Hoşgeldiniz  

“KAMYONLARA DA TAHSİSLİ PLAKA İSTİYORUZ”

admin | 02 Eylül 2021 | Genel, Gündem, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Akhisar Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Halil İbrahim Doğan, Akhisar Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Muharrem Ertaş ile özel röportaj gerçekleştirdik.

Tahsisli plakalar, kamyon kooperatifi park alanı sorunu, yaralanmalı ve ölümlü kazalar üzerine yaptığımız görüşmede sözü ilk olarak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Halil İbrahim Doğan aldı. Doğan iyi temennileriyle başladığı konuşmasında “Tabi ki sektörümüzde, özellikle trafik kazalarıyla ilgili önemli sorunlarımız var. Bizlerin sesini duyurduğunuz için teşekkür ederiz. Eski zamanlarda ‘Trafik kazaları katliam haline geldi.’ şeklinde bir slogan vardı. Yolların kötü olmasından dolayı ama şimdi yollarımız çok güzel, hükümetimize gerçekten teşekkür ediyorum.

KAZALARIN ÇOĞU İNSAN KAYNAKLI

Maalesef yollarımız düzeldi ama şuan meydana gelen kazaların çoğu insan kaynaklı. Ya uykusuzluktan ya yorgunluktan. Tatile gidiyoruz diye katliama gidiyorlar. Ticari araç sürücülerini de hedefe alarak söylüyorum; yorgun, uykusuz, alkollü yollara lütfen çıkmayın. Akhisar’ımızda bizim 87 adet çalışan taksimiz, 32 şehir içi otobüsümüz, 400’e yakın kamyonumuz vardır. Bunların arasında ‘J’ plakalı olanlar; personel, tarım işçisi ve okul öğrencisi taşımacılığı yapıyor. Taksilerimiz ‘T’ plaka, dolmuşlarımız ‘D’ plaka. Bunların hepsi Büyükşehir Belediye tarafından verilmiş tahsisli plakalar. Biz burada Akhisar Şoförler Odası olarak bu arkadaşlarımızın düzenli takibi ve kontrolünü yapıyoruz. Herhangi bir sorunlarında yardımcıları olmaya çalışıyoruz. Fakat geçtiğimiz gün, duran bir tıra 2 gencimiz arkadan vurarak hayatlarını kaybettiler. Buradan ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bütün motosiklet sürücülerine de kasklarını takıp dikkatli olmalarını rica ediyorum. Bu kazadan sonra, bizim kamyonlarımız müsait olan alanlarda duruyorlardı. Bu kazadan sonra emniyet güçlerimiz duran kamyonlarımıza cezai işlem uygulamaya başladı. Bu konuda Muharrem Ertaş’ın dikkat çekmek istediği bir konu var ve ben kendisine sözü bırakıyorum.

“KAMYON GARAJIMIZ GENİŞLETİLMELİ”

Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Koopertif Başkanı Ertaş “Öncelikle başkanımıza bana söz hakkı verdiği ve sorunlarımızı dile getirdiği için teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim kamyoncu esnafı olarak en büyük sorunumuz kamyon garajımızın olmayışı. Var ama yetersiz. Çevre yolu, yeşil alan derken 15 dönüm arazimiz 5 dönüme kadar düştü. Alanımız şuan gerçekten yetersiz. Kooperatife kayıtlı 110 arkadaşımız var ve dışardan gelenlerle beraber bu sayı 400’e yaklaşıyor. Bize tır parkı, kamyon garajı yeri gösterilmemektedir.

GEREKLİ YERLERE MÜRACAAT ETTİK

Gerekli yerlere müracaatımızı gerçekleştirdik ama henüz bir yanıt alamadık. Birde kamyon sürücülerine cezalar yazılmaya başlandı. Kamyoncu esnafı da garajımız yetersiz, biz aracımızı nereye koyacağız diye bizlere sıkıntılarını dile getirmeye başladılar. Şuan 400 kamyonu nereye koyacağız. Evinin önüne koysa ceza yazılıyor. Yer de yok. Bize garaj yapıp çözüm bulsunlar eğer hala sokaklara koyarsak ceza yazılmasına razıyız. Esnafımız yoldan gelmiş evine yatmaya gidiyor bir bakıyor ceza yazılmış. Para kazanmak bu kadar kolay değil. Bize çözüm bulmadan ceza yazılmasını doğru bulmuyorum. Bu plakalar trafik kayıt tescil bürolarında mevcuttur. Eğer gerçekten sakıncalı yerdeyse telefon numaralarından arayarak bu araçları çektirebilirler. Zaten esnafımız uygun yerlere koymaya çalışıyorlar.” diyerek yetkileri göreve davet etti.

‘J’ PLAKALI ARAÇLAR İÇİN RİCADA BULUNDULAR

Akhisar Şoförler Odası Başkanı ‘J’ plakalı araçların tam hasat zamanı döneminde sabah erken saatlerde çalışmalara başladığını belirterek “Bu yoğun temponun olduğu dönemde 1-2 kişi fazladan yolcu alıyorlar. Bu konuda da büyük sorunlar yaşıyoruz. 20 kişilik araca 40 kişi almıyoruz, böyle olursa tabi ki de cezai işlem uygulansın. Fakat tarım ile geçimini sağlayan Akhisar’ımızda 1-2 kişinin ayakta tarlaya gidip gelmesi de görmezden gelinebilir diye düşünüyorum. Zaten okullarımız Covıd-19 salgını sebebiyle uzunca süredir kapalıydı. Şoförlerimiz hiç para kazanamadılar. Para kazanacakları dönemde de önlerine set çekmemek gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Ayrıca ‘J’ plakalı araç sürücülerine “380 ‘J’ plakalı aracımız var. Okullarımız açılıyor, lütfen araç kontrolleriniz yaptırın. Dikkatli ve düzenli çalışma sergileyin. Kazasız belasız bir dönem geçmesini temenni ediyorum. Yolların kralı olmaz, yolların kuralı vardır. Kazasız, belasız cezasız bir dönem geçmesi talebindeyim.” diyerek konuşmasını noktaladı.

“KAMYONETLERE DE TAHSİSLİ PLAKA İSTİYORUZ”

Öte yandan Kamyoncular ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Muharrem Ertaş tıpkı taksi gibi, servis araçları ve dolmuşlar gibi tahsisli plakaların kamyonetlere de getirilmesi gerektiğini ifade etti. Bu yönde adımlarını attıklarını ifade eden Ertaş uygulamanın hayata geçirilmesi halinde kontrollerin, düzenlemelerin daha sağlıklı yapılabileceğine dikkat çekerek ‘K Belgesi’nin ötesinde bir çalışma olduğunu ve böylelikle işinin ehli insanların bu işi devam ettirme eylemine geçeceğini, herkesin ehliyeti alıp deneyimi olmadan yola çıkmayacağını böylelikle kazalarında bir nebze önüne geçilebileceğini söyledi.

“EMEKLİLİK PRİMİ GİBİ”

Tahsisli araç plakaların yüksek ücretlere tahsis edilmesi üzerine Oda Başkanı Doğan “Böylelikle hem işinin ehli insanlar bu görevi icra ediyor hem de emeklilik ikramiyesi gibi işi bıraktığında eline toplu para geçecek bir imkanın elde ediyorlar.” diyerek sistemin gayet güzel işlediğini belirtti.

41 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
www.gundemakhisar.com Akhisar Gündem Grup Tüm Hakları Saklıdır.
Reklamı Gizle

Reklamı Gizle