Hoşgeldiniz  

İlçe Tarım Müdürlüğü Tarafından Gıda Etiketleme Eğitimi Verildi

admin | 27 Aralık 2019 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Etiketlemede yeni dönem başlıyor.

26 Ocak 2017 yılında Resmi Gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren, Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği hakkında Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Kılıç, Akhisar Ticaret Odası Başkanı Mehmet ULUSOY,  işletmelerin temsilcileri ve oda üyelerinin katılımları ile Akhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Kontrol Görevlileri tarafından bilgilendirme eğitimi yapıldı.

Etiketlemede yeni dönem başlıyor.

Yeni uygulamadaki değişiklikler başlıca şu şekildedir:

-Gıdanın Dondurulduğu Tarih

-Toplu Tüketim Yerlerinde Bildirilecek Zorunlu Bilgiler

-Gluten ile İlgili İsteğe Bağlı Bilgilendirme

-Mesafeli Satış (İnternet)

-Zorunlu Beslenme Bildirimi (Hazır Ambalajlı Gıdalarda)

Toplu Tüketim Yerlerinde; Gıda zincirinin tüm aşamalarında yer alan gıda işletmecileri (üretici, ithalatçı, ambalajlayıcı(paketleyici) , perakendeci, toplu tüketim yeri, vb.) kontrolleri altında yürüttükleri faaliyetlerin gerektirdiği ölçüde tüketiciyi bilgilendirmeden sorumlu olacaktır. Toplu tüketim yerlerinde menü, yazı tahtası vb. aracılığıyla, gıdanın adı ve alerjen bilgisi ile alkol ve domuz kaynaklı bileşen kullanımına ilişkin bilgilerin son tüketiciye sunulması zorunlu hale getirilmiştir.

Yönetmelikte son tüketiciye sunulacak olan hazır ambalajlı gıdalar beslenme bildirimi zorunlu hale gelmiştir. Bu kapsamda ;

Hazır ambalajlı gıdaların etiketlerinde gıdanın 100 g veya 100 ml’sinde enerji değeri ile birlikte besin öğelerinin (yağ, doymuş yağ, trans yağ, karbohidrat, şeker, protein ve tuz) miktarının yer alması zorunludur. Bu bildirime ilave olarak porsiyon veya tüketim birimi üzerinden beslenme bildirimi de yapılabilir.

Beslenme bildiriminin zorunlu olmadığı gıdalar Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin  EK-14’ünde yer almaktadır. Yönetmeliğe ve Tüketicleri Bilgilendirme Kılavuzuna ‘https://www.tarimorman.gov.tr’ sitesinden yararlanabilecektir.

Besin Öğesi Tablosunun hazırlanması aşamasında besin öğelerine ilişkin analizler İl Kontrol Laboratuvar Müdürlüklerinde yapılabilmekte ve/veya ortalama değer üzerinden yapılacak olan hesaplamalarda ‘http://www.turkomp.gov.tr/ gibi bilimselliği kanıtlanmış verilerden yararlanılabilecektir.

Tüm İşletmeler 31/12/2019 tarihine kadar bu Yönetmelik hükümlerine uymak zorundadır. 31/12/2019 tarihinden önce etiketlenen ve piyasaya arz edilen gıdalar raf ömrü sonuna kadar piyasada bulunabilir.

Türk Gıda Kodeksi ve Gıda Etiketleme Yönetmeliğinde Meydana gelen değişiklikler ve yapılması gerekenler ile ilgili İlçe Tarım Orman Müdürlüğü uzmanlarının hazırlayıp yapmış oldukları sunuma http://www.akhisartso.org.tr/files/announcement/310/etiketleme%20sunum.pdf adresinden ulaşabilir,

Resmi Gazete tebliğine https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/01/20170126M1-6.htm adresinden ulaşabilirsiniz.

GHA

257 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle