Hoşgeldiniz  

KADINLAR COŞKUYLA YÜRÜDÜ

admin | 09 Mart 2020 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

EMEKÇİ KADINLAR HAKLARI İÇİN SESLERİNİ TÜM SOKAKLARDA YANKILATTIYLA YÜRÜDÜ

Akhisar´daki emekçi kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi Anayol mevkii üzerinden başlayıp Milli Egemenlik Meydanı Atatürk anıtı önüne kadar hakları için yürüdüler.  Birleşmiş Milletler tarafından kabul gören ve 8 Mart´ta kutlanan Uluslararası Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Akhisar´da yürüyüş yapılarak kutlanırken, Akhisarlı vatandaşlar ve Dernekler tarafından yoğun katılım gördü. Yürüyüş Akhisar Kadın Platformu, Akhisar Kadın Derneği Başkanı Hayriye Hacet ve Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Ayşen Erkanlıoğlu Uçar yönetiminde gerçekleşti ve yürüyüşe geçilmeden önce Suriye´nin İdlib bölgesinde şehit düşen askerlerimiz için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.  Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Akhisar Belediye Başkanı Besim Dutlulu, yardımcıları, CHP Akhisar İlçe Başkanı Umut Çavuş´ta bu yürüyüşte kadınların yanında en arka sırada saf tuttu. Emekçi kadınlarımız, açtıkları pankartlar, söyledikleri sloganlar ve kadın şiddeti üzerine tepki çekmek için ellerinde siyah şemsiyeler,  çaldıkları düdük ve yaptıkları alkışlarla yürüyüşlerini Milli Egemenlik Meydanı Atatürk Anıtı önünde basın açıklamasıyla sonlandırdı. Akhisar Kadın Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında “Sevgili kız kardeşlerimiz;

Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi 100 yılı geçti. Tarih boyunca biliyoruz ki biz kadınlar direnme ve dayanışma yöntemlerimizi her zaman bulduk. Mücadelemiz sayesinde bugün açık açık kadın düşmanlığı yapmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Kendini kadınların beden ve emek sömürüsü üzerine kuran patriarkal/ataerkil kadın düşmanlığını açık açık yapamıyor, gizli bir biçimde bizim üstümüzde söz hakkı yollarını arıyor. Biz kadınların evde, sokakta iş yerlerinde her geçen gün artan şiddete, eşitsizliğe ve ayrımcılığa maruz kaldığı, çocuk istismarlarının giderek arttığı, çıkartılmak istenen çocuk istismarına evlilik yoluyla af düzenlemesiyle, nafakadan 6284 sayılı yasanın sağladığı şiddeti önleyici mekanizmalara kadınların mücadele ile kazandığı haklarının ellerinden alınmaya çalışıldığı ekonomik krizin sarsıcı etkilerinin kendini iyiden iyiye hissettirdiği koşullarda karşılıyoruz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nü.  Patronların sermayesi artarken işçi ve emekçiler açlığa mahkum ediliyor. Yoksulluk daha çok çalışınca oradan buradan kısarak azalmıyor, azalmadığı gibide krizin sonuçlarına tek başına çare bulmaya çalışan kadınlar artan şiddetin hedefi haline geliyorlar.

Bizleri yoksulluk, geçimsizlik, bunalım ve şiddetle örülü bir hapishaneye çevirdikleri eve hapsetmek isteyenler şiddeti önlemek yerine boşanmayı zorlaştırarak nafaka hakkımızı gasp etmek, kadın katillerine, çocuk istismarcılarına af çıkarmak istiyorlar. HADİ KIZ KARDEŞİM, SENDE BİZE KATIL! Esnek, kuralsız, sigortasız, sendikasız çalıştırılmaya, kadına yönelik şiddete tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı daha çok yan yana gelelim, beraber mücadele edelim.

Hadi kız kardeşim! Bu 8 Mart´ta krizin, yoksulluğun ve şiddetin, ataerkilliğin karşısında haklarımız ve hayatlarımız için birlikte mücadele edelim.

Feminist mücadele, bizlere yalnızca kadın düşmanlığına karşı mücadele etmenin değil dayanışmamızla sınırları aşmanın, dünyayı değiştirmenin araçlarını da verdi. Ne patriarkalla uzlaşmaya, uyum sağlamaya ne de mücadelemizden vaz geçmeye niyetimiz var. Haberiniz olsun, biz kadınlar bu düzeni değiştirmek için sokaklara çıktı. Evde, işte, sokakta hayır diyen, birbirinin sesini duyan, birbirinin sesi olan kadınlara bakın Bu bir feminist isyandır.

Hayatlarımız için bu bir feminist isyandır.

Bedenlerimiz için bu bir feminist isyandır.

Emeğimiz için bu bir feminist isyandır.

Arzularımız için bu bir feminist isyandır.

Haklarımız için bu bir feminist isyandır.

Özgürlüğümüz için bu bir feminist isyandır.

Barış için bu bir feminist isyandır.

Cinselliğimiz, kimliğimiz için bu bir feminist isyandır.

Sınırsız kadın dayanışması için bu bir feminist isyandır.

Yaşasın feminist mücadelemiz!” ifadeleri yer aldı. Akhisar Kadın Derneği ve Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği Başkanı yürüyüş ile ilgili düşüncelerini dile getirirken Atatürk Anıtı önünde binlerce kadının yürüyüş sonunda zeybek etkinliği planlandığı ama geçtiğimiz günlerde Suriye´nin İdlib bölgesinde Şehit olan askerlerimiz için bu etkinlikten vaz geçildiğini dile getirdiler ve Milli Egemenlik Meydanı´nda çalan şarkıyı da kapattırdılar. Aramızda Akhisar´daki bütün sivil toplum örgütleri var, adlarını unutursak bizleri affetsinler, Akhisar Kadın Derneği, Akhisar 8 Mart Kadın Dayanışma Derneği, Akhisar Kadın Kooperatifi, Akhisar Kadın Komisyonu, Akhisar Atatürk Düşünce Derneği, Akhisar Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Akhisar Emekli Astsubaylar Derneği, Akhisar Emekli-Sen, Akhisar Eğitim-Sen, Akhisar Eğitim-İş, Akhisar Alevi Kültür Dayanışma Derneği´ne de desteklerinden ve katılımlarından dolayı teşekkürlerini dile getirdiler.

RÜSTEM SAVAŞ

 

123 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle