Hoşgeldiniz  

HEPİNİZ BİRER TÜRK BAYRAĞI’SINIZ BAYRAĞI YERE DÜŞÜRMEYİN

admin | 18 Haziran 2021 | Dünya, Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

PIRLS Sınavı Manisa Yunusemre Çağatay Uluçay İlkokulunda yapıldı. Sınav öncesi Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Işık, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş , Çağatay Uluçay İlkokulu Müdürü Yaşar İzgüt, okulda görevli öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Öğrenciler Türk Bayrağı baskılı tişörtler giyerek sınava girdiler. Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici ise sınav sırasında öğrencileri ziyaret etti başarılar diledi.
Manisa İl Milli Eğitim Şube Müdürü Bayram Işık sınava girecek 4.sınıf öğrencilere başarılar diledi.
Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş ise konuşmasında öğrencilerden başarılı olmaları yönde söz aldı ve sözlerine şöyle devam etti; “Hepiniz birer Türk Bayrağısınız. Sakın Bayrağı yere düşürmeyin. Sınavın sonucu ne olursa olsun öğrencilerimiz, okulumuzu, ilçemizi, ilimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum. Öğrencilerimize başarılar diliyorum” dedi.
PIRLS’ün Amacı hakkında da kısa bilgi veren Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldıray Demirtaş “PIRLS 2021 araştırmasına 50’den fazla ülke katılacak. Araştırmanın pilot uygulaması 2020 yılında, nihai uygulaması 2021 yılında yapılacaktır. Ülkemizde PIRLS 2021 pilot uygulaması 19 ilde yer alan toplam 30 okul ve 58 şubede  yapılacaktır. Manisa’da da sadece 2 okulda uygulanacak PIRLS  uygulaması  Yunusemre İlçemiz Çağatay Uluçay İlkokulunda  yapıldı.  İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını ortaya koymayı hedeflenmektedir. PIRLS araştırmasında, öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanmaktadır. PIRLS araştırmasında, öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için bilişsel testler ile öğrencilerin bu becerilerini etkileyen faktörleri belirleyebilmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketleri uygulanmaktadır” şeklinde konuştu.

Çağatay Uluçay İlkokulu Müdürü Yaşar İzgüt ise yaptığı açıklamada “Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS), Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından üye ve diğer katılımcı ülkelerde beş yıllık dönemler halinde 4. sınıf öğrencilerine uygulanan bir tarama araştırması olan pırls sınavı Manisa Yunusemre Çağatay Uluçay İlkokulunda 4. Sınıflarda eğitim öğretim gören 57 öğrencinin katılımı ile yapıldı. PIRLS araştırması, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin farklı metin türlerine göre okuduğunu anlama becerilerini ölçmeyi hedeflediği için okuma becerileri alanında yapılmaktadır. Öğrencilerin okuma becerilerini ölçmek için farklı metin türleri kullanılmaktadır. Bu metin türleri; hikâye, masal gibi edebî metinler ya da bilimsel ve çevresel olaylar vb. ilgili öğrencilerin bilgi elde etmesini ve bilgiyi kullanmasını gerektiren görsellerle zengileştirilmiş metinler olabilir. Öğrencilerden metinleri okuyarak bu metinlerle ilgili çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulara cevap vermeleri beklenmektedir” dedi.

GHA / Süleyman Kollu

73 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle