de akciğer kanserine yakalanabilir. Sigaranın bırakılması büyük oranda kansere yakalanma olasılığını azaltır. Sigara bırakıldıktan sonra her geçen gün akciğer kanserine yakalanma olasılığı azalır. Bazı araştırmalara göre sigara bırakıldıktan 10 yıl, bazılarına göre de 15 yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski hiç sigara içmeyenlerle aynı düzeye gelir.

Akciğer kanseri için ikinci en önemli risk faktörü pasif içiciliktir. Sigara içiminin toplu ortamlarda ve evlerde özellikle çocukların yanında engellenmesi de akciğer kanserinden korunmada önemlidir.

Uranyumun yıkılması sonucu doğal olarak toprak ve suda bulunabilen ve binalarda biriken radon gazı, ayrıca halk arasında beyaz toprak olarak da bilinen asbest minerallerine maruz kalmak da akciğer kanseri riskini arttırabilmektedir. Radon gazı sıklıkla topraktan gelmektedir ve evlerin bodrum katlarında birikmektedir. Renksiz ve kokusuz olduğunda anlaşılması zordur. Bu konuda özel ölçüm yapılması gerekir.

Bu arada bilinenlerin aksine hava kirliliği akciğer kanserine yol açmaz. Ayrıca antioksidanlar ve çeşitli vitaminler sigara içenlerde akciğer kanserine yakalanma riskini azaltmaz.


Kent Konseyi Yaykın’da çıkan yer altı suyu ile ilgili açıklama yaptı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Coşku İle Kutlandı

Akhisar Bağlarında Kesimler Hasat Şenliği Havasında Gerçekleşiyor

GÖKYÜZÜ BÜYÜLÜYOR...

AKHİSAR'DA FİLENİN SULTANLARINA TAM DESTEK...

En TV Güplüce Parkı'ndan canlı yayında

Akhisar CHP'de ilk Kez Oluyor...

KARAVAN TUTKUNLARININ RÜYASI GERÇEK OLDU...

Akhisarsporda sular durulmuyor; İstifa Depremi

Yaz tatilinde derslik sıralarını yenilediler

Karadeniz’den Hayırlı Olsun Ziyaretleri

İyi Partiden Toplu İstifa İlgili Açıklama Yapıldı

İyi Parti İlçe Yönetiminde İstifalar var mı, yok mu?

AHŞAPLA KONUŞAN ADAM…

VALİLİKTEN SICAK HAVA UYARISI

BAŞKAN DUTLULU, BASIN BAYRAMI’NDA GAZETECİLERLE BULUŞTU

Aşırı sıcaklar bunaltıyor…

BASIN İLAN KURUMU MANİSA ŞUBE MÜDÜRÜ AKHİSAR’DA ZİYARETLERDE BULUNDU

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun Kurban Bayramı Mesajı

Akhisar Belediyesi 15 bin adet çiçek dağıttı

AKHİSAR’DA 10 BİN YILLIK ATA TOHUMU KARAKILÇIK BUĞDAYI HASADI YAPILDI 

Spor şehri Akhisar finalin ev sahibi

Er Meydanının Yiğitleri Akhisar’da yarıştı

ATSO'dan Yeni Bir Hizmet Daha

Akhisarda Taekvando rüzgarı esti

Akhisarda Zeytinliklere Doğal Reçete

EBRAR BEBEK İÇİN YAPILAN YARDIM GECESİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİLER

Gençlik Haftasında Sporcu Öğrencilerden Sportif Şölen...

564. AKHİSAR ÇAĞLAK FESTİVALİ 22-26 MAYISTA

-CHP’Lİ ÖZEL: ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI PROJENİN PATENTİ BİZE AİT

Yükleniyor

AHŞAPLA KONUŞAN ADAM…

İKİ YENİ LOJİSTİK MERKEZ KURULUYOR

Akhisar'dan Deprem Bölgesine Sıcak Yemek...

AKHİSARDAN BALKAN ŞAMPİYONLUĞUNA

ÖZEL DOĞUŞ EMNİYET MÜDÜRÜ ZİYARETİ

METEOROLOJİ UYARIYOR!

