Hoşgeldiniz  

KAHVECİLER ODASINDAN BASIN AÇIKLAMASI

admin | 14 Ağustos 2020 | Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler A- A+

ÜLKE GENELİNDE, AYNI ANDA KAHVECİLER ODALARINDAN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI.

Türkiye Kahveciler Konfederasyonu Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Erkin Güney, Yeni Normal Hayat ile beraber kahvehane, kıraathane gibi işletmelerde tavla, okey vb. oyunların oynatılmasına izin verilmesi gerektiği üzerine basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Covıd-19 döneminde en çok mağduriyet yaşayan işletmelerin başında kahvehaneci esnafının geldiğini ve gerekli tedbirler alınmazsa sektörde ufalma yaşanılacağı üzerine duran Güney ayrıca bu açıklamanın Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler, Büfeciler Federasyonu üyesi olan 114 Oda’nın il ve bağlı bulunan ilçelerde aynı anda, 13 Ağustos Perşembe günü saat 14.00’te yapıldığını dile getirdi. Yapılan basın açıklamasında;

BASIN BİLDİRİSİ

BASIN AÇIKLAMASI

Hepimizce bilindiği üzere ülkemizde ve dünyada yaşanan Covıd-19 salgını nedeniyle, virüsün halk sağlığı üzerindeki etkilerini azaltmak maksadıyla Hükümetimizce alınan tedbirler doğrultusunda 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği’ne göndermiş olduğu genelge ile kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonları faaliyetleri geçici olarak durdurulmuş, normalleşme adımları doğrultusunda da 01 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerimiz oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başlamış olup internet kafe ve playstation salonları ise 01.07.2020 tarihinde faaliyete geçti.

İnsan sağlığı konusunda Hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz.

Kahvehanelerimiz yaklaşık 5400 yıllık bir kültürden gelmektedir. Vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, su, personel, doğal gaz giderlerimiz devam etmekte olup mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Anayasamızın 173. Maddesine göre Devlet, Esnaf ve Sanatkarları koruyucu ve kollayıcı tedbirleri almakla yükümlüdür.

Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idare ettirmekte, yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve neredeyse tamamen kepenk kapatma noktasına gelmiştir.

Devletimizden talebimiz;

Covıd-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.

1-) Bu durumdan etkilenen esnafımıza kira yardımı yapılması,

2-) Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,

3-) Birikmiş olan elektrik, su, doğal gaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi,

4-) Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin Devletimizce ödenmesini ve tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

Kahvehanemizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca gerekli tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca da belirtmek isteriz.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahve esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz. Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi, yukarıda geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.” ifadeleri yer aldı. Türkiye Kahveciler Konfederasyonu Denetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Akhisar Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Erkin Güney tarafından makamında yapılan basın açıklamasına, Oda Başkan Vekili Hüseyin Öktem, Yönetim Kurulu Üyeleri, Behçet Çalışkan, Olcay Gün, Çetin Yanar ve kahvehane işletmecilerinden Fevzi Kazımoğlu katılım gösterdi.

 

GHA/SÇ

 

177 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle