Hoşgeldiniz  

İNAKTİF COVID-19 AŞISI ÜZERİNE MERAK EDİLENLER

admin | 26 Şubat 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Rahmet Güner, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele de kullanılan inaktif covıd-19 aşısı üzerine merak edilenleri yanıtladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda inaktif koronavirüs aşısının ne olduğu, aşı yapıldıktan sonra neler yapılacağı, vücudu ne zaman korumaya başladığı ve koruyuculuk süresinin ne olduğu üzerine akıldaki soru işaretlerine yanıt verdi.

İNAKTİF KORONAVİRÜS AŞISI ÜZERİNE

“İnaktif Covıd-19 aşısı nedir? İnaktif Covıd-19 aşısının etkinliği konusunda bilimsel veriler ne gösteriyor?” gibi soruların cevaplarını Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Rahmet Güner cevapladı. Güner konu üzerine “İnaktif Covıd-19 aşısı yenikoronavirüs´ün yani sarscow-2 dediğimiz virüsün, bir takım metotlarla hastalık yapıcı özelliğinin ortadan kaldırıldıktan sonra vücuda verilmeye, bağışıklık kazandırmaya hazır hale getirilmiş bir aşı tipidir. İnaktif aşının şöyle bir artısı var; 2 ila 8 derecede saklanabilme gibi kullanım kolaylığı sunuyor. Ama aynı zamanda da virüsün oldukça fazla miktarlarda üretilmesi gerekliliği bu aşıların hazırlanması için belki bir dezavantaj oluşturuyor. Yapılan çalışmaların baktığımız vakit, bu aşının etkinliği biliyorsunuz yakın zamanda 60 yaş üzerindeki popülasyondaki verileri de yayımlandı. Bakıldığı vakit, ortalama %97-98´ler civarında antikor oluşumuyla sonuçlanmış durumda ama tabiki de bunu toplumda daha yaygın kitlelerde kullanıldıktan sonra ne düzeyde antikor oluşturup koruduğunu görmüş, çalışmalarda yansıtmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

AŞI YAPTIRDIKTAN SONRA

Konuşmasına aşı olduktan sonra da maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaya devam edilip edilmeyeceği üzerine devam eden Prof. Dr. Güner “Aşı yapıldıktan sonrada maske, mesafe, hijyen, özellikle el hijyeni kurallarına uymamızın devamlılığı son derece önemli hastalıktan korunmak için. Bunun en önemli sebebi bir kere aşının koruyuculuğunun herkeste aynı derece olduğu gibi bir yanılgıya kapılmamamız lazım. Evet, yapılan çalışmalarda oldukça başarılı sonuçlar elde edilmiş durumda ama bunun kişisel farklarının olduğu, olacağı inkar edilemez bir gerçek. Aynı zamanda yapılan çalışmalarda her ne kadar aşı ile korunuyor olsak da aşılanan kişilerde boğazda bu etkenin taşıyıcılığı ve başkalarına bulaştırabileceğini de bu etkenin gösterilmiş durumda. Bu sebeple aşılı olalım. Evet, korunmamız daha iyi olsun ama maske, mesafe ve özellikle el hijyeni kurallarına çevresel temizlikle beraber yine uymaya devam edelim.” dedi.

KORUMA NE KADAR SÜRE SONRA BAŞLIYOR

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Rahmet Güner inaktif covıd-19 aşısının ne kadar süre sonra enfeksiyona karşı vücudu korumaya başladığına da konuşmasında değindi. Prof. Dr. Güner konu üzerine “İnaktif Covıd-19 aşısı bildiğiniz gibi iki doz olarak uygulanmakta. 28 gün arayla uygulanacak 2 doz aşıdan yaklaşık 10-14 gün sonra kanda antikor düzeyleri daha yeterli olarak tespit edilmiş durumda. Bu sebeple yaklaşık koruma süresini bu ikinci dozdan 10-14 gün sonra şeklinde söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

KORUYUCULUĞU ÜZERİNE

Son olarak aşının koruyuculuğu üzerine konuşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Rahmet Güner “Ülkemizde kullanıma girmiş olan inaktif covıd-19 aşısıyla ile ilgili ne kadar süreyle bir kişiyi enfeksiyondan koruyacağına dair verilerin henüz net olmadığını söylemek en net cevap olacaktır. Ancak yapılan çalışmalara baktığımızdaki en azından birkaç süreyle mevcut veriler bunu söylüyor, bu enfeksiyona karşı koruma sağlayacağını net olarak söyleyebiliriz. Tabi ki de aşıların toplumda gelişen enfeksiyondan koruyuculuğunun net olabilmesi için bunun hem çok yaygın bir şekilde kullanımda oluyor olması ve kişilerin aşılanmış olması gerekiyor hem de farklı yaş, farklı hastalık popülasyonlarında da bu aşının koruyuculuğuna dair daha net verilerin elde edilmesi gerekiyor. Oysa burada bir gerçeğimiz var. Hem taşlık yeni hem aşı yeni ama bir süre için koruduğunu söylememiz net olarak mümkün.” diyerek konuşmasını noktaladı.

GHA-Süleyman Kollu

71 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle