Hoşgeldiniz  

İSTİKLAL MARŞI´NIN KABULÜNÜN 99.YILI

admin | 12 Mart 2020 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma etkinliği için Akhisar Park İçi Kültür Salonunda saat 10.30´da program düzenlendi.

İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma etkinliği için Akhisar Park İçi Kültür Salonunda saat 10.30´da program düzenlendi. Sunuculuğunu Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Sadettin Ergün´ün yaptığı 99 yıl önce bugün kabul edilen İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy´u anma etkinliği Park İçi Kültür Salonunda Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni İlker Temiz önderliğinde saygı duruşu ve yine aynı okulun Müzik Öğretmeni Murat Anıl Hasdoğan yönetiminde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül Ortaokulu Müdürü Kadir Demirel yaptı. Demirel; “ Sayın Kaymakamım, değerli protokol üyeleri, kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler üç kıtada şanlı zaferlerle fetihler yapmış, 23 milyon kilometrekareye sahip olmuş, küreselleşen dünyaya inat 6,5 asır adaletiyle durmuş olan Osmanlı İmparatorluğu, girdiği 1. Dünya Harbinden yenik çıkmıştır.

‘Ya İstiklal Ya Ölüm´

Emperyalist devletlerce vatan toprakları işgal edilmiş, halkımız adeta her taraftan bir soykırıma tabi tutulmuş binlerce ocak acımasızca yok edilmiştir. Tarihi şanla, şerefle yazılı Türk Milleti Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu yarımadasında ‘Ya İstiklal Ya Ölüm´ parolası ile hareket ederek İstiklal Savaşı´na başlamıştır. Tabi bu savaşa yakışacak ömür boyu unutulmayacak bir şiire ihtiyaç duyulmuştur ve 1. TBMM hemen hazırlıklara başlamıştır. Yıl 1921, şanlı ordumuz Eskişehir İnönü önlerinde zaferle çıkmıştır. Şanlı bayrağımızın ve kahramanı Türk milletinin simgesi olacak milli bir marş yazılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma açılmış ve kazanana para ödülü verileceği açıklanmıştır.

‘ Milli Marş Para İle Yazılmaz´

Ülkenin her tarafından pek çok şair duygulu ve heyecanlı şiirleriyle yarışmaya katılmıştır. Mehmet Akif Ersoy´un yarışmaya katılmadığı görüldü. Nedeni sorulduğunda ‘ Milli Marş para ile yazılmaz.´ Cevabını verdi. Arkadaşlarının ısrarları üzerine ve kazanırsa ödülünü kahraman orduya vereceği şartı ile yarışmaya katıldı. Türk Milletinin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan İstiklal Marşı yarışmaya katılan 724 şiir arasından seçilerek Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından Büyük Millet Meclisinde okundu. Bütün milletvekillerince büyük bir coşku ve heyecan içerisinde iki defa ayakta dinlenen İstiklal şiiri 12 Mart 1921´de TBMM tarafından milli marşımız olarak kabul edildi.

‘Allah Bir Daha Bu Millete İstiklal Marşı Yazdırmasın´

Peki, kimdir bu şair Mehmet Akif? Hasta adam Osmanlı´nın gürbüz nadir çocuklarından biri, halkın tescillendiği milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hâkim bir veteriner, cesur bir gazeteci, Kurtuluş Savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı bir politikacı, bir gönül insanı, hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garipti o. Hayata veda edeceği anda ‘Hocam kalk bir İstiklal Marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar.´ Diye haykıran talebesine ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın.´ Diyen kutlu bir vatanperverdir o. İstiklal Marşının kabulünün 99. Yılı vesilesi ile rahmet ve minnetle anıyoruz kendisini.” Diyerek M. Akif´in bazı sözlerini paylaşarak konuşmasına son verdi.

İstiklal Marşının kabulünün 99. Yıldönümü münasebetiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “İstiklal Marşını Güzel Okuma yarışması”nda birinci olan Ayvaz Dede İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Firdevs Boztaş, İstiklal Marşını okuyarak insanlara duygu dolu anlar yaşattı. Daha sonra Liseler arası “Mehmet Akif Ersoy Şiirleri” okuma yarışmasında 1. Olan Kamile Nur Şimşek Leyla isimli şiiri okudu.

Ardından da Akhisar´da düzenlenen İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy´un şiirlerini okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Akhisar Kaymakamı Sabit Kaya verdi. Ödül töreninden sonra Akhisar Ticaret Borsası Altı Eylül Ortaokulu öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy adlı gösteri sahnelenerek program sona erdi.

GHA / Rüstem Savaş

242 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle