BAŞKAN DUTLULU´DAN, YOL SORUNU İÇİN KALICI ÇÖZÜM

Genel 8.01.2020 09:31:14 0

Akhisar Belediyesi 2020 yılının ilk olağan meclis toplantısı Belediye Başkanı Besim Dutlulu başkanlığında yaptı. Akhisar’daki bozuk yolların gündeme geldiği toplantıda konuşan Başkan Dutlulu, “Bozuk yollar Akhisar’da yeni bir sorun değil; yılların problemi. Ama halkımız bu konuda kesinlikle haklı. 2020 Türkiye’sinde bu bozuk yollar Akhisar Belediye Başkanı olarak benim içime hiç sinmiyor. Artık halkımız bu yol Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda şu yol Akhisar Belediyesi’nin sorumluluğunda tartışmasına girmesin istiyoruz. Vatandaşlarımızın huzuru ve refahı için elimizden geleni yapacağız” dedi.

21 gündem maddesi ve 1 önergenin yer aldığı meclis toplantısı 31 meclis üyesinin katılımı ile yaklaşık 1 saat sürdü. Akhisar Belediyesi Basın birimi tarafından meclis öncesi meclis üyelerine 2019 yılında yapılan faaliyetlerin ve projelerin yer aldığı sunum dosyası dağıtılırken aynı zamanda meclis süresince sinevizyon eşliğinde sunum yapıldı.

BAŞKAN DUTLULU: SORUNLARA HIZLI ÇÖZÜMLER ÜRETTİK

Gündem maddelerine geçmeden önce konuşma yapan Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, 2019 yılı bizim için, şehrimiz için çok güzel ve umut dolu bir yıl oldu. İnşallah 2020 yılının daha da güzel olmasını diliyoruz. 2019 senesini belediyecilik açısından değerlendirdiğimiz zaman vicdanımız rahat bir şekilde bu koltuklarda oturabiliyoruz. Çok çalıştık. Tabi daha yolun çok başındayız. 9 aylık bir süreçten geçtik. Herkesin belediyesi ve herkesin belediye başkanı olmak için elimizden geldiğinden fazla bir şekilde çalıştık; sorunlara hızlı çözümler ürettik. Bizim siyaset üstü, tüm Akhisar’ı kucaklayan, iyi niyetli, şeffaf bir belediyecilik anlayışımız var.  Şeffaf belediyecilik anlayışımız ilk başlarda insanlara biraz garip geldi; kıyaslama içerisine girdiler. Ama bizim geçmişle ya da kişilerle ilgili hiçbir sıkıntımız yok; biz geleceğe bakıyoruz. Siyasi parti ayırt etmeden herkesi kucaklıyoruz. Akhisar için bir şeyler yapmaya çalışan herkesle biz bu yolda yürümeye hazırız” dedi.

 

“ESKİ BELEDİYE BİNASININ DAYANIKSIZ RAPORU VAR”

Eski belediye binasının yeniden yapımı ile ilgili de açıklama yapan Başkan Dutlulu, “Biz göreve geldiğimizde Eski Belediye binasını orijinalini korumak şartıyla restore ederek tekrar kullanmak istedik. Fakat 2012 yılında alınmış bir yıkım kararı var. Bu konu vatandaşlara anlatılmamış ama belediye arşivlerimizde o karar duruyor. Ciddi anlamda kötü durumda olan, depreme dayanıksız bir bina olarak gözüküyordu. Bununla ilgili inceleme ve çalışmalarımızı yaptık. O binayı restore etmenin maliyeti oldukça yüksek çıktı. Başka nasıl değerlendirebiliriz diye araştırma yaptık; Anıtlar Kurulu ile görüştük ve aldığımız bilgiler doğrultusunda aynı binayı orijinaline yakın ve modern bir şekilde yapacağız. Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmete sokmak istediğimiz bu binanın içerisinde kafeteryalar, toplantı ve sinema salonu, sanat atölyeleri, kent konseyi, üretim atölyeleri, derslikler ve modern yerler olacak. Orayı yaşayan bir cazibe merkezi haline getirmek istiyoruz. Amacımız Merkez Çarşımızı canlandırmak. Meclis üyelerimizin ve halkımızın önerilerine her zaman açığız” dedi.

Meclisin ilk gündem maddesinde gizli oy ile denetim komisyonu seçimi yapıldı. Yapılan seçim sonrası Lütfi Akdağ, Şerif Şen (CHP), Nurullah Zağlı (İYİ Parti), Fikret Türk (MHP), Mehmet Akaydın (AK Parti) denetim komisyonu üyeliğine seçildi.