DOĞUŞ HASTANESİNDEN BESİM DUTLULUYA ZİYARET

Aerobik Cimnastik CimnastLig 1. Hafta Müsabakaları Manisa’da yapıldı

Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız ve Erkek Türkiye Şampiyonası Manisa’da Başladı

YUNUSEMRE’NİN YILDIZLARINDAN 13 MADALYA

Kent Konseyi Yaykın’da çıkan yer altı suyu ile ilgili açıklama yaptı.

Akhisar Bağlarında Kesimler Hasat Şenliği Havasında Gerçekleşiyor

GÖKYÜZÜ BÜYÜLÜYOR...

En TV Güplüce Parkı'ndan canlı yayında

KARAVAN TUTKUNLARININ RÜYASI GERÇEK OLDU...

Yaz tatilinde derslik sıralarını yenilediler

Karadeniz’den Hayırlı Olsun Ziyaretleri

VALİLİKTEN SICAK HAVA UYARISI

BAŞKAN DUTLULU, BASIN BAYRAMI’NDA GAZETECİLERLE BULUŞTU

Aşırı sıcaklar bunaltıyor…

ÜCRETSİZ A2 İNGİLİZCE KURSU

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN MUHTARLARA AİLE OKULU PROJESİ EĞİTİMİ

KARNE ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE IŞIK TUTAR

İL MÜFTÜSÜ SOYKÖKTEN İNTERAKTİF SÖYLEŞİ

Akhisar Bilim Şenliği 22 Eylül’de başlıyor

Akhisar  Halk  Eğitimi   Merkezi   Müdürlüğü  Yeni Kurslar Açıyor

Akhisar’ın 100 yıllık tarihine ışık tutan sempozyum

Vali Karadeniz, Köprübaşı İlçesinde Kütüphane ve Atölye Açılışı Gerçekleştirdi

GELECEĞİN ŞAMPİYON GÜREŞÇİLERİ MİNDERE İLK ADIMINI ATTI

CROSSMİNTON ÜNİLİG TÜRKİYE ŞAMPİYONASI MANİSA’DA YAPILDI

MANİSA VALİLİĞİ DEPREMZEDELER İÇİN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULANLARI AÇIKLADI

HIZINIZA DİKKAT EDİN! MANİSADA KGYS VE PTS DEVREYE GİRDİ

Manisa’da Fırtına Bekleniyor!

Kent Konseyi’nden Kaymakam Ziyareti

CUMHURBAŞKANI MANİSA’DA COŞKUYLA KARŞILANDI…

.

Manisa İl Jandarma Komutanlığı Uyuşturucu Baskını

Nif Çayı Kenarına Yasadışı Kenevir Ekimi

Jandarma uyuşturucu madde imal ve ticareti yapanlara geçit vermedi

Jandarmadan Bayram Öncesi Emniyet Tedbirleri Kapsamında Havadan (Helikopterle) Trafik Denetimi

Akhisarspor Geçmişin Mirası, Geleceğin Emanetidir…

Yeni sosyal hayatta sınıfta kaldık!..

21 yıl sonra…

Domates Fiyatları Neden Düşüyor?

Siyaseti başkaları yapsın, siz bir merhaba deyin…

COVİD-19 İLE YAŞAMAK

AKHİSARSPOR İÇİN HANGİSİNİ DUYMAK İSTERSİNİZ?

Ah var sen yok musun? Peki ya biz VAR MIYIZ?

Seçmen ne istiyor.

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahce 6 6 0 0 10 18
2.Galatasaray 6 5 0 1 9 16
3.Adana Demirspor 6 3 1 2 5 11
4.Rizespor 6 3 1 2 2 11
5.Hatayspor 6 2 0 4 5 10
6.Besiktas 6 3 2 1 -1 10
7.Trabzonspor 6 3 3 0 4 9
8.Kayserispor 6 2 1 3 2 9
9.Konyaspor 6 2 1 3 2 9
10.Kasimpasa 6 2 1 3 -2 9
11.Alanyaspor 6 1 1 4 1 7
12.Ankaragucu 6 1 2 3 0 6
13.Antalyaspor 6 1 2 3 0 6
14.Fatih Karagümrük 6 1 2 3 0 6
15.Sivasspor 6 1 2 3 -2 6
16.Pendikspor 6 0 2 4 -7 4
17.Gazişehir Gaziantep 6 1 5 0 -8 3
18.Istanbul Basaksehir 6 1 5 0 -8 3
19.İstanbulspor 5 0 3 2 -5 2
20.Samsunspor 5 0 4 1 -7 1