Gündemin ikinci maddesinde sözleşmeli çalışan personelin 2020 yılı ücretleri memur maaş zammı oranında yapılması oy birliği ile kabul edildi. Üçüncü gündem maddesinde ise 2020 yılı zabıta personelinin matbu mesai ücretleri yine oy birliği ile kabul edildi.

Dördüncü gündem maddesinde Akhisar Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan gayrimenkullerin 2020 yılında kira ve işgaliye bedellerinin belirlenmesi için encümene yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Beşinci gündem maddesinde mülkiyeti Akhisar Belediyesi’ne ait kullanılan kamu hizmetinde kullanılan taşınmazlar hariç, muhtelif yasalarla oluşan hisseli ve müstakil parsellerin alım ve satımı hususunda 2020 yılı için encümen yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Gündemin altıncı maddesinde Hürriyet Mahallesi 423 sokakta bulunan yeni parka “Gazi Yunus Emre Işık” isminin verilmesi ile ilgili Kanun Nizam Komisyonundan gelen olur raporu oy birliği ile kabul edildi. 7, 8, ve 9. maddelerdeki Tesisler Müdürlüğü, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne ait “Görev ve Çalışma Yönetmeliği” ile ilgili Kanun Nizam Komisyonu kararları oy birliği ile mecliste kabul edildi. Onuncu gündem maddesinde Sosyal Market Yönetmeliği ile ilgili Kanun Nizam ve Sosyal Hizmet Engelliler Komisyonu kararı oy birliği ile kabul edildi. Onbirinci gündem maddesinde Aile Danışma Merkezi ile ilgili Kanun Nizam ve Kadın Aile Komisyonu kararı meclis oy birliği ile onaylandı.

Onikinci gündem maddesinde ise Efendi Mahallesi 270 sokakta bulunan yeşil alanın Dr. Güner Yıldırım isminin şartı ile bağışının kabul edilmesi ve isminin verilmesi oy birliği ile komisyona havalesi oy birliği ile kabul edildi. Onüçüncü gündem maddesinde Aralık ayı meclis toplantısına verilen önerge ile ilgili İmar, Çevre ve Sağlık Komisyonu ve Kanun Nizam Komisyonu kararı oy birliği ile kabul edildi.

Gündemin ondördüncü gündem maddesinde ilçemizde bulunan halı sahaların denetimi ile ilgili Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Eğitim ve Gençlik Spor Komisyonları kararı okundu ve oy birliği ile kabul edildi.

“EN DÜŞÜK KAYSÜ ÜCRETİ AKHİSAR’DA”

Onbeşinci gündem maddesinde gelir tarifesi değişikliği oy birliği ile kabul edildi. Manisa ilinin en düşük Katı Atık Yönetim Sistemi Ücreti’nin (KAYSÜ) Akhisar’da olduğunu söyleyen Başkan Dutlulu, “Bunu komisyona havale edeceğiz. Ekonomik olarak zor zamanlar geçiren halkımıza yük bindirmek istemiyoruz. Manisa’da en düşük KAYSÜ bedelini Akhisar alıyor. Ben bunun böyle devam etmesini istiyorum. İlla bir artış yapılması gerekiyorsa 3 veya 5 kuruş sembolik bir artış yapılmasını öneriyorum. Buna artık komisyon karar verecek” dedi.

“ŞEHİR STADYUMU BİZE TAHSİS OLSUN, GEREKİRSE İSMİNİ MİLLET BAHÇESİ YAPARIZ”

Onaltıncı gündem maddesinde Şehir Stadyumunun 10 ay süre ile Akhisar Belediyesine bedelsiz tahsisi ile ilgili Belediye Başkanına yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Konu hakkında meclise açıklamalarda bulunan Başkan Besim Dutlulu, “Daha önce hem kapalı spor salonu hem de Şehir Stadyumu ile ilgili istek yazısını Gençlik ve Spor Müdürlüğüne iletmiştik. Ancak buradan gelen yazıda sadece kapalı spor salonu ile ilgili dönüş yapıldı. Bundan dolayı sahadan çekilmek zorunda kalacaktık. Ancak bu stadyumun tüm bakımları belediyemizce yapılmaktaydı ve çekildiğimiz takdirde bakımı düzenli bir şekilde olmayacaktı. Biz ise bu bakımın devam etmesini istedik, İl Spor Müdürlüğü ile görüştükten ve Ankara’dan onayı aldıktan sonra 10 ay süreliğine bir protokol imzalayacağız. TFF 1.Lig’de şehrimizi temsil eden Akhisarspor dahi geçen aylarda 15 gün boyunca bu stadyumda idman yaptı. Yani buraların bakımlı olması lazım. Bu bakımdan 10 aylık Manisa İl Spor Müdürlüğü ile bir protokol yapacağız, daha sonra yine karşımıza gelecek; yine bakarız. Öte yandan Şehir Stadyumu ve Kapalı Spor Salonunun bulunduğu 37 bin metrekarelik alanın Millet Bahçesi olması için Ankara’ya gittik ve görüştük. Burasının Akhisar’a yakışan güzel bir meydan haline gelmesini istiyoruz. Biz buraya AVM gibi birçok gelir getirici unsurların olmasını istemiyoruz, bizim amacımız akhisar’a nefes aldıracak modern meydanlar kazandırmak. Burayı çok güzel bir çevre düzenlemesi ile güzel bir alan olmasını istiyoruz. Adı Millet Bahçesi de olabilir, hiç sıkıntı değil. Cumhurbaşkanımızın talimatıdır, hiç sorun değil, yeter ki bu iş olsun ismi hiç önemli değil. Bu konuda özellikle AK Partili meclis üyelerinden destek istiyoruz. Ne kadar çabuk bu alan bize tahsis edilirse biz o kadar hızlı bir şekilde başlarız. Aynı TCDD yollarında olduğu gibi orasının da projesi hazır, yazışmalarımızı yaptık ama henüz cevap gelmedi, inşallah devlet demiryolları bir gün bize de gelir ve görüşür. Bu iki projede de Büyükşehir ile ortak projeye de hazırız” dedi.

Onyedinci gündem maddesinde 2 bin 500 adet kiraz fidanı alınarak proje dahilinde çiftçilere dağıtılması oy birliği ile kabul edildi. Gündemin onsekizinci maddesinde ilçe sınırları içinde altyapı kuruluşlarının yaptığı çalışmalar neticesinde bozulan yüzey kaplamaların tamir edilmesi hususunda Manisa Büyükşehir Belediyesi ile protokol yapılmak üzere Belediye Başkanı Besim Dutlulu’ya yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.

“TEK AMACIMIZ HALKIMIZIN HUZURU VE MUTLULUĞU”

Akhisar’daki bozuk yol sorununu çözmek için Manisa Büyükşehir Belediyesi ile protokol yapılmasının görüşüldüğü maddede söz alan Başkan Dutlulu, vatandaşın huzur ve mutluluğunu ön planda tuttuklarını dile getirdi. Başkan Dutlulu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Öncelikle benim yaptığım bu işin akıllıca olmadığını belirtmek isterim. MASKİ, elektirik ve doğalgaz çalışmaları gibi alt yapı çalışmaları sebebiyle bozulan yolların yapımı hepinizin bildiği gibi Manisa Büyükşehir Belediyesinde ve onlar bunun parasını vatandaştan alıyorlar. Biz bu madde ile görevi tamamen üzerimize almıyoruz ama biz de yeni ekipler kurarak halkımızın mağduriyetini gidermek için büyükşehir belediyemiz ile birlikte çalışmak istiyoruz.

Bozuk yollar Akhisar’da yeni bir sorun değil; yılların problemi. Ama halkımız bu konuda kesinlikle haklı. 2020 Türkiyesi’nde bu bozuk yollar Akhisar Belediye Başkanı olarak benim içime hiç sinmiyor. Bu konuda canla başla çalışıyoruz, daha da çalışacağız. Bu maddede Akhisar sınırları içerisindeki bozuk yolların yapımı için Manisa Büyükşehir Belediyesi ile protokol yapmayı istedik. Protokol içeriği büyükşehirde incelendikten sonra çalışmalara başlayacağız. Tek amacımız halkımızın huzuru ve mutluluğu. Bu konuda elimizden ne geliyorsa yapacağız” dedi.

“AKHİSAR HALKININ YOL SORUNU İLE KARŞILAŞMASINI İSTEMİYORUZ”

Bozuk yolların onarımı için Akhisar’a Sathi Kaplama Tesisi kurmak istediklerini ifade eden Başkan Dutlulu, “Halkımız bizden, haklı olarak bozuk yolların yapılmasını istiyor. Süleymanlı Mahallesi’ndeki cezaevi yolunu, köy yollarını, stadyumun arkasındaki yolları bildiğiniz gibi sathi kaplama makinesi ile yaptık. Oldukça güzel sonuçlar aldık. Ama bu yolları Saruhanlı Belediyesi’nin sathi kaplama araçları ile yaptık. Biz onlara bütün malzemesi verdik, onlar da bize araçlarını verdi. Ama kendi araçlarımız olursa halkımıza daha iyi hizmet edebiliriz.

Akhisar’ın içerisinde bir sürü bozuk yol var ama altyapı çalışmaları bitmediği için asfalt çalışması yapamıyoruz. Çünkü altyapı çalışması olacağı zaman o yolu yeniden kazacaklar.  Biz sathi kaplama ile halkımızı bozuk yollardan kurtarmak istiyoruz. İkinci olarak Akhisar içerisinde yetkisinin kimde olduğu belli olmayan bir sürü köy yolu var. Bu tip köy yollarının onarımını biz sathi kaplama makinesi ile yapmak istiyoruz.  Tek amacımız Akhisar’ımızın yol sorununu bitirmek, halkımızın mağduriyetini gidermek. Açacağımız tesis asfalt şantiyesi gibi uzun yıllar Akhisar’a fayda sağlayacak bir tesis olacak. Artık halkımız bu yol Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda şu yol Akhisar Belediyesi’nin sorumluluğunda tartışmasına girmesin istiyoruz.  2020 yılının Türkiye’sinde Akhisar halkının yol sorunu ile karşılaşmasını istemiyoruz”

Yirminci gündem maddesinde Akhisar Belediyesine ait 45 KV 001 plakalı eski başkanlık aracın satılması için belediye encümenine yetki verilmesi oybirliği ile kabul edildi. Gündemin son maddesindeki imar evrakları ise oy birliği ile kabul edildi.

2020 yılı Şubat ayı olağan meclis toplantısının 4 Şubat Salı günü yapılmasının kararlaştırılmasının ardından meclis sona erdi.

GHA


Kent Konseyi Yaykın’da çıkan yer altı suyu ile ilgili açıklama yaptı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Coşku İle Kutlandı

Akhisar Bağlarında Kesimler Hasat Şenliği Havasında Gerçekleşiyor

GÖKYÜZÜ BÜYÜLÜYOR...

AKHİSAR'DA FİLENİN SULTANLARINA TAM DESTEK...

En TV Güplüce Parkı'ndan canlı yayında

Akhisar CHP'de ilk Kez Oluyor...

KARAVAN TUTKUNLARININ RÜYASI GERÇEK OLDU...

Akhisarsporda sular durulmuyor; İstifa Depremi

Yaz tatilinde derslik sıralarını yenilediler

Karadeniz’den Hayırlı Olsun Ziyaretleri

İyi Partiden Toplu İstifa İlgili Açıklama Yapıldı

İyi Parti İlçe Yönetiminde İstifalar var mı, yok mu?

AHŞAPLA KONUŞAN ADAM…

VALİLİKTEN SICAK HAVA UYARISI

BAŞKAN DUTLULU, BASIN BAYRAMI’NDA GAZETECİLERLE BULUŞTU

Aşırı sıcaklar bunaltıyor…

BASIN İLAN KURUMU MANİSA ŞUBE MÜDÜRÜ AKHİSAR’DA ZİYARETLERDE BULUNDU

Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu’nun Kurban Bayramı Mesajı

Akhisar Belediyesi 15 bin adet çiçek dağıttı

AKHİSAR’DA 10 BİN YILLIK ATA TOHUMU KARAKILÇIK BUĞDAYI HASADI YAPILDI 

Spor şehri Akhisar finalin ev sahibi

Er Meydanının Yiğitleri Akhisar’da yarıştı

ATSO'dan Yeni Bir Hizmet Daha

Akhisarda Taekvando rüzgarı esti

Akhisarda Zeytinliklere Doğal Reçete

EBRAR BEBEK İÇİN YAPILAN YARDIM GECESİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİLER

Gençlik Haftasında Sporcu Öğrencilerden Sportif Şölen...

564. AKHİSAR ÇAĞLAK FESTİVALİ 22-26 MAYISTA

-CHP’Lİ ÖZEL: ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI PROJENİN PATENTİ BİZE AİT

Yükleniyor

AHŞAPLA KONUŞAN ADAM…

İKİ YENİ LOJİSTİK MERKEZ KURULUYOR

Akhisar'dan Deprem Bölgesine Sıcak Yemek...

AKHİSARDAN BALKAN ŞAMPİYONLUĞUNA

ÖZEL DOĞUŞ EMNİYET MÜDÜRÜ ZİYARETİ

METEOROLOJİ UYARIYOR!

DOĞUŞ HASTANESİNDEN BESİM DUTLULUYA ZİYARET

Aerobik Cimnastik CimnastLig 1. Hafta Müsabakaları Manisa’da yapıldı

Okul Sporları Futbol Yıldızlar Kız ve Erkek Türkiye Şampiyonası Manisa’da Başladı

YUNUSEMRE’NİN YILDIZLARINDAN 13 MADALYA

Kent Konseyi Yaykın’da çıkan yer altı suyu ile ilgili açıklama yaptı.

Akhisar Bağlarında Kesimler Hasat Şenliği Havasında Gerçekleşiyor

GÖKYÜZÜ BÜYÜLÜYOR...

En TV Güplüce Parkı'ndan canlı yayında

KARAVAN TUTKUNLARININ RÜYASI GERÇEK OLDU...

Yaz tatilinde derslik sıralarını yenilediler

Karadeniz’den Hayırlı Olsun Ziyaretleri

VALİLİKTEN SICAK HAVA UYARISI

BAŞKAN DUTLULU, BASIN BAYRAMI’NDA GAZETECİLERLE BULUŞTU

Aşırı sıcaklar bunaltıyor…

ÜCRETSİZ A2 İNGİLİZCE KURSU

HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN MUHTARLARA AİLE OKULU PROJESİ EĞİTİMİ

KARNE ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİNE IŞIK TUTAR

İL MÜFTÜSÜ SOYKÖKTEN İNTERAKTİF SÖYLEŞİ

Akhisar Bilim Şenliği 22 Eylül’de başlıyor

Akhisar  Halk  Eğitimi   Merkezi   Müdürlüğü  Yeni Kurslar Açıyor

Akhisar’ın 100 yıllık tarihine ışık tutan sempozyum

Vali Karadeniz, Köprübaşı İlçesinde Kütüphane ve Atölye Açılışı Gerçekleştirdi

GELECEĞİN ŞAMPİYON GÜREŞÇİLERİ MİNDERE İLK ADIMINI ATTI

CROSSMİNTON ÜNİLİG TÜRKİYE ŞAMPİYONASI MANİSA’DA YAPILDI

MANİSA VALİLİĞİ DEPREMZEDELER İÇİN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULANLARI AÇIKLADI

HIZINIZA DİKKAT EDİN! MANİSADA KGYS VE PTS DEVREYE GİRDİ

Manisa’da Fırtına Bekleniyor!

Kent Konseyi’nden Kaymakam Ziyareti

CUMHURBAŞKANI MANİSA’DA COŞKUYLA KARŞILANDI…

.

Manisa İl Jandarma Komutanlığı Uyuşturucu Baskını

Nif Çayı Kenarına Yasadışı Kenevir Ekimi

Jandarma uyuşturucu madde imal ve ticareti yapanlara geçit vermedi

Jandarmadan Bayram Öncesi Emniyet Tedbirleri Kapsamında Havadan (Helikopterle) Trafik Denetimi

Akhisarspor Geçmişin Mirası, Geleceğin Emanetidir…

Yeni sosyal hayatta sınıfta kaldık!..

21 yıl sonra…

Domates Fiyatları Neden Düşüyor?

Siyaseti başkaları yapsın, siz bir merhaba deyin…

COVİD-19 İLE YAŞAMAK

AKHİSARSPOR İÇİN HANGİSİNİ DUYMAK İSTERSİNİZ?

Ah var sen yok musun? Peki ya biz VAR MIYIZ?

Seçmen ne istiyor.

LİG TABLOSU

Takım O G M B Av P
1.Fenerbahce 6 6 0 0 10 18
2.Galatasaray 6 5 0 1 9 16
3.Adana Demirspor 6 3 1 2 5 11
4.Rizespor 6 3 1 2 2 11
5.Hatayspor 6 2 0 4 5 10
6.Besiktas 6 3 2 1 -1 10
7.Trabzonspor 6 3 3 0 4 9
8.Kayserispor 6 2 1 3 2 9
9.Konyaspor 6 2 1 3 2 9
10.Kasimpasa 6 2 1 3 -2 9
11.Alanyaspor 6 1 1 4 1 7
12.Ankaragucu 6 1 2 3 0 6
13.Antalyaspor 6 1 2 3 0 6
14.Fatih Karagümrük 6 1 2 3 0 6
15.Sivasspor 6 1 2 3 -2 6
16.Pendikspor 6 0 2 4 -7 4
17.Gazişehir Gaziantep 6 1 5 0 -8 3
18.Istanbul Basaksehir 6 1 5 0 -8 3
19.İstanbulspor 5 0 3 2 -5 2
20.Samsunspor 5 0 4 1 -7 